پژوهشكده علوم زمين پژوهشگاه، قطب اكتشاف منابع نامتعارف كشور

پژوهشكده علوم زمين پژوهشگاه، قطب اكتشاف منابع نامتعارف كشور

 

پژوهشكده علوم زمين بعنوان یک ساختار استاندارد در کلیه مراکز آموزشی و پژوهشی، مسئولیت آموزش و بکارگیری علوم مرتبط با زمین (کره زمین و اتمسفر در برگیرنده آن) را به عهده دارد. لذا این ساختار با قدری تغییر و متناسب با ماموریت آن در پژوهشگاه صنعت نفت شامل سه بخش زمین‌شناسی، ژئوفیزیک و ژئوشیمی است. این پژوهشكده دارای یک ماموریت کاملاً مشخص تحت عنوان مطالعات اکتشافی منابع هیدروکربنی می‌باشد. بنابراین وجود این پژوهشكده با ساختار و ماموریت ذکر شده از الزامات پژوهش و توسعه صنایع بالادستی بوده و حلقه اصلی و آغازین اکتشافات هیدروکربنی به شمار می‌رود. آنچه در ادامه مي‌خوانيد مصاحبه با دكتر بيژن بيرانوند، رئيس پژوهشكده علوم زمين پژوهشگاه صنعت نفت است.

آقاي دكتر پژوهشكده علوم زمين داراي چه ساختاري مي‌باشد؟

پژوهشكده علوم زمين تا قبل از سال 1379 صرفا با محوریت گروه پژوهش ژئوشيمي و همکاری نفراتی از زمین‌شناسی و ژئوفیریک فعاليت داشته است. این مجموعه از سال 1379 به بعد با تشکیل دو واحد زمين‌شناسي نفت و ژئوفيزيك شکل منسجم تری به خود گرفت تا اینکه نهایتاً در سال 1385 ساختار‌ استاندارد اخیر خود را آغاز نمود. اگرچه این ساختار در نگاه اول مشخصات یک ساختار وظیفه ای را نشان می دهد، اما متناسب با راهبردهای پژوهشی و عملکرد خود، بخوبی نشان داده است که دارای ساختاری مرکب و متشکل از ساختارهای وظیفه ای، ماتریسی و پروژه محور است. بعنوان مثال با اجرای پروژه های سطح یک کاملا ساختار پروژه محور را نمایش می دهد، در اجرای اغلب پروژه های سطح دو بصورت ماتریسی عمل می کند و در بخش خدمات فناورانه کاملا ساختاری با عملکرد وظیفه ای از خود نشان می دهد. چنین ساختاری انعطاف و قابلیت لازم در اجرای راهبردهای فناورانه سازمان، پویایی و قدرت رقابت با رقبای داخلی و خارجی را به این پژوهشکده بخشیده است.

جايگاه اين پژوهشكده در مقايسه با ساير پژوهشكده‌ها و پرديس‌هاي اين مجموعه به چه صورت مي‌باشد؟

بررسی آماري انجام شده بر روی داده ها و اطلاعات 13 سال گذشته (1384 الی 1397) پژوهشگاه نشان مي‌دهد كه پژوهشكده علوم زمين با داشتن حداکثر 4 درصد نيروي انساني کل پژوهشگاه، با اختصاص 28 درصد از مبلغ کل قراردادهای این سازمان به خود بیشترین مشارکت ممکن را در عملکرد پژوهشی و جذب مشتری داشته‌است. این پژوهشكده با ایجاد نوآوری در فعالیت های مرتبط در بازه زمانی ذکر شده ضمن افزایش دو برابری سبد مشتریان، با داشتن بالاترین سرانه عملکرد سال ها رتبه نخست کارآیی موثر را در پژوهشگاه به خود اختصاص داده است. ضمناً بيش از 95 درصد درآمد اين پژوهشكده از محل پروژه‌هاي پژوهشي بوده و اصولاً خدمات فناورانه قابل انجام در آن نیز در خدمت پروژه‌هاي پژوهشي می‌باشد. بنابراین مهمترین وجه تمایز این پژوهشکده، پژوهشی و متقاضی محور بودن پروژه‌ها و طرح‌هایی است که دائم در حال تحول و تکامل هستند.

چه سیاست‌هایی را در تحقیقات راهبردی این پژوهشکده مورد توجه قرار داده اید؟

به طور حتم پژوهشكده علوم زمين، چشم انداز و راهبردهای پژوهشی خود را همسو با سازمان و متناسب با سند راهبردي آن در چهار بخش اصلی و در دو سطح مشخص برنامه ریزی نموده و در حال اجرای آنان است. به اين ترتیب که سه بخش از این فعاليت‌ها که در گروه‌های پژوهشی بطور تخصصی قابل انجام هستند در یک سطح و بخش دیگر که شامل طرح‌ها و پروژه‌هايی با ويژگي چند بعدی بوده و با همكاري ديگر شركاء داخلي و خارجي قابل انجام میباشند در سطح بالاتری انجام پذیر هستند.

در خصوص پروژه‌هاي سطح يك كمي بيشتر توضيح مي‌دهيد؟

فعالیت های سطح يك پژوهشکده ما شامل پروژه‌ها یا طرح های چند بعدی و تلفیقی هستند كه صرفاً بر اساس منابع و توانمندی های داخلی پژوهشکده بطور کامل قابل اجرا نبوده و نیازمند ایجاد شبکه و استفاده از منابع و قابلیت های خارج از پژوهشکده می باشند. ویژگی شاخص این دسته فعالیت ها انتقال دانش و تكنولوژي و افزایش توانمندي ‌پرسنل این مجموعه است. به طور مثال کسب دانش و تكنولوژي لازم در زمينه شناسايي منابع نامتعارف هیدروکربنی (شيل‌ و هيدرات گازي)، ساخت مدل دینامیک حوضه و سیستم های هیدروکربنی و ساخت مدل یکپارچه افق های مخزنی در مقیاس ناحیه ای از مهمترین این دستاوردهای اجرای چنین طرح‌هایی در پژوهشکده علوم زمین است. لازم به ذکر است که طول مدت اجرای این طرح ها غالباً بیش از سه سال بوده و متناسب با حجم و گستردگی فعالیت های مربوطه گاهی تا پنج سال هم بطول می انجامند. بنابراین طرح های اخیر را می توان به نوعی فرا مدیریتی دانسته و می بایست برنامه ریزی، اجرا و نظارت و کنترل برای انجام موفق آنها کاملا بر اساس اصول مدیریت پروژه باشد تا با تغییرات مدیریتی دچار هیچگونه مشکلی نگردند.

تقسيم‌بندي پروژه‌ها در هر يك از سطوح دو‌گانه بر اساس چه شاخص‌هايي انجام مي‌شود؟

نوآوري، ایجاد شبکه، خلق فناوری و انتقال دانش و تکنولوژی همراه با تامین منافع سازمان مهمترین شاخص‌های تفکیک این دو سطح فعالیت ها می‌باشند.

به طور كلي چند پروژه رتبه يك در اين مجموعه انجام شده است و در چه مرحله‌اي مي‌باشند؟

این نوع پروژه های در پژوهشکده علوم زمین از سال 1390 آغاز شده و شامل طرح مرواريدخلیج فارس، طرح هيدرات گازی، طرح دشت آبادان و طرح شيل‌هاي گازي مي باشند. خوشبختانه تمامي اين طرح‌ها به تازگي با موفقيت به پايان رسيده‌ و اخيراً طرح هيدرات گازی دو نیز آغاز شده است. البته دو طرح از نوع طرح مرواريد خلیج فارس در مرحله تصویب خواهی و یک طرح از گروه منابع نامتعارف نيز در مرحله پیشنهاد پروژه داریم.

در طرح مرواريد چه اقداماتي از سوي پژوهشگاه صنعت نفت اجرايي شده است؟

طرح مرواريد خلیج فارس که برای اولین بار در کشور اجرا شد، بزرگترین پروژه مدل‌سازي حوضه و سيستم‌هاي هيدروكربني در منطقه خاورميانه و از نظر پيچيدگي، وسعت و ابعاد جزء پنج پروژه اول دنیا در نوع خود مي‌باشد. كارفرماي اين طرح شركت نفت فلات قاره و اسپانسر اصلي آن شركت ملي نفت ايران بود كه با حمايت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت ايران انجام گرديد. ضمناً كليه شركت‌هاي نفتي مي‌توانند از نتايج اين طرح پژوهشي بهره‌مند شده و از ذينفعان آن به شمار آیند.

طبیعتاً برآورد كمي و كيفي کلیه منابع هيدروكربني در ناحيه خليج فارس و درياي عمان مهمترین خواسته شرکت نفت فلات قاره از انجام اين طرح متصور بود. لذا بنا به اهمیت موضوع از یکطرف و جدید بودن نوع کار در ایران از طرف دیگر طرح با همکاری دو شركت اصلي صاحب دانش و تکنولوژی مرتبط آغاز شد و در کنار آنها دو تیم داخلی روی دو نرم افزار تخصصی مدلسازی به منظور انتقال دانش مشغول به کار شدند که خوشبختانه امروز به اتکاء همین موضوع آمادگی لازم برای اجرای کارهای مشابه در پژوهشکده احساس می گردد. علاوه بر این در زمینه آنالیزهای ژئوشیمیایی نیز که بخشی از کار به علت نبود تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته در ایران به خارج از کشور سپرده شد، با برنامه ریزی های انجام شده و در قالب همین طرح پیگیری های لازم جهت خرید این تجهیزات در حال انجام است. خوشبختانه در سایر بخش ها، تماماً از توانایی و قابلیت های موجود در داخل پردیس و بعضاً از شركت‌هاي صاحب نام داخلي استفاده شد که در این بین پژوهشكده علوم زمين با توجه به منابع و توانمندی های موجود بسیاري از فعاليت‌های پژوهشی طرح را در گروه های ژئوشيمي، ژئوفيزيك و زمين شناسي به انجام رساند. نهايتاً این طرح بزرگ پژوهشی با رضایتمندی کارفرما و شناسایی منابع عظيمي از گاز و نفت به پایان رسید. این طرح در دو سال پياپي در نمايشگاه بين‌المللي نفت تهران حضور فعال داشته و در سال 1396 بعنوان طرح پژوهشی برتر شرکت ملی نفت ایران شناخته شد. نتایج نهایی طرح مرواريد خليج فارس، ارائه تجارب حاصل از آن به سایر شرکت‌های اکتشافی و عملیاتی و همچنین رضایتمندی مقامات عالی رتبه وزارت نفت از عملکرد پژوهشگاه صنعت نفت در این ارتباط مطمئناً باعث تکرار آن در سایر حوضه های نفتی کشور خواهد شد.

آيا مي‌توان نتايج كاربردي و عملياتي اين پروژه را در ديگر طرح‌هاي مشابه مورد استفاده قرار داد؟

قطعاً مي‌توان این کار را انجام داد و بر همین اساس از سال 1394 نتايج كلي و پيشرفت‌هاي بدست آمده از اين طرح براي مديران و کارشناسان شركت‌ مناطق نفت‌خيز جنوب، مديريت اكتشاف و شركت نفت مركزي ايران ارائه گردید و پیشنهاد‌ فنی انجام طرح‌هاي مشابه براي اين شركت‌ها در حوضه های تحت مدیریت آنان نيز ارسال شد كه خوشبختانه با استقبال مواجه شده و اميدواريم در آينده نزديك شاهد اجرای آن در سایر حوضه‌ها باشیم.

... و ديگر پروژه‌هايي كه در سطح يك انجام شده است كدامند؟

پروژه دیگری كه در اين سطح انجام شد پروژه هيدرات گازي بود. يكي از دلايلي كه باعث مطرح شدن اين پروژه در سطح ملي و بين‌المللي شد كشف ذخاير عظيم منابع نامتعارفی از نوع هيدرات گازي در دریای عمان براي اولين بار در كشور بود. این نتایج ارزشمند از یکطرف و رضایتمندی كارفرماي آن (مديريت اكتشاف) از طرف دیگر باعث علاقه‌مندی طرفین بر اجرای طرح هيدرات گازي دو گردید. از دیگر طرح های سطح می‌توان به مدلسازی يكپارچه‌ افق های مخزنی گروه بنگستان در دشت آبادان اشاره نمود. اين طرح نیز علاوه بر مدل سازی سه بعدی محیط رسوبی افق های مورد مطالعه موفق به انجام مدل سازی مخزنی مبتنی بر چینه شناسی سکانسی پایه لرزه ای برای اولین بار در کشور گردید.

اقدامات پژوهشگاه در خصوص چهارمين طرح سطح يك اين پژوهشكده يا همان مطالعات منابع نامتعارف به چه ميزان بوده است؟

چهارمين طرح سطح يك پژوهشکده علوم زمین در زمينه منابع نامتعارف هيدروكربني است كه این طرح نیز براي اولين در ايران انجام شد. كارفرماي این طرح مديريت اكتشاف و مجري پژوهشگاه صنعت نفت با محوریت پژوهشکده علوم زمین بود. موضوع مورد مطالعه شناسایی و ارزیابی منابع شيل گازي در ناحیه لرستان بوده است. اين طرح نيز از کلیه ویژگی های یک طرح سطح یک بخصوص شبکه قوی داخلی و بين‌المللي برخوردار بوده است. طرح شیل گازی در شهريور ماه سال 1397 با رضایتمندی بالاي 95 درصدي کارفرما به اتمام رسيد. خوشبختانه اجرای دو طرح موفق هیدرات گازی و شیل های گازی و ادامه این مطالعات با هیدرات دو و پیشنهادهای فنی دیگر در زمینه شیل گازی، شیل های نفتی و گازهای محبوث در زغال سنگ ها در ده سال اخير توسط پژوهشكده علوم زمين زمینه تحقيقاتی مناسبي را در اين ارتباط فراهم نموده و ما را به قطب اصلی اکتشافات منابع نامتعارف کشور تبدیل نموده است.

هم‌اكنون كه اين 4 پروژه به پايان رسيده‌اند آيا برنامه خاصي براي استفاده از نتايج آن‌ها در دستور كار قرار گرفته است؟

همانطوریکه قبلاً نیز اشاره شد بخشی از چشم انداز پژوهشكده علوم زمين طی چهار سال پیش رو رساندن اين چهار حوزه فعاليتي به یک سطح استاندارد و مجهز کردن خود به توانمندي‌هاي لازم در زمينه‌هاي فني و تكنولوژيكي مرتبط به منظور ارائه در سطح بين‌المللی است. قطعاً متخصصان و همکاران پرتلاش ما در پژوهشكده علوم زمين به این سطح از خودباوری رسیده اند که ما مي‌توانيم در زمينه ارائه خدمات فنی به كشور‌هاي همسايه پیشگام باشیم.

به پروژه ها و طرح های سطح دو نيز اشاره فرمودید، اين پروژه‌ها كدامند و در چه بخش‌هايي انجام مي‌شوند ؟

این دسته از پروژه‌ها که همسو با سیاست های سازمان هستند نیز در هر يك از گروه‌های پژوهشی و یا با همکاری دو یا هر سه گروه پژوهشی متناسب با تخصص و توانمندي‌هايي موجود تعريف و قابل اجرا مي‌باشند. پروژه هایی از قبیل مطالعات زمین‌شناسی دشت گنبد و گرگان با شرکت نفت خزر، مطالعات زمین‌شناسی دشت مغان با مدیریت اکتشاف، مطالعات ژئوشيمي میادین چلینگر، گرنگان و شادگان با مناطق نفتخیز جنوب، ارزیابی ژئوشیمیایی نمونه‌های چاه‌های اکتشافی با مدیریت اکتشاف و مطالعه پيشرفته ژئوفيزيكي ميدان ابوذر با شرکت نفت فلات قاره از نمونه‌های جاری این دسته می‌باشند. با استناد به عملکرد 18 ساله این مجموعه پژوهشی، گروه پژوهشی زمين‌شناسي نفت علاوه بر ایفای نقش اصلی در طرح‌هاي سطح يك پژوهشکده، بيشترين پروژه‌ها پژوهشی سطح دو (50 پروژه) را به نیز به انجام رسانده است.

سخن آخر

اعتقاد دارم که مدیریت، هنر جلب پیروی داوطلبانه دیگران است و مدیر برجسته کسی است که نه تنها تفاوت کارکنان را می‌پذیرد، بلکه روی این تفاوت ها سرمایه گذاری می‌کند. بیایید در سازمان خود بجای پرداختن به برنامه‌های استراتژیک، به تفکر و ایده‌های استراتژیک روی آوریم و یادمان باشد که ما استخدام نشده ایم تا رویاهای شخصی خود را محقق نماییم، بلکه به خدمت گرفته شده ایم تا رویاهای سازمان خود را بسازیم. راز برتری، بزرگی، افتخار و شهرت در خدمت به دیگران است و راز موفقیت انجام درست کارهای درست است.

نانو افزایه های حفاری تولید داخل در انتظار تست های سر چاهی

نانو افزایه های حفاری تولید داخل در انتظار تست های سر چاهی

 

مهندس سلیمانی در سومین روز نمایشگاه فناوری نانو عنوان کرد؛

نانو افزایه های حفاری تولید داخل در انتظار تست های سر چاهی

محمد سليماني، رئيس طرح‌هاي پژوهش و فناوري های حفاري پردیس پژوهش و توسعه صنایع بالادستی در سومين روز از یازدهمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو به توليد و بومی سازی نانو در پژوهشگاه صنعت نفت اشاره كرد و گفت: هم اکنون بررسی عملکرد و تولید 2 نانو افزایه در پژوهشکده مهندسی نفت با همكاري مركز تحقيقات نانو فناوري از مراحل آزمايشگاهي تا نيمه صنعتي آن با موفقيت طي شده و در حال انتقال به محل حفاری یکی از چاه‌های مناطق نفتخیز جنوب كه متقاضي اين پروژه‌ها هستند می­باشند تا تست میدانی و سرچاهی انجام شود.

وي در مورد نانو افزایه­های توليد شده كه به تاييد كارفرما رسيده‌ است گفت: يكي از این نانو مواد توليد شده، استفاده از فناوري نانو در كاهش اصطكاك و افزايش روان‌سازي رشته‌هاي حفاري است که همواره این امر مشكلات عظيمي را براي صنعت نفت به همراه داشته، از اين رو محققين پژوهشگاه توانستند نانو مورد نياز را در طراحي سيالات (نانو سیالات حفاري) مورد نياز با وزن‌­ها و دسته‌هاي مختلف بکار برده؛ بطوری که از ابتدای مراحل شروع تا پایان حفاری یک حلقه چاه قابل استفاده می باشد بنابراين از مزایای این نانو مواد، سازگاری آن با کلیه شرایط محیط حفاری است .

سليماني به یکی دیگر از پروژه ­ها که با محوریت نانو در پژوهشگاه انجام شده و با تایید کارفرما در مرحله تست میدانی است نيز اشاره كرد و افزود: بکارگیری نانو افزايه‌ها برای مقابله با مشکلات ناپایداری لایه­ها و سازندهای شیلی در عملیات حفاری از پروژه‌هاي مهم اين مجموعه محسوب مي‌شود كه از صفر تا صد آن در پژوهشگاه انجام شده و منتظر معرفی چاه برای آزمایش‌های سرچاهی است، تولید و بررسی عملکرد نانو افزايه‌ها براي پايدار‌سازي و استحكام‌بخشي ديواره‌های ریزشی چاه‌ از جمله این دستاوردها است .

ايشان بر مزيت اين طرح نيز تاكيد داشت و گفت: درچاه‌هايي كه حفاري در آن‌ها انجام مي‌شود، سازندهای نوع رسی و شیلی در برخورد با سیال حفاری با مشكل تورم و ريزش مواجه مي‌شوند که می‌تواند منجر به ناپایداری دیواره چاه‌ها، گیر رشته‌های حفاری، اتلاف زمان و صرف هزینه­های زیاد گردد؛ از اين رو محققين اين حوزه توانستند با استفاده از فناوری نوین و با تولید نانو افزايه‌ها ، نانو سیالات حفاری مختلف مطابق نیازهای متقاضی (مناطق نفتخیز جنوب ) را طراحي كنند كه از مشکل آماس و ریزش سازند‌هاي شيلي در حال حفاری جلوگيري می­کند .

وي در ادامه تصريح كرد: از آنجاییکه این نانو سیالات کاملا سازگار با محیط زیست بوده و عملکردی بهتر از سیال پایه روغنی دارد لذا اين رخداد مي‌تواند صرفه اقتصادي بالايي را براي كشور به همراه داشته باشد.

سليماني به دستاورد ديگري كه به نتيجه نهايي با استفاده از فناوری­های نوین نانو رسيده نيز اشاره كرد و گفت: سومين فناوري كه در زمينه نانو و در حوزه حفاری به نتيجه نهايي رسيده و تا مرحله تست ميداني نيز پيش رفته است، بومی سازی و طراحی سيالات حفاری فوق سبك با فناوري افرون‌هاي گازي است که برای حفاری و تکمیل مخازن خاص و کم فشار و همچنین تولید و ازدیاد برداشت از مخازن نیز مورد استفاده قرار می­گیرد .

ايشان در همين راستا ادامه داد: استفاده از ترکیبات و مواد داخلی، بکارگیری نانو افزایه در پایداری تحت دما و فشار بالا و سازگار با شرایط مختلف عملیات حفاری از مشخصه بارز بومی این فناوری می‌باشد که هم اکنون بکارگیری سرچاهی آن مورد تقاضا قرار گرفته است .  

رئيس طرح‌هاي پژوهش و فناوري­های حفاري پژوهشگاه گفت: فناوري افرون‌هاي گازي علاوه بر جلوگيري از هرزروي سيال حفاري، باعث بهبود بخشی به پاک سازی دیواره چاه، افزایش میزان نفوذ مته، پايدار‌سازی ديواره چاه، پيشگيري از خوردگي ادوات حفاري، عدم آسيب رساني به مخازن هیدروکربنی با هدف صيانت از مخازن و منجر به صرفه جويي ارزي و مانع از خروج ارز از كشور مي­شود.

افزايش راندمان حفاري در صنعت نفت كشور

افزايش راندمان حفاري در صنعت نفت كشور

 

با همكاري پژوهشگاه صنعت نفت و شركت حفاري شمال صورت مي‌گيرد:

افزايش راندمان حفاري در صنعت نفت كشور

همكاري مشترك پژوهشگاه صنعت نفت و شركت حفاري شمال در حوزه‌هاي بالادستي، پايين دستي و انرژي و محيط زيست گسترش مي‌يابد.

حميد‌رضا گلپايگاني، مدير عامل شركت حفاري شمال در گفتگوي اختصاصي با روابط‌عمومي پژوهشگاه صنعت نفت اين شركت را بزرگ‌ترين شركت حفاري در بخش خصوصي خواند و گفت: شركت حفاري شمال شركتي بين‌المللي محسوب ميشود و با در نظر گرفتن زمينه‌هاي فعاليت‌هاي پژوهشگاه در حوزه بالادستي، تصميم به بازديد از توانمندي‌هاي اين مجموعه گرفته شد.

وي با بيان اينكه پژوهشگاه در حوزه بالادستي به ويژه حفاري و سيالات حفاري اقدامات موثري را انجام داده است، افزود: دستاورد‌ها و نتايج موجود در اين مجموعه نشان مي‌دهد كه مديران و محققان پژوهشگاه از شرايط تحريم به خوبي استفاده كرده و توانسته‌اند فرصت‌هاي طلايي بسياري را رقم بزنند و اين امر باعث كاهش هزينه‌هاي حفاري و افزايش راندمان در اين حوزه خواهد شد.

گلپايگاني بر لزوم استفاده از مواد ساخت داخل نيز تاكيد كرد و گفت: پيمانكاران در صورتي ميتوانند از مواد داخلي استفاده كنند كه كارفرمايان اين اجازه را به آنها بدهند از اين رو بايد مصوباتي تنظيم شود كه شركت‌هايي نظير حفاري شمال به عنوان پيمانكار به راحتي بتوانند از محصولات توليد داخل بهره‌مند شوند.

ايشان به توانمندي پژوهشگاه در زمينه سيمان، گل حفاري و سيمان‌هاي سبك اشاره كرد و افزود: در زمينه استفاده اين مواد شركت‌هاي داخلي هزينه‌هاي بسياري را مي‌بايست هزينه كنند و اگر مجموعه‌هايي نظير پژوهشگاه صنعت نفت بتواند اين مواد را بومي‌سازي كرده، به مرحله صنعتي برسانند از خروج ميليون‌ها دلار ارز از كشور جلوگيري شده است.

مدير عامل شركت حفاري شمال به كيفيت سيمان‌هاي مورد استفاده در چاه‌ها اشاره كرد و گفت: سيمان‌ها يكي از مهم‌ترين بخش‌هاي چاه محسوب مي‌شوند چراكه سيمان با كيفيت مي‌تواند يك چاه را براي 50 سال بيمه كند و يا بالعكس، سيماني با كيفيت پايين مي تواند ظرف يك‌سال، يك چاه را وضعيت تعميراتي برساند.

وي بر استفاده از ظرفيت‌هاي موجود در پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه نيز تاكيد كرد و گفت: با توجه به الزامات محيط زيستي تمامي پيمانكاران، آن‌ها موظف به رعايت بسياري قوانين در اين زمينه هستند، لذا پژوهشگاه صنعت نفت كه در حوزه انرژي و محيط زيست پروژه هاي متعددي را انجام داده است مي‌‌تواند ما را در اين زمينه ياري كند.

ايشان ادامه داد: تصميم‌ داريم در آينده نزديك تفاهم‌نامه‌اي را با پژوهشگاه صنعت نفت در حوزه‌هاي مختلف اين مجموعه منعقد كنيم و اميدواريم بتوانيم در زمينه‌هاي متعددي برند‌سازي و تجاري‌سازي محصولات را در دستور كار خود قرار دهيم.

گلپايگاني افزود:پيمانكاران مي‌توانند در توليد سيمان‌هاي سبك و سيمان‌هايي كه از مهاجرت گاز‌ها جلوگيري مي‌كنند از توانمندي و دانش موجود در پژوهشگاه به نحو موثري استفاده كنند.

خاطر نشان مي‌شود روز سه‌شنبه سوم مهرماه جلسه‌اي مشترك با حضور مديران و كارشناسان پژوهشگاه صنعت نفت و شركت حفاري شمال در پژوهشگاه برگزار شد و سپس بازديدي از توانمندي‌ها و پتانسيل موجود در پرديس بالادستي نيز به عمل آمد.

انتصاب دکتر بیژن بیرانوند به سرپرستی پژوهشکده علوم زمین

 انتصاب دکتر بیژن بیرانوند به سرپرستی پژوهشکده علوم زمین

 

با صدور حکمی از سوی رییس پژوهشگاه صنعت نفت انجام شد؛

انتصاب دکتر بیژن بیرانوند به سرپرستی پژوهشکده علوم زمین

با صدور حکمی، از سوی دکتر جعفر توفیقی، رییس پژوهشگاه صنعت نفت، دکتر بیژن بیرانوند به سرپرستی پژوهشکده علوم زمین منصوب شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، توفیقی ضمن تشکر از زحمات سرپرست پیشین علوم زمین، دکترعلی چهرازی روز سه شنبه 10 مهرماه 97 حکم انتصاب دکتر بیژن بیرانوند را به ایشان اعطا نمود.

در بخشي از ماموريت‌هاي محوله در حكم انتصاب آمده است:

نظر به مراتب تخصص و تجربیات ارزشمند ایشان در تحقق اهداف و ماموريت‌هاي پژوهشگاه، اهتمام جدي به موارد ذيل مورد تاكيد مي‌باشد:

  • تاکید بر شناسایی و ارائه تکنولوژی­های نوظهور به صنعت با تکمیل زنجیره تجاری سازی
  • اولویت بندی نیازهای پژوهشی صنعت در حوزه علوم زمین
  • ایجاد توانمند­سازی قطب­های تحقیقاتی و پژوهشی
  • تلاش در جهت رفع مشکلات صنعت از طریق راهکار­های فناورانه
  • برنامه ریزی جهت استفاده از تمام ظرفیت­های موجود
  • برنامه ریزی و سیاست گذاری در جهت ارتقاء کمی و کیفی تحقیقات آزمایشگاهی و ارائه   سرویس­های فناورانه مورد نیاز صنعت نفت
  • رعایت اخلاق حرفه ای، حفظ کرامت انسانی و توجه ویژه به نیروی انسانی

اتاق فکر و جایگاه آن در سازمان ها

اتاق فکر و جایگاه آن در سازمان ها

 

سمینار " اتاق فکر و جایگاه آن در سازمان" توسط دکتر طیبه نجفی مقدم، مسئول شوراي اتاق فكر معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي ايران روز دوشنبه 29 مردادماه با حضور جمعی از مدیران و کارکنان پردیس بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، اين سمينار با توجه به سياست‌ها و اهداف پژوهشگاه كه مبتني بر هم اندیشی و اجماع آراء و دیدگاه ها در هدايت راهبردهای سازمان در جهت توسعه دانش‌فني و بومي‌سازي فناوري‌ها و ارائه راهكارهاي فناورانه مي‌باشد؛ برگزار شده است.

با تشکیل اتاق فکر، سازمان­ های موفق در کنار شورا­ها و هیئت­ های سیاست گذاری­ و تصمیم گیری مي‌توانند با پیوند دو عنصر قدرت و دانش، نقاط ضعف در سیاست گذاری و تصمیم گیری را برطرف کرده، به سمت نوآوری و تصمیم گیری خلاق سوق پیدا کنند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت