انتصاب سرپرست جدید پردیس پژوهش و توسعه صنایع بالادستی

انتصاب سرپرست جدید  پردیس پژوهش و توسعه صنایع بالادستی

 

در پژوهشگاه صنعت نفت انجام شد؛

انتصاب سرپرست جدید پردیس پژوهش و توسعه صنایع بالادستی

روز یکشنبه 27 خردادماه، طی مراسمی با حضور رئیس پژوهشگاه صنعت نفت، اعضای هیات رئیسه و جمعی از مدیران و کارکنان پردیس صنایع بالادستی، دکتر عزت اله کاظم زاده، به سرپرستی این پردیس منصوب شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، دکتر جعفر توفیقی در این مراسم، ضمن قدردانی از زحمات مدیریت پیشین این پردیس، دکتر کاظم زاده را بعنوان یکی از اعضای هیئت علمی پژوهشگاه، حائز ویژگی های ارزندهء علمی و شخصیتی دانست و این شایستگی ها را از معیارهای انتخاب ایشان در این انتصاب برشمرد.

بر اساس این گزارش، اجرای برنامه راهبردی پژوهشگاه از طریق سازماندهی و مدیریت بهینه سرمایه انسانی و ارائه پیشنهاد برای اصلاح ساختارها، شناسایی نیاز های و اولویت های پژوهش و فناوری صنعت نفت در حوزه صنایع بالادستی و مشارکت در تصمیم سازی و سیاست گذاری درخصوص تجاری سازی دانش های فنی از ماموریت های محوله به ایشان در حکم صادر شده می باشد.

در این حکم همچنین، گسترش ارتباط با مراکز پژوهشی صنعت نفت،دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری داخلی و خارجی با هدف تعامل علمی و تحقیقاتی و ارزیابی مستمر طرح ها و پروژه های پردیس و تسهیل در فرآیندهای اجرایی طرح ها و پروژه ها مورد تاکید قرار گرفته است.

گفتنی است دکتر عزت اله کاظم زاده پیش از این ریاست پژوهشکده مهندسی نفت پردیس صنایع بالا دستی را به عهده داشت.

كنترل آبدهي چاه هاي فلات قاره

كنترل آبدهي چاههاي فلات قاره

 

باهمكاري پژوهشگاه صنعت نفت و شركت فرانسوي صورت گرفت:

كنترل آبدهي چاه هاي فلات قاره

با حضور نمایندگان شرکت نفت فلات قاره ایران و نمایندگان يك شرکت فرانسوی پيشرو در زمينه كنترل توليد آب، در محل غرفه پژوهشگاه صنعت نفت در روز سه شنبه 18 اردیبهشت ماه نشستی با موضوع "پروژه کنترل آبدهی چاه های کاندید مخازن شرکت نفت فلات قاره ایران" برگزار شد.

دکتر تورج بهروز، رئيس پژوهشکده مطالعات مخازن و توسعه میادین در اين خصوص گفت: در این جلسه مقررشد پيشنهاد فني كه قبلاً توسط پژوهشگاه صنعت نفت به شركت نفت فلات قاره ارسال شده بود، پس از از طی مراحل تایید فنی (كمتر از دو هفته) به اين پژوهشگاه اعلام شود.

وی افزود: پژوهشگاه صنعت نفت بعد از دريافت تاييد فني آن شركت، برای عقد قرارداد نهایی شامل ارزیابی مالی و انتخاب شريك خارجي در محل شرکت نفت فلات قاره اقدام می نماید.

گس شیل و هیدرات، پروژه های موفق در همکاری پژوهشگاه و مدیریت اکتشاف

گس شیل و هیدرات، پروژه های موفق در همکاری پژوهشگاه و مدیریت اکتشاف

 

مهندس صالح هندی دردیدار با رئیس پژوهشگاه صنعت نفت عنوان کرد:

گس شیل و هیدرات، پروژه های موفق در همکاری پژوهشگاه و مدیریت اکتشاف

دکتر جعفر توفیقی، رییس پژوهشگاه صنعت نفت و سید صالح هندی، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در دومین روز از بیست و سومین نمایشگاه نفت تهران در غرفه پژوهشگاه دیدار کردند.

سید صالح هندی در حاشیه این دیدار با بیان اینکه مدیرت اکتشاف، پروژه های موفق زیادی را با پژوهشگاه داشته است گفت: گس شیل و هیدرات، دو پروژه از منابع غیر متعارف کشور هستند که با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت انجام می شوند و خوشبختانه می توان این دو پروژه را جزو پروژه های موفقی دانست که دستاوردهای خوبی را برای این مدیریت به همراه داشته است.

ایشان در همین راستا ادامه داد: چندین پروژه دیگر از طریق مناقصه به پژوهشگاه واگذار شده است که مطالعات مغان و کپه داغ را می توان از این نوع برشمرد.

هندی به طرح کیمیا نیزاشاره کرد و گفت: در طرح کیمیا مواد شیمیایی پر مصرف و استراتژیک صنعت حفاری بومی سازی می شود و در همین راستا بومی سازی چندین مورد از این مواد شیمیایی بر عهده مدیریت اکتشاف است که خوشبختانه بخش آزمایشگاهی و تست میدانی آن به خوبی انجام شده است و در این زمینه از خدمات پژوهشگاه به صورت صنعتی بهره مند می شویم .

دکترتوفیقی، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت نیز در مورد این دیدار افزود: همکاری با مدیریت اکتشاف یکی از نقاط قوت فعالیت های پژوهشگاه درحوزه بالا دستی بشمار می رود و در این دیدار درخصوص روند ادامه پروژه های مشترک نظیر طرح مروارید و هیدرات گازی نیز مذاکراتی صورت گرفته است.

رونمایی از افزایه های پرمصرف سیالات حفاری ساخت ایران

رونمایی از افزایه های پرمصرف سیالات حفاری ساخت ایران

 

در نمایشگاه بیست و سوم نفت و گاز انجام شد؛

رونمایی از افزایه های حفاری ساخت ایران

رونمايي از افزايه هاي حفاري با حضور رييس پژوهشگاه صنعت نفت، مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت و معاون فني مديريت اكتشاف روز چهارشنبه ١٩ ارديبهشت ماه در بيست و سومين نمايشگاه نفت تهران برگزار شد .

دكتر توفيقي در اين مراسم با بيان اينكه يكي از زمينه هاي كاري پژوهشگاه مرتبط با دانش و فناوري هاي حفاري است،گفت: اين پروژه كه امروز رونمايي مي شود طي قراردادي كه بين پژوهشگاه و پژوهش و فناوري شركت ملي نفت بوده است انجام مي شود.

وي افزود: در اين پروژه پژوهشگاه موفق شده است مواد شيميايي و افزايه هاي مربوط به گل حفاري را با موفقيت ساخته، در مقياس صنعتي و ميداني آن را تست كند.

ايشان گل حفاري را يكي از مسائل مهم در پروژه هاي حفاري دانست و گفت: در این حوزه همواره با مشكلاتي مواجه هستیم كه مهم ترين آن هرزروي است و هزينه هاي  بسياري را به صنعت حفاري تحميل مي كند.

وي در همين راستا تصريح كرد: در اين پروژه پژوهشگاه با همكاري شركت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت موفق شدند مواد شيميايي و افزايه هايي را طراحي كنند  و به گل هاي حفاري مرسوم اضافه كنند كه از ويژگي هاي منحصر به فردي برخوردار است و مي تواند به ميزان بسيار زيادي از هرزروي جلوگيري كرده، سرعت حفاري را افزايش دهد.

همچنين ابراهيم طالقاني، مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت  با بيان اينكه امروز بسيار روز مباركي است كه مي توانيم  يكي از دستاوردهاي پروژه هاي پژوهش و فناوري را رونمايي كنيم گفت: استراتژي مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت انجام پژوهش براي پژوهش نيست و از سالها قبل پژوهش های کاربردی برای رفع مشكلات صنعت و ايجاد ارزش افزوده  اقتصادي براي مسائل عملياتي نفت را در دستور کار خود دارد.

وي ادامه داد: يكي از موضوعات پر هزينه و زمان بر در صنعت بالادستي نفت، بخش حفاري و مصرف مواد شيميايي و افزايه ها هستند و اين امر باعث خووج ميلياردها تومان ارز به طور ساليانه از كشور مي شود.

طالقاني با تاكيد بر اينكه این تعامل سازنده با پژوهشگاه يكي از دارايي هاي فناورانه مجموعه وزارت  نفت محسوب می شود گفت: انتقال فناوري و بومي سازي افزايه هاي حفاري و گل سبك  و هرزروي  هايي كه در اين بخش صورت مي گيردهدف گذاري شد و در يك همكاري گسترده كه با مديريت اكتشاف همراه بود  چاه هاي اكتشافي خاصي به صورت پايلوت  انتخاب و فناوري هاي اين كار بومي سازي شد .

ايشان ٤ حوزه را بعنوان اثربخشي های اين موضوع برشمرد و گفت: مسائل اقتصادي، بومي سازي و ايجاد انتقال براي شركت هاي دانش بنيان و همچنين جلوگيري از هرزروي، سرعت حفاري و دوستدار محيط زيست بودن، موضوعاتي است كه مي توان جزو مزيت هاي اين افزايه هاي جديد برشمرد.

محمدرضا حر، معاون فني مديريت اكتشاف نيز در این مراسم، اين افزوده را ابداع پژوهشگاه صنعت خواند و گفت: هیچیک از نمونه های مواد کنترل هرزروی که در دنیا موجود است و تا کنون تست شده، به اندازه نمونه ای که امروز رونمایی می شود برای چا ه های ما مناسب نبوده است.

وي با تاكيد بر اينكه سيال حفاري در چاه، شريان آن چاه محسوب مي شود  گفت:  اگر سيال نتواند به خوبي مهار و كنترل شود حتی می تواند موجب از بين رفتن چاه شود.

طراحي فاز ارزيابي ميادين نفتي سپهر و گازي گردان

طراحي فاز ارزيابي ميادين نفتي سپهر و گازي گردان

 

با همكاري پژوهشگاه صنعت نفت و مديريت اكتشاف صورت می‌گیرد؛

طراحي فاز ارزيابي ميادين نفتي سپهر و گازي گردان

 

دكتر تورجبهروز، رييس پژوهشكده مطالعات مخازن و توسعه ميادين در مصاحبه اختصاصي با واحد خبر پژوهشگاه صنعت نفت از همكاري مشترك پژوهشگاه و مديريت اكتشاف خبر داد و گفت: در راستاي تكميل زنجيره ارزش بالادستي كه شامل فاز‌هاي اكتشاف، ارزيابي، توسعه و توليد مي‌باشد ، پژوهشگاه در صدد است در زمينه طراحي فاز ارزيابي با اين مديريت همكاري كند و در همين راستا دو پروژه نيز آغاز به كار شده است.

ايشان درخصوص طراحي فاز ارزيابي افزودند: فاز ارزيابي مشتمل بر شناسايي و كمي كردن عدم قطعيت‌هاي زمين‌شناسي و مخزني از يك‌سو و روش‌هاي مواجهه با اين عدم قطعيت‌ها از سوي ديگر است، به عبارت ديگر فاز ارزيابي عبارت از مديريت ريسك و عدم قطعيت است.

بهروز با تاكيد بر تعامل تنگاتنگ با بدنه كارشناسي كارفرما از طريق برگزاري كارگاههاي متعدد جهت تبادل دانش جهت استخراج RFP، اضافه كرد، اين جلسات با هدف ارزيابي كارشناسان پژوهشگاه از مشكلات ميادين از يك‌طرف و آشنايي كارفرما با توانمندي‌هاي اين پژوهشگاه با هدف تعريف دقيق چارچوب‌هاي پروژه از طرف ديگر برگزار گرديد.

رييس پژوهشكده مطالعات مخازن و توسعه ميادين با تاكيد بر اين‌كه در اين فاز تعيين تعداد و مكان چاه هاي ارزيابي به منظور كاهش عدم قطعيت و ريسك بر عهده پژوهشگاه است، گفت: بر همين اساس كاهش تعداد چاه‌ها و ارايه خدمات با كيفيت در مرحله ارزيابي و طرح اكتساب داده‌‌ها براي كارفرما بسيار حايز اهميت است؛ بديهي است خروجي اين مطالعات در اختيار شركت‌هاي توسعه دهنده اين ميادين قرار خواهد گرفت.

وي با تاكيد بر اين‌كه، در مياديني كه به درستي فاز ارزيابي انجام نگيرد و شناخت كافي از ميدان در دست نباشد، زمان و هزينه فاز توسعه بسيار بالا خواهد رفت، تصريح كرد: در اين پروژه‌ها، مبتني بر توصيف مخزن، مدل‌سازي‌هاي استاتيكي، شكاف و ديناميكي، سناريوهاي مختلف طراحي شده و با تحليل پيشرفته عدم قطعيت، ريسك توسعه ميدان به صورت كمي محاسبه شده و روش كاهش عدم قطعيت‌ها از طريق تعداد و مكان چاه‌هاي ارزيابي و بسته جامع كسب داده، كاهش مي‌يابد.

وي در خاتمه تصريح كرد: نوع تعامل جديدي با كارفرمايان جهت انجام پروژه‌ها در حال انجام است به طوري‌كه تمامي مراحل پروژه با همكاري كارفرما به صورت گام به گام در حال انجام مي‌باشد و در داخل پژوهشگاه نيز همكاري مناسبي بين پرديس بالادستي و پايين‌دستي پژوهشگاه جهت انجام اين پروژه‌ها شكل گرفته است.

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


rss aparat instagram linkedin

کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت