ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
دوشنبه, 01 آبان 1396

در نمايشگاه نانو تهران، تعاملات گسترده پژوهشگاه و شركت‌هاي مرتبط رقم خورد

در دهمين نمايشگاه و جشواره نانو تهران؛

تعاملات گسترده پژوهشگاه و شركت‌هاي مرتبط رقم خورد

 

 

دكتر عليمراد رشيدي، رييس گروه توسعه و فناوري نانو و كربن پژوهشگاه صنعت نفت در حاشيه دهمين جشواره و نمايشگاه فناوري نانو به دستاوردها و فعاليت‌هاي تحقيقاتي انجام شده در اين مجموعه اشاره كرد و گفت: پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان بزرگترين مركز تحقيقاتي خاورميانه حدود ١٢ سال است كه در زمينه فناوري نانو فعاليت مي‌كند و هم اكنون در اين حوزه به بلوغ كاري رسيده و مي‌تواند تكنولوژي‌هاي قابل عرضه خود را به ديگر بخش‌ها ارايه كند.

وي ادامه داد: بسياري از توليدات اين حوزه در صنعت نيازسنجي شده است و هم اكنون تست ميداني آن نيز انجام و نتايج بسيار خوبي از آنها كسب شده است.

دكتر رشيدي با تاكيد بر اين‌كه در اين نمايشگاه به دنبال توسعه دهندگان و سرمايه‌گذاران مناسب براي هريك از طرح‌ها هستيم گفت: در اين زمينه مذاكراتي با چندين شركت به منظور همكاري‌ها و تعاملات آتي و همچنين توسعه دانش‌هاي فني انجام شده است و اميدواريم كه نتايج مثبتي در نهايت حاصل شود.

وي به سيستم بازيافت بخارات بنزين نيز اشاره كرد و افزود: تست ميداني اين طرح به زودي در يكي از جايگاه‌هاي پمپ بنزين در تهران انجام خواهد شد و در آينده نزديك نيز اين طرح در تمامي پمپ بنزين‌هاي كشور اجرايي مي‌شود.

وي به ديگر فعاليت‌هاي انجام شده در اين نمايشگاه اشاره كرد وافزود: يكسري از محصولات حوزه نانو در سال‌هاي گذشته توسط محققان پژوهشگاه توليد و توسعه يافته‌اند و در اين نمايشگاه در صدد يافتن متقاضي مناسب براي آينده تجاري اين محصولات مي‌باشيم از اين رو با چندين شركت معتبر مذاكره صورت گرفته است.

رئيس مركز توسعه و فناوري نانو و كربن پژوهشگاه با تاكيد بر اين‌كه اين حوزه توانايي ارائه خدمات به ديگر بخش‌ها را دارد،گفت:گروه نانو فناوري پژوهشگاه با هدف رفع نياز حوزه‌هاي بالادست، پايين دست و انرژي و محيط زيست و تامين نانو مواد و پايدارسازي نانو مواد به اين بخش‌ها خدمات بسياري ارائه مي‌دهد و در بسياري از طرح‌‌ها و پروژه‌ها شاهد همكاري‌هاي مشترك اين گروه با ديگر بخش‌ها هستيم.

وي به خدمات ارائه شده در حوزه بالادست اشاره كرد و گفت : طرح‌هاي مشترك گروه نانو و پرديس بالادستي پژوهشگاه شامل نانو افزايه‌ها در گل حفاري و ازدياد برداشت مي‌شود كه موضوع ازدياد برداشت هم اكنون اولويت اول صنعت نفت بوده و توانسته‌ايم در فاز آزمايشگاهي اين طرح نتايج ارزشمندي بدست آوريم.

وي در همين راستا تصريح كرد: طرح‌هاي مختلفي نظير نانو جاذب‌ها، ذخيره‌سازي گازها، جداسازي گازهاي co2 از ديگر پروژه‌هايي است كه در پرديس پاييين‌دستي در حال اجرا مي‌باشد و همچنين در زمينه افزايه‌ها به سوخت، پروژه‌اي با شركت نفتكش‌ها در دست اقدام است كه اين پروژه با هدف انتخاب سوخت مناسب براي نفت كش‌ها در حال اجرا مي‌باشد. رشيدي در خاتمه به همكاري دو جانبه گروه نانو و پرديس انرژي و محيط زيست نيز اشاره كرد و گفت :حذف آلاينده‌هاي آب و هوا و به كارگيري سنسورهاي مختلف جهت حذف آلودگي‌ها از ديگر اقدامات مشترك محسوب مي‌شود و تاكنون نتايج ارزشمندي از آن‌ها ارائه شده است.

طراحي و ساخت واحد بازيافت بخارات هيدروكربني براي جايگاه پمپ بنزين

 

طراحي و ساخت پايلوت بازيافت بخارات هيدروكربني با استفاده از جاذب نانو ساختار براي جايگاه‌هاي پمپ بنزين با ظرفيت 200 ليتر در روز در يكي از ايستگاه‌هاي پمپ بنزين در شهر تهران در دستور كار محققان پژوهشگاه صنعت نفت قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، از مخازن سوخت جايگاه‌هاي پمپ بنزين، به هنگام بارگيري، بخشي ار تركيبات فرار هيدروكربني وارد اتمسفر مي‌شود كه اين امر آلودگي محيط زيست را در پي خواهد داشت و از اثرات زيست محيطي تركيبات هيدروكربني مي‌توان به اثر آن‌ها در توليد گاز‌هاي گلخانه ‌اي و همچنين توليد گاز ازن اشاره كرد. بر همين اساس به منظور كاهش اثرات تخريبي زيست محيطي تركيبات ياد شده، به كار بردن روش‌هاي موثر براي كاهش ورود مواد هيدروكربني به اتمسفر و بازيافت آن‌ها بسيار ضروري مي‌باشد.

اين گزارش مي‌افزايد تمامي پايلوت هاي بازيافت بخارات بنزين نصب شده در جايگاه‌هاي پمپ بنزين توسط شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي، به روش تبريد بوده و از خارج از كشور وارد و نصب شده اند. در اين پروژه بازيافت بخارات به روش جذب انجام شده است كه كارآيي آن نسبت به روش تبريد حدود 25% افزايش مي يابد. با بومي‌سازي دانش فني طراحي و ساخت پايلوت بازيافت بخارات در جايگاه‌هاي پمپ بنزين كشور از خروج ارز در حدود 120 ميليون يورو جلوگيري خواهد شد.

اجراي موفقيت آميز اين پروژه، توانايي پژوهشگاه صنعت نفت در ساخت واحد هاي بازيافت تركيبات فرار در انبارهاي نفت را نيز به اثبات خواهد رساند. علاوه بر اين پژوهشگاه صنعت نفت توانايي انجام خدماتي نظير ارائه دانش فني ساخت پايلوت بازيافت بخارات هيدروكربني در جايگاه پمپ‌ بنزين، طراحي پايه واحد، ساخت تجهيزات مكانيك واحد، ساخت و تهيه ماده جاذب، رفع اشكال واحد و ساخت و نصب پايلوت بازيافت بخارات بنزين را به صنعت خواهد داشت.

گفتني است اين طرح با حمايت مالي مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي پخش فراورده‌هاي نفتي ايران انجام مي‌شود و طراحي اين پايلوت مورد تاييد كارفرما قرار گرفته است و به زودي در يكي از جايگاه‌هاي شهر تهران نصب و راه‌اندازي خواهد شد.

دو نوع كاتاليست پرمصرف صنعت نفت تجاري‌سازي شد

با همت متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت؛

دو نوع كاتاليست پرمصرف صنعت نفت تجاري‌سازي شد

 

 

تجاري‌سازي و توليد انبوه دو نوع كاتاليست پرمصرف صنعت نفت با استفاده از دانش‌هاي فني پژوهشگاه با موفقيت انجام شد.

به گزارش واحد خبر روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، براساس قرارداد‌هاي دانش‌فني منعقد شده بين پژوهشگاه صنعت نفت و شركت اكسير نوين فرآيند آسيا، توليد انبوه كاتاليست‌هاي مصرفي در فرآيند‌هاي تبديل كاتاليستي نفتا و آروماتيك‌سازي محقق شد.

گفتني است دانش فني اين كاتاليست‌ها پس از تدوين توسط متخصصين پژوهشكده توسعه فناوري‌هاي كاتاليست و با مشاركت شركت مذكور در مقياس صنعتي توليد و در شركت‌هاي پتروشيمي بندر امام خميني (ره) و پالايشگاه ستاره نفت خليج فارس مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

با توجه به اهميت و ضرورت موضوع اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال، بومي‌سازي ساير كاتاليست‌هاي مصرفي در صنايع نفت، گاز و پتروشمي در آينده نزديك جزو برنامه‌هاي پژوهشگاه صنعت نفت مي‌باشد.

بهره‌برداري نخستین واحد تولید ماده بودار کننده گاز طبیعی در کشور

رییس پردیس پژوهش و توسعه فناوری‌های پایین‌دستی پژوهشگاه صنعت نفت:

بهره‌برداري نخستین واحد تولید ماده بودار کننده گاز طبیعی در کشور

 

دکتر زمانیان در نشست خبری امروز كه به دستاوردهاي پژوهشگاه صنعت نفت اختصاص داشت به تشريح فعاليت‌هاي مختلف پرديس پايين دستي پژوهشگاه پرداخت و با تاكيد بر اين‌كه به همت پژوهشگاه، نخستین واحد تولید ماده بودار ( ادورانت) کننده گاز طبیعی در کشور، تا پایان آذرماه امسال به بهرهبرداری میرسد، گفت: این واحد با ظرفیت تولید ۸۰۰ تن در سال، با دانش فنی پژوهشگاه طراحی و ساخته شده و در مرحله پیشراهاندازی قرار دارد.

وی گفت: این واحد که طی سه ماه آینده به بهرهبرداری می‏رسد، میتواند افزون بر تامین نیاز کشور به ماده بودارکننده گاز طبیعی، فرصت صادرات این محصول را نیز در اختیار کشور قرار دهد.

بر اساس این گزارش، به منظور جلوگیری از خطرات ناشی از نشت احتمالی گاز طبیعی، لازم است از مادهای هشداردهنده استفاده شود و به این منظور، برخی ترکیبات گوگردی به دلیل بوی نافذ و تند، به عنوان ماده بودار کننده گاز قابل استفادهاند. در ایران برای رفع این نیاز از مواد بو دار كننده وارداتی استفاده می‌شود که به همت پژوهشگاه صنعت نفت و با همکاری شرکت ملی گاز ایران، تلاش برای خودکفایی در تولید این ماده راهبردی رقم خورد و اکنون نخستین واحد تولیدی ماده بودارکننده گاز طبیعی در کشور در آستانه بهرهبرداری رسمی قرار گرفته است.

تجاري‌سازي كاتاليست‌هاي پر مصرف صنعت نفت

زمانیان از تولید انبوه و تجاری سازی برخی انواع کاتالیستهای مصرف صنعت پالایش و پتروشیمی کشور به عنوان یکی دیگر از دستاوردهای پژوهشگاه صنعت نفت در مسیر کاهش وابستگی به واردات و اشتغالزایی نام برد و گفت: بیش از پنج هزار تن مصرف کاتالیست و جاذب در صنعت پتروشیمی و پالایش کشور وجود دارد که خودکفایی در تولید این محصولات میتواند گام بزرگی در مسیر اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی باشد.

وی عنوان کرد: از ۱۲ مورد کاتالیستی که طراحی و ساخت آن در برنامه پژوهشگاه صنعت نفت قرار دارد، هفت کاتالیست طراحی و برای تولید به بخش خصوصی و تولیدکنندگان داخلی واگذار شده كه چهار مورد آنها به تولید انبوه رسیده و در صنعت مورد بهره‌برداردي مي‌باشد.

زمانیان گفت: کاتالیست مورد نیاز برای فرایند ریفرمینگ نفتای پالایشگاه ستاره خلیج فارس با دانش فنی پژوهشگاه صنعت نفت و به همت یک شرکت داخلی تولید شده و هماکنون در حال استفاده است؛ همچنین کاتالیست آروماتیکسازی هم توسط پژوهشگاه صنعت نفت توسعه یافته، از سوی بخش خصوصی تولید شده و در حال حاضر در پتروشیمی بندر امام مورد استفاده قرار میگیرد.

پیشرفت بيش از ۵۰ درصدی طراحي، ساخت و اجرا واحد DMC فازهای ۲ و ۳ با ظرفيت 80 هزار بشكه در روز

زمانیان از پیشرفت ۵۰ درصدی ساخت و نصب واحد DMC (واحد مرکاپتان زدایی میعانات گازی) در فازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی هم خبر داد و افزود: این واحد ظرف ۱۸ ماه آینده به بهرهبرداری میرسد.

به گفته وی، هزینه این پروژه با ایجاد ارزش افزوده برای میعانات گازی، در کمتر از سه سال بازمیگردد.

وی از توسعه تجهیزات کامپوزیتی هم به عنوان راهبرد دیگری که در دستور کار پژوهشگاه صنعت نفت قرار دارد نام برد و گفت: نخستین خط لوله کامپوزیتی انتقال نفت خام کشور به همت متخصصان پژوهشگاه و با حمایت شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با قطر هشت اینچ و به طول ۱۰ کیلومتر برای انتقال نفت خام ترش از مارون به اهواز، طراحی، احداث و اجرا شد.

 

دانش فني ميني ال ان جي در كشور توسعه داده مي‌شود

با همكاري پژوهشگاه صنعت نفت و شركت ملي گاز ايران

دانش فني ميني ال ان جي در كشور توسعه داده مي‌شود

 

 

ال ان جي يكي از روش‌هاي مطمئن صادرات گاز طبيعي به حساب مي‌آيد و امروزه با توجه به قوانين و مقررات موجود در زمينه محيط زيست، يكي از سوخت‌هاي متداول و قابل اعتماد براي خريداران و فروشندگان اين محصول مي‌باشد، از اين رو پژوهشگاه صنعت نفت و شركت ملي گاز ايران توسعه دانش فني LNG در كشور را در دستور كار قرار داده‌اند.

دكتر اكبر زمانيان، رييس پرديس صنايع پايين دستي پژوهشگاه صنعت نفت، ضمن تاييد مطلب فوق گفت: براي جايگزيني سوخت خودرو‌ها و ديگر وسايل حمل و نقل به سوخت‌هاي پاك، اصولا از سه سوخت سي ان جي، جي تي ال و ال ان جي استفاده مي‌شود كه كاربرد سوخت LNG در حال توسعه بوده و در بخش‌هاي مختلفي از آن مي‌توان استفاده كرد.

وي با بيان اين‌كه اين سوخت علاوه بر اين‌كه يك روش مطمئن براي صادرات گاز طبيعي به حساب مي‌آيد ، با محيط زيست نيز سازگار مي‌باشد، تصريح كرد: امروزه ال ان جي از نظر فرآيندي و تجهيزات به عنوان يك تكنولوژي انحصاري در دنيا محسوب مي‌شود و صرفا چندين شركت آمريكايي و اروپايي در اين زمينه فعال مي‌باشند .

رييس پرديس صنايع پايين دستي پژوهشگاه صنعت نفت در همين راستا ادامه داد: انحصار اين فناوري باعث شد كه كشورهاي ديگري نظير كره و چين به دنبال توسعه دانش فني ال ان جي باشند و از چند سال پيش شروع به توسعه اين دانش در بخش فرآيند و تجهيزات كرده‌اند و با توجه به زمان تحريم و عدم همكاري ايران با تامين كنندگان تجهيزات بين‌المللي تصميم بر آن شد كه با كشورهايي نظير كره جنوبي در اين زمينه همكاري داشته باشيم.

وي با تاكيد بر اينكه از سه سال پيش مذاكرات پژوهشگاه صنعت نفت با شركت ملي گاز در زمينه توسعه فناوري ال ان جي در داخل آغاز شده است، گفت: ال ان جي مورد استفاده در دنيا داراي سه مقياس كوچك، mid scale و based load يا همان مقياس بزرگ مي‌باشد كه شركت‌هاي صنعتي بزرگ در دنيا عمدتا از مقياس‌هاي بزرگ براي فعاليت‌هاي خود استفاده مي‌كنند.

زمانيان به بازار مصرف ال ان جي نيز اشاره كرد و افزود: بازار مصرف براي مقياس‌هاي‌ بزرگ عمدتا براي صادرات مي‌باشد ولي براي مصارف داخلي و ظرفيت‌هاي كوچك مقياس‌هاي بزرگ كارايي نداشته و مقرون به صرفه نمي‌باشند از اين رو در اين بخش‌ها از ميني ال ان جي استفاده مي‌شود.

وي به كاربرد ميني ال ان جي در سطح دنيا اشاره كرد و گفت: اين فناوري كاربردهاي بسياري دارد كه از اين ميان مي‌توان به تبديل منابع گازي كوچك به ال ان جي اشاره كرد و همچنين سوخت‌هاي گازي كه به فلر ارسال مي‌شوند و تبديل آن به LNG و ايجاد ارزش افزوده بالا از ديگر فوايد اين دانش فني مي‌باشد.

زمانيان ادامه داد: گازرساني به مناطق دور دست كه از طريق خط لوله امكان پذير نمي‌باشد و همچنين توليد LNG براي مصرف خود‌رو‌ها و اتوبوس‌ها از ديگر كاربردهاي ميني ال ان جي است كه بسياري از اين فعاليت‌ها با همكاري شركت ملي گاز در حال پيگيري و انجام است.

وي با تاكيد بر اين‌كه اين سوخت دوست‌دار محيط زيست است گفت: هم اكنون سوخت موجود در كشتي‌ها مازوت است كه داراي گوگرد بسيار بالايي بوده و براي محيط زيست آسيب‌هاي جبران ناپذيري را به همراه دارد از اين رو تمهيداتي از سوي جوامع بين‌المللي در نظر گرفته شده است كه ال ان جي جايگزين سوخت‌ مازوت شود.

دكتر زمانيان، به همكاري ايران و كره در زمينه ال ان جي نيز اشاره كرد و گفت: شركت‌‌هاي داراي دانش فني LNG با هيچ كشوري در توسعه دانش فني همكاري نمي‌كنند و اين شركت‌ها به كشورهايي كه به دنبال توسعه اين دانش هستند و درصدد سهمي در فناوري و بازار مي‌باشند پاسخ مثبت نمي‌دهند و از طرف ديگر كره جنوبي خود به دنبال توسعه اين دانش بوده و چون منابع گازي كافي ندارند علاقه‌مندي مضاعفي براي همكاري با ايران براي آنها به منظور مشاركت در اين زمينه به وجود آمده است.

ايشان ادامه داد: از آنجايي كه ايران اولين دارنده منابع گاز طبيعي در دنيا مي‌باشد، يكي از بازارهاي مناسب براي كره جنوبي، كشور ما محسوب مي‌شود و با تحقيقات و بررسي‌هاي انجام شده تصميم بر آن شد كه ايران و كره جنوبي در زمينه ال ان جي وارد كنسرسيوم مشترك براي توسعه فناوري LNG شوند، از اين رو توافق‌نامه‌اي ميان اين دو كشور با هدف توسعه مشترك دانش فني و بازاريابي به امضاء رسيد.

اين مقام مسئول دو ركن اساسي را براي اين كنسرسيوم‌ها مهم و اساسي دانست و گفت: با توجه به اين توافق‌نامه، مركز تجميع دانش از سوي كشور كره شركت كايتك و از طرف ايران پژوهشگاه صنعت نفت مي‌باشند و همچنين وجود شركت‌هاي سازنده‌ در هر دو كنسرسيوم به منظور ساخت تجهيزات مورد نياز اين فرآيند ضروري است.

زمانيان با تاكيد بر اينكه اين پروژه داراي دو بخش است گفت: در بخش B كه مربوط به شيرين‌سازي و جداسازي گاز است ايران مسئول و شركت‌هاي كره‌اي در بخش‌هاي مختلف آن همكاري خواهند داشت و در قسمت A كه مرتبط با مايع سازي است كشور كره جنوبي مسئول و ايران در حوزه‌هاي مختلف با آنها همكاري مي‌كند.

وي ادامه داد: طبق توافقات انجام شده مقرر شده است كه جلسات فني با حضور نمايندگان كنسرسيوم‌ها در دو كشور برگزار و همچنين كميته راهبري از سوي دو كشور تشكيل شده تا نتايج مختلف بدست آمده از جلسات فني، مصوب و مورد بررسي و تحليل قرار گيرد.

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت