همكاري پژوهشگاه صنعت نفت و دانشگاه تهران در زمينه انستيتو ارتقاء نفت سنگين

همكاري پژوهشگاه صنعت نفت و دانشگاه تهران در زمينه انستيتو ارتقاء نفت سنگين

 

پژوهشگاه صنعت نفت و دانشگاه تهران روز چهار‌شنبه 13 دي‌ ماه، به منظور توسعه‌ همكاري‌هاي دوجانبه در زمينه انستيتو ارتقاء نفت سنگين جلسه‌اي مشترك برگزار کردند.

رييس پژوهشكده توسعه فرآيند و فناوري تجهيزات پژوهشگاه صنعت نفت، درحاشيه اين نشست تخصصي به انستيتو‌هاي تحقيقاتي واگذار‌شده از سوي وزارت نفت به دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشي نفت اشاره كرد و گفت: یکی از این مراکز، انستیتو ارتقاء نفت سنگین دانشگاه تهران است و ازآنجا که پژوهشگاه صنعت نفت در سال‌هاي اخير تجربيات گسترده‌اي در زمينه فرايند هاي ارتقاء نفت سنگين و ته‌مانده‌ها کسب کرده ، این جلسه‌ برگزار شده است.

دكتر حميد گنجي، با بيان اين‌كه کارفرمای این طرح، شركت پالايش و پخش است، تصريح كرد: مديران انستيتو نفت دانشگاه تهران و نمايندگان کارفرما به منظور همكاري‌هاي بيشتر با متخصصان پژوهشگاه، پس از بازديد از پايلوت‌ها و آشنايي با توانمندي‌هاي اين مجموعه، در زمينه همكاري انستيتو نفت سنگين، با اين سازمان به تبادل نظر پرداختند.

دكتراحمد توسلي، دانشيار دانشگاه تهران، آغاز به کار این انستيتو را فروردين ماه سال جاری خواند و افزود : انستيتو کار خود را با 4 طرح محوري آغاز کرده و فاز اول اين طرح، شامل تهيه نقشه راه توسعه تكنولوژي و انتخاب دانشگاه ها و مراكز همكار به پايان رسيده است.

ايشان در خاتمه تصريح كرد: با توجه به پيش‌زمينه‌هاي توسعه تكنولوژيكي و زير‌ساخت‌هاي موجود در پژوهشگاه صنعت نفت، علاوه بر توسعه تكنولوژي، تصميم داريم از اين مجموعه به عنوان مهم‌ترين همكار تحقيقاتي در تربيت متخصصين اين حوزه بهره برداری کنیم.

بومي‌سازي و توليد مواد افزودني بازدارنده خوردگي انجام مي‌شود

در پژوهشگاه صنعت نفت؛

بومي‌سازي و توليد مواد افزودني بازدارنده خوردگي انجام مي‌شود

 

بومي‌سازي و توليد مواد افزودني بازدارنده خوردگي برای استفاده در شركت‌هاي بهره‌برداري نفت و گاز و همچنين بهينه‌سازی خواص مواد افزودني مذکور با استفاده از علم نانو فناوری و بکارگيری نانو مواد در دستور كار محققان پژوهشگاه صنعت نفت قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، در صنايع نفت و گاز، خوردگی فلزات يکی از مشکلات عمده به شمار آمده و سالانه مبالغ هنگفتی را به خود اختصاص می‌دهد، از اين رو وقفه در توليد، زيان قابل توجهي چه از نظر توليد هيدروکربن‌های نفتی و چه از نظر هزينه تعميرات در پی خواهد داشت.

بر همين اساس سلامت تجهيزات در طول عمر مفيد آن‌ها يک مسأله اساسی است و گاز طبیعی استخراج شده از داخل چاه حاوي مقدار زیادی گازهاي هیدروژن سولفید و کربن دی اکسید است و این امر موجب اسیدیته زياد گاز مي‌شود كه به آن، گاز ترش می‌گویند. گاز ترش باعث بروز خوردگی­ در تجهیزات سر چاهی و لوله­­های انتقال گاز و در نتيجه خرابی سیستم­ها شده و در نهايت موجب بروز مشکلات اقتصادی زیادی مي‌گردد.

اين گزارش مي‌افزايد استفاده از بازدارنده‌های خوردگی سال‌هاست که به عنوان يکی از روش‌های کارآمد كنترل خوردگي در صنايع نفت و گاز مورد استفاده قرار مي‌گيرد و بازدارنده خوردگي ماده‌ای است که به مقدار کم به سيستم افزوده می‌شود تا واکنش شيميايی را کند يا متوقف کند و يكي ازکارکرد‌هاي ديگر بازدارنده‌ها، کاهش قابل ملاحظه جريان الکتريکی از طريق افزايش مقاومت اهمی است. در حال حاضر، شركت‌هاي بهره‌ برداري نفت و گاز براي كنترل خوردگي از بازدارنده‌هاي خوردگي خارجي استفاده مي‌كنند.

در همين رابطه و با هدف تلاش در جهت توليد داخلي بازدارنده‌هاي خوردگي مورد نياز شركت‌هاي بهره‌برداري نفت و گاز، از سال 91 پروژه مشتركي بين پژوهشگاه صنعت نفت و شركت نفت مناطق مركزي (شركت بهره برداري نفت و گاز شرق) آغاز شده است و انجام موفقيت آميز اين پروژه، گامي موثر در جهت خودكفايي ميهن اسلامي و اجرايي نمودن اهداف اقتصاد مقاومتي است و در اين پروژه، تلاش بر اين بود كه علاوه بر بومي‌سازي توليد مواد افزودني بازدارنده خوردگي برای استفاده در شركت‌هاي بهره‌برداري نفت و گاز، بهينه سازي خواص آنها با استفاده از نانوفناوري انجام گيرد.

بر همين اساس با انجام این پروژه، سه نوع بازدارنده­ خوردگی مخصوص سیستم سر چاهی (به مقدار 5 بشكه)، مخصوص سيستم پیوسته محلول در آب (49 بشكه) و مخصوص سيستم پیوسته محلول در روغن (10 بشكه) توليد شد و خوشبختانه آزمون نيمه ميداني را با نتايج موفقيت آميز به ترتيب در چاه هاي 29، 36 و 38 منطقه خانگيران گذراندند.

خاطر نشان مي‌شود مرحله اول آزمون ميداني نمونه بازدارنده خوردگي مخصوص سيستم پيوسته محلول در آب، به صورت آزمون جمع‌آوري در 9 چاه انجام شده است و اكنون پروژه در حال نهايي شدن آزمون ميداني نمونه مذكور تا پايان سال جاري است.

 

طراحي و ساخت واحد بازيافت بخارات هيدروكربني براي جايگاه پمپ بنزين

 

طراحي و ساخت پايلوت بازيافت بخارات هيدروكربني با استفاده از جاذب نانو ساختار براي جايگاه‌هاي پمپ بنزين با ظرفيت 200 ليتر در روز در يكي از ايستگاه‌هاي پمپ بنزين در شهر تهران در دستور كار محققان پژوهشگاه صنعت نفت قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، از مخازن سوخت جايگاه‌هاي پمپ بنزين، به هنگام بارگيري، بخشي ار تركيبات فرار هيدروكربني وارد اتمسفر مي‌شود كه اين امر آلودگي محيط زيست را در پي خواهد داشت و از اثرات زيست محيطي تركيبات هيدروكربني مي‌توان به اثر آن‌ها در توليد گاز‌هاي گلخانه ‌اي و همچنين توليد گاز ازن اشاره كرد. بر همين اساس به منظور كاهش اثرات تخريبي زيست محيطي تركيبات ياد شده، به كار بردن روش‌هاي موثر براي كاهش ورود مواد هيدروكربني به اتمسفر و بازيافت آن‌ها بسيار ضروري مي‌باشد.

اين گزارش مي‌افزايد تمامي پايلوت هاي بازيافت بخارات بنزين نصب شده در جايگاه‌هاي پمپ بنزين توسط شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي، به روش تبريد بوده و از خارج از كشور وارد و نصب شده اند. در اين پروژه بازيافت بخارات به روش جذب انجام شده است كه كارآيي آن نسبت به روش تبريد حدود 25% افزايش مي يابد. با بومي‌سازي دانش فني طراحي و ساخت پايلوت بازيافت بخارات در جايگاه‌هاي پمپ بنزين كشور از خروج ارز در حدود 120 ميليون يورو جلوگيري خواهد شد.

اجراي موفقيت آميز اين پروژه، توانايي پژوهشگاه صنعت نفت در ساخت واحد هاي بازيافت تركيبات فرار در انبارهاي نفت را نيز به اثبات خواهد رساند. علاوه بر اين پژوهشگاه صنعت نفت توانايي انجام خدماتي نظير ارائه دانش فني ساخت پايلوت بازيافت بخارات هيدروكربني در جايگاه پمپ‌ بنزين، طراحي پايه واحد، ساخت تجهيزات مكانيك واحد، ساخت و تهيه ماده جاذب، رفع اشكال واحد و ساخت و نصب پايلوت بازيافت بخارات بنزين را به صنعت خواهد داشت.

گفتني است اين طرح با حمايت مالي مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي پخش فراورده‌هاي نفتي ايران انجام مي‌شود و طراحي اين پايلوت مورد تاييد كارفرما قرار گرفته است و به زودي در يكي از جايگاه‌هاي شهر تهران نصب و راه‌اندازي خواهد شد.

در نمايشگاه نانو تهران، تعاملات گسترده پژوهشگاه و شركت‌هاي مرتبط رقم خورد

در دهمين نمايشگاه و جشواره نانو تهران؛

تعاملات گسترده پژوهشگاه و شركت‌هاي مرتبط رقم خورد

 

 

دكتر عليمراد رشيدي، رييس گروه توسعه و فناوري نانو و كربن پژوهشگاه صنعت نفت در حاشيه دهمين جشواره و نمايشگاه فناوري نانو به دستاوردها و فعاليت‌هاي تحقيقاتي انجام شده در اين مجموعه اشاره كرد و گفت: پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان بزرگترين مركز تحقيقاتي خاورميانه حدود ١٢ سال است كه در زمينه فناوري نانو فعاليت مي‌كند و هم اكنون در اين حوزه به بلوغ كاري رسيده و مي‌تواند تكنولوژي‌هاي قابل عرضه خود را به ديگر بخش‌ها ارايه كند.

وي ادامه داد: بسياري از توليدات اين حوزه در صنعت نيازسنجي شده است و هم اكنون تست ميداني آن نيز انجام و نتايج بسيار خوبي از آنها كسب شده است.

دكتر رشيدي با تاكيد بر اين‌كه در اين نمايشگاه به دنبال توسعه دهندگان و سرمايه‌گذاران مناسب براي هريك از طرح‌ها هستيم گفت: در اين زمينه مذاكراتي با چندين شركت به منظور همكاري‌ها و تعاملات آتي و همچنين توسعه دانش‌هاي فني انجام شده است و اميدواريم كه نتايج مثبتي در نهايت حاصل شود.

وي به سيستم بازيافت بخارات بنزين نيز اشاره كرد و افزود: تست ميداني اين طرح به زودي در يكي از جايگاه‌هاي پمپ بنزين در تهران انجام خواهد شد و در آينده نزديك نيز اين طرح در تمامي پمپ بنزين‌هاي كشور اجرايي مي‌شود.

وي به ديگر فعاليت‌هاي انجام شده در اين نمايشگاه اشاره كرد وافزود: يكسري از محصولات حوزه نانو در سال‌هاي گذشته توسط محققان پژوهشگاه توليد و توسعه يافته‌اند و در اين نمايشگاه در صدد يافتن متقاضي مناسب براي آينده تجاري اين محصولات مي‌باشيم از اين رو با چندين شركت معتبر مذاكره صورت گرفته است.

رئيس مركز توسعه و فناوري نانو و كربن پژوهشگاه با تاكيد بر اين‌كه اين حوزه توانايي ارائه خدمات به ديگر بخش‌ها را دارد،گفت:گروه نانو فناوري پژوهشگاه با هدف رفع نياز حوزه‌هاي بالادست، پايين دست و انرژي و محيط زيست و تامين نانو مواد و پايدارسازي نانو مواد به اين بخش‌ها خدمات بسياري ارائه مي‌دهد و در بسياري از طرح‌‌ها و پروژه‌ها شاهد همكاري‌هاي مشترك اين گروه با ديگر بخش‌ها هستيم.

وي به خدمات ارائه شده در حوزه بالادست اشاره كرد و گفت : طرح‌هاي مشترك گروه نانو و پرديس بالادستي پژوهشگاه شامل نانو افزايه‌ها در گل حفاري و ازدياد برداشت مي‌شود كه موضوع ازدياد برداشت هم اكنون اولويت اول صنعت نفت بوده و توانسته‌ايم در فاز آزمايشگاهي اين طرح نتايج ارزشمندي بدست آوريم.

وي در همين راستا تصريح كرد: طرح‌هاي مختلفي نظير نانو جاذب‌ها، ذخيره‌سازي گازها، جداسازي گازهاي co2 از ديگر پروژه‌هايي است كه در پرديس پاييين‌دستي در حال اجرا مي‌باشد و همچنين در زمينه افزايه‌ها به سوخت، پروژه‌اي با شركت نفتكش‌ها در دست اقدام است كه اين پروژه با هدف انتخاب سوخت مناسب براي نفت كش‌ها در حال اجرا مي‌باشد. رشيدي در خاتمه به همكاري دو جانبه گروه نانو و پرديس انرژي و محيط زيست نيز اشاره كرد و گفت :حذف آلاينده‌هاي آب و هوا و به كارگيري سنسورهاي مختلف جهت حذف آلودگي‌ها از ديگر اقدامات مشترك محسوب مي‌شود و تاكنون نتايج ارزشمندي از آن‌ها ارائه شده است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


  instagram

کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت