پژوهشگاه صنعت نفت می­تواند آزمایشگاه مرجع حسگر­های آلاینده محیط زیست باشد

پژوهشگاه صنعت نفت می­تواند آزمایشگاه مرجع حسگر­های آلاینده محیط زیست باشد

رئیس واحدپژوهش و فناروي شركت ملي نفت ايران:

پژوهشگاه  صنعت نفت می­تواند آزمایشگاه مرجع حسگر­های آلاینده محیط زیست باشد

دکتر ابوالفضل مرادی در نشست خبري "طراحي و ساخت حسگر‌هاي تشخيص آلاينده‌هاي زيست محيطي"  در پژوهشگاه صنعت نفت گفت : با در نظر گرفتن اولویت های برنامه پنجم توسعه، طراحی و ساخت سامانه‌های پرتابل تشخیص آلاینده‌های زیست‌محیطی به پژوهشگاه واگذار شد و نهایتا این تجهیزات با همکاری دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان مورد ساخت و بهره برداری قرار گرفت.

وی با تاکید بر ضرورت تجاری‌سازی یافته های علمی، افزود: امیدواریم بتوانیم این حسگرها را صادر کنیم و صنایع دیگر درحوزه های گاز، پالایش و پخش نیز برای ساخت حسگرهای مورد نیاز خود از این ظرفیت مناسب داخلی استفاده کنند .

ایشان تصریح کرد: با ظرفیت و عملکرد مناسبی که پژوهشگاه صنعت نفت در این زمینه از خود نشان داده است، امیدواریم که آزمایشگاه مرجع حسگر­های تشخیص آلاینده های زیست محیطی در پژوهشگاه صنعت نفت ایجاد شود .

گفتني است اين نشست خبري روز 4 شنبه 29 آذرماه با حضور نماينده كارفرما، مجری و بهره برداران این طرح برگزار شد.

بومی سازی فناوری ساخت حسگر های تشخیص آلاینده های محیط زیست

بومی سازی فناوری ساخت حسگر های تشخیص آلاینده های محیط زیست

 

دکتر علایی در نشست خبری امروز عنوان کرد؛

بومی سازی فناوری ساخت حسگر های تشخیص آلاینده های محیط زیست

با همکاری مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت ايران و پژوهشگاه صنعت نفت، طراحی و فناوري ساخت 17 حس‌گر تشخيص آلاينده‌‌هاي موجود در هوا، آب و خاك بومی سازی شد.

رييس پژوهشكده محيط زيست و بيوتكنولوژي پژوهشگاه صنعت نفت امروز (چهارشنبه 29 آذر ماه) در نشست خبري كه با موضوع طراحي و ساخت دستگاه پرتابل تشخيص آلاينده‌هاي زيست محيطي در پژوهشگاه برگزار شد، گفت : تاكنون طراحي و ساخت 15 حسگر تشخيص آلاينده‌هاي موجود در آب ، خاك و هوا بومي‌سازي شده است و متخصصان پژوهشگاه در تلاش هستند كه ساخت 2 حسگر ديگر را نيز تا پايان سال نهايي كنند.

ابراهیم علايي در ادامه تصريح كرد: در این طرح، مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت، کارفرما و شركت‌هاي نفت فلات قاره و پايانه هاي نفتي، دو شركت بهره‌بردار محسوب مي‌شوند.

وي افزود: بر اساس الزامات  برنامه پنجم توسعه در حوزه محيط زيست و نياز‌سنجي واحدهاي عملياتي، ساخت اين حسگرها در دستور كار قرار گرفت و براي آلاينده‌هايي نظير  بنزن، تولوئن، متان، اكسيد‌هاي ازت و كربن، لكه‌هاي نفتي، تركيبات نفتي چند حلقه‌اي، گاز‌هاي اسيدي گوگردي و ... سنسور‌هاي مورد نياز ساخته شد.

وي در همين راستا تصريح كرد: از ميان 17 حسگر، فرآيند بومي‌سازي 2 حسگر مربوط به لكه‌هاي نفتي و TPH ها تا پايان سال نهايي خواهد شد كه با توجه به اولويت استفاده از فناوري‌هاي پيشرفته ليزر و فيبر نوري براي ساخت اين دو نوع آلاينده، كنسرسيومي از پژوهشگاه صنعت نفت، دانشگاه مالك اشتر وبخش دانش بنيان دانشگاه صنعتي شريف تشكيل شده و ساخت آن‌ها را در دستور كار قرار داده‌اند.

علايي به مزيت‌هاي اين نوع حسگر‌ها نيز اشاره كرد و افزود: حسگر‌هاي ساخته شده از نظر دقت از نمونه‌هاي خارجي بهتر بوده و از حيث هزينه ساخت نيز مقرون به صرفه مي‌باشند و اميدواريم كه با كمك مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت ايران، اين حسگر‌ها مسير تجاري خود را به سرعت طي كنند.

ایشان ادامه داد: پژوهشگاه تاکنون گام‌هاي اساسي در مسير اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي برداشته، از این رو در صدد هستیم تا در آينده نزديك، حسگرهای سرامیکی هوشمند که افزون بر توان تشخیص آلایندهها، در جلوگیری از نشت آنها نیز موثرهستند را نیز بومی سازی نماییم.

علايي در خاتمه از اعتماد مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت ايران به ظرفيت‌هاي پژوهشگاه و همكاري شركت‌هاي نفت فلات قاره و پايانه‌هاي نفتي نيز قدردانی کرد.

پاك‌سازي 10 هكتار از آب‌هاي زيرزميني به آروماتيك

رييس پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه صنعت نفت؛

از پاك‌سازي 10 هكتار از آب‌هاي زيرزميني به آروماتيك خبر داد

 

دكتر جابر نشاطي، رييس پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه صنعت نفت در نشست خبري كه روز سه‌شنبه 4 مهر ماه با حضور اصحاب رسانه در مركز همايش‌هاي بين‌المللي اين مجموعه برگزار شد گفت: يكي از پروژه‌هاي موفق كه اخيرا در اين مجموعه انجام شده است اجراي ميداني پاك‌سازي و رفع آلودگي‌هاي آب‌هاي زيرزميني در منطقه عسلويه است.

وي در همين راستا تصريح كرد: آب‌هاي زيرزميني كه در وسعت 10 هكتار به آروماتيك آلوده شده بودند با كمك متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت و با بهره‌مندي از تكنولوژي تجزيه آلاينده‌ها با ميكروب، پاكسازي شدند.

نشاطي با تاكيد بر اين‌كه علاوه بر تكنولوژي ذكر شده متخصصان اين مجموعه توانستند به فناوري پايش آب‌هاي زير زميني نيز دست پيدا كنند، افزود: در همين راستا پژوهشگاه توانايي آن را دارد كه نقشه آلودگي آب‌هاي زير زميني را براي هر يك از متقاضيان طراحي تهيه نمايد.

نشاطي يكي از دستاوردهاي مهم اين كار را توسعه سامانه‌هاي بيوفيلتر صنعتي خواند و گفت: اين فيلتر‌ها براي اولين بار در مقياس 5000 ليتر در كشور مورد استفاده قرار گرفتند و همچنين اين پروژه يكي از پروژه‌هاي برتر دنيا در انجمن سبز اروپا مي‌باشد كه هم‌اكنون در منطقه عسلويه در حال اجرا مي‌باشد.

پاك‌سازي زيستي خاك‌هاي آلوده به مواد نفتي

رييس پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه صنعت نفت اجراي ميداني پاك‌سازي زيستي خاك‌هاي آلوده به مواد نفتي را از ديگر پروژه‌هاي اين مجموعه خواند و افزود: با استفاده از روش ميكروبي مي‌توان خاك‌هاي آلوده به مواد نفتي را پاك‌‌سازي كرد و منطقه آلوده به مواد نفتي را به پوشش گياهي بدل كرد كه اين امر در منطقه سيري انجام شده است و در منطقه خانگيران نيز پاكسازي مناطق آلوده و تبديل آن‌ها به فضاي سبز صورت گرفته است.

وي به فناوري مورد استفاده در اين پروژه نيز اشاره كرد و افزود: استفاده از كنسرسيوم‌هاي ميكروبي بومي از مهم‌ترين روش استفاده شده در اين پروژه مي‌باشد و با استفاده از ميكروب‌هاي بومي موجود در خاك موفق شديم خاك‌هاي آلوده را به نحو مناسبي پاك‌سازي كنيم.

ساخت سنسور‌هاي پرتابل براي اندازه‌گيري‌هاي آلاينده‌هاي زيست محيطي

نشاطي به پروژه ديگري كه در اين پرديس انجام مي‌شود اشاره كرد و گفت: طراحي و ساخت سنسور‌هاي پرتابل براي اندازه‌گيري‌هاي آلاينده‌هاي زيست محيطي از ديگر پروژه‌هاي اين مجموعه محسوب مي‌شود و تا قبل از طراحي، اين سنسور‌ها توسط شركت‌هاي خارجي ساخته و به داخل كشور ارسال مي‌شدند. تا كنون حدودا 15 نوع سنسور توسط محققين پژوهشگاه ساخته و به كارفرما نيز تحويل داده شده است.

وي به اهميت اين سنسور‌ها نيز اشاره كرد و افزود: از مهم‌ترين دستاورد اين سنسور‌هاي ساخته شده مي‌توان به اندازه‌گيري فلزات سنگين، تركيبات فنلي و لكه‌هاي نفتي در آب و پساب اشاره نمود و ساخت انواع دستگاه‌هاي پرتابل اندازه‌گيري گاز‌هاي آلاينده نظير تركيبات فرار، بنزن، تولوئن، متان، سولفيد هيدروژن، اكسيژن، مونواكسيد كربن، دي اكسيد گوگرد و اكسيد نيتروژن اشاره كرد.

نشاطي يكي از پروژه‌هاي جاري در پژوهشگاه را دستيابي به دانش فني طراحي و توسعه سامانه‌هاي ميكرو CHP دانست و گفت: در اين فناوري از موتور‌هاي گاز‌سوز خودرو‌ها استفاده مي‌شود، به گونه‌اي كه يكسري تغييرات بر روي موتور‌ها انجام مي‌شود تا به صورت دايمي و با دور موتور ثابت كار كنند و در نهايت مي‌توان از آن‌ها برق و حرارت توليد كرد.

نشاطي به مزيت‌هاي اين سامانه نيز اشاره كرد و افزود: از اين فناوري مي‌توان در سكوهاي نفتي و نقاط مرزي كه انتقال برق دشوار است استفاده كرد و همچنين استفاده از اين روش راندمان انرژي را تا 80 درصد افزايش داده و صرفه‌جويي مصرف سوخت را نيز تا به همراه دارد.

 

نانو سنسور‌هاي تشخيص گاز‌هاي آلاينده ساخته شد

با همت متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت؛

نانو سنسور‌هاي تشخيص گاز‌هاي آلاينده ساخته شد

 

 

نانو سنسور‌هاي تشخيص گاز‌هاي آلاينده با استفاده از فناوری‌های جدید و پیشرفته توسط پژوهشگران پژوهشگاه صنعت نفت طراحي و به بهره‌برداري رسيد و موفقيت در ساخت اين سنسورها مي‌تواند تاييد كننده حركت محققان اين مجموعه در راستاي تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي باشد.

در دهههای گذشته آلودگی در محیط‌هاي داخلی یکی از مهمترین مسائل اقتصاد در حال توسعه بوده است و بسياري از آلایندههای داخلی منجر به بیماریهای زیادی از جمله آسم، سرطان خون و تنوع کروموزومی شده است.

آمار‌ها نشان میدهد که در دنیا حدود صد و یازده هزار نفر هر ساله از آلودگی محیط زیست داخل ساختمان جان خود را از دست مي‌دهند؛ از اين رو تلاش برای تشخیص آلودگی در مکان سرپوشیده در حال تبدیل به یک نیاز خاص است.

بر اين اساسمحققان پژوهشگاه صنعت نفت، با ايجاد زير ساخت‌هاي لازم جهت ساخت سنسورهاي تشخيص انواع آلاينده‌هاي نفتي و محيط زيست به طراحي و ساخت سنسورهاي مختلف تشخيص و اندازه‌گيري غلظت آلاينده‌هاي موجود در هوا پرداخته‌اند.

اين گزارش مي‌افزايد اين سنسورها با فناوري نانو توانمند شده و در مقايسه با نمونه تجاري و خارجي حساسيت و دقت بيشتري را دارا مي باشد. همچنين اين سنسورها با قابليت نصب بر سيستم الكترونيكي ساخته شده در پژوهشگاه قابل حمل بوده و در مناطق مختلف عملياتي مي‌توانند مورد استفاده و بهره برداري قرار گيرند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


  instagram

کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت