ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
دوشنبه, 01 آبان 1396

نانو سنسور‌هاي تشخيص گاز‌هاي آلاينده ساخته شد

با همت متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت؛

نانو سنسور‌هاي تشخيص گاز‌هاي آلاينده ساخته شد

 

 

نانو سنسور‌هاي تشخيص گاز‌هاي آلاينده با استفاده از فناوری‌های جدید و پیشرفته توسط پژوهشگران پژوهشگاه صنعت نفت طراحي و به بهره‌برداري رسيد و موفقيت در ساخت اين سنسورها مي‌تواند تاييد كننده حركت محققان اين مجموعه در راستاي تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي باشد.

در دهههای گذشته آلودگی در محیط‌هاي داخلی یکی از مهمترین مسائل اقتصاد در حال توسعه بوده است و بسياري از آلایندههای داخلی منجر به بیماریهای زیادی از جمله آسم، سرطان خون و تنوع کروموزومی شده است.

آمار‌ها نشان میدهد که در دنیا حدود صد و یازده هزار نفر هر ساله از آلودگی محیط زیست داخل ساختمان جان خود را از دست مي‌دهند؛ از اين رو تلاش برای تشخیص آلودگی در مکان سرپوشیده در حال تبدیل به یک نیاز خاص است.

بر اين اساسمحققان پژوهشگاه صنعت نفت، با ايجاد زير ساخت‌هاي لازم جهت ساخت سنسورهاي تشخيص انواع آلاينده‌هاي نفتي و محيط زيست به طراحي و ساخت سنسورهاي مختلف تشخيص و اندازه‌گيري غلظت آلاينده‌هاي موجود در هوا پرداخته‌اند.

اين گزارش مي‌افزايد اين سنسورها با فناوري نانو توانمند شده و در مقايسه با نمونه تجاري و خارجي حساسيت و دقت بيشتري را دارا مي باشد. همچنين اين سنسورها با قابليت نصب بر سيستم الكترونيكي ساخته شده در پژوهشگاه قابل حمل بوده و در مناطق مختلف عملياتي مي‌توانند مورد استفاده و بهره برداري قرار گيرند.

پاك‌سازي 10 هكتار از آب‌هاي زيرزميني به آروماتيك

رييس پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه صنعت نفت؛

از پاك‌سازي 10 هكتار از آب‌هاي زيرزميني به آروماتيك خبر داد

 

دكتر جابر نشاطي، رييس پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه صنعت نفت در نشست خبري كه روز سه‌شنبه 4 مهر ماه با حضور اصحاب رسانه در مركز همايش‌هاي بين‌المللي اين مجموعه برگزار شد گفت: يكي از پروژه‌هاي موفق كه اخيرا در اين مجموعه انجام شده است اجراي ميداني پاك‌سازي و رفع آلودگي‌هاي آب‌هاي زيرزميني در منطقه عسلويه است.

وي در همين راستا تصريح كرد: آب‌هاي زيرزميني كه در وسعت 10 هكتار به آروماتيك آلوده شده بودند با كمك متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت و با بهره‌مندي از تكنولوژي تجزيه آلاينده‌ها با ميكروب، پاكسازي شدند.

نشاطي با تاكيد بر اين‌كه علاوه بر تكنولوژي ذكر شده متخصصان اين مجموعه توانستند به فناوري پايش آب‌هاي زير زميني نيز دست پيدا كنند، افزود: در همين راستا پژوهشگاه توانايي آن را دارد كه نقشه آلودگي آب‌هاي زير زميني را براي هر يك از متقاضيان طراحي تهيه نمايد.

نشاطي يكي از دستاوردهاي مهم اين كار را توسعه سامانه‌هاي بيوفيلتر صنعتي خواند و گفت: اين فيلتر‌ها براي اولين بار در مقياس 5000 ليتر در كشور مورد استفاده قرار گرفتند و همچنين اين پروژه يكي از پروژه‌هاي برتر دنيا در انجمن سبز اروپا مي‌باشد كه هم‌اكنون در منطقه عسلويه در حال اجرا مي‌باشد.

پاك‌سازي زيستي خاك‌هاي آلوده به مواد نفتي

رييس پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه صنعت نفت اجراي ميداني پاك‌سازي زيستي خاك‌هاي آلوده به مواد نفتي را از ديگر پروژه‌هاي اين مجموعه خواند و افزود: با استفاده از روش ميكروبي مي‌توان خاك‌هاي آلوده به مواد نفتي را پاك‌‌سازي كرد و منطقه آلوده به مواد نفتي را به پوشش گياهي بدل كرد كه اين امر در منطقه سيري انجام شده است و در منطقه خانگيران نيز پاكسازي مناطق آلوده و تبديل آن‌ها به فضاي سبز صورت گرفته است.

وي به فناوري مورد استفاده در اين پروژه نيز اشاره كرد و افزود: استفاده از كنسرسيوم‌هاي ميكروبي بومي از مهم‌ترين روش استفاده شده در اين پروژه مي‌باشد و با استفاده از ميكروب‌هاي بومي موجود در خاك موفق شديم خاك‌هاي آلوده را به نحو مناسبي پاك‌سازي كنيم.

ساخت سنسور‌هاي پرتابل براي اندازه‌گيري‌هاي آلاينده‌هاي زيست محيطي

نشاطي به پروژه ديگري كه در اين پرديس انجام مي‌شود اشاره كرد و گفت: طراحي و ساخت سنسور‌هاي پرتابل براي اندازه‌گيري‌هاي آلاينده‌هاي زيست محيطي از ديگر پروژه‌هاي اين مجموعه محسوب مي‌شود و تا قبل از طراحي، اين سنسور‌ها توسط شركت‌هاي خارجي ساخته و به داخل كشور ارسال مي‌شدند. تا كنون حدودا 15 نوع سنسور توسط محققين پژوهشگاه ساخته و به كارفرما نيز تحويل داده شده است.

وي به اهميت اين سنسور‌ها نيز اشاره كرد و افزود: از مهم‌ترين دستاورد اين سنسور‌هاي ساخته شده مي‌توان به اندازه‌گيري فلزات سنگين، تركيبات فنلي و لكه‌هاي نفتي در آب و پساب اشاره نمود و ساخت انواع دستگاه‌هاي پرتابل اندازه‌گيري گاز‌هاي آلاينده نظير تركيبات فرار، بنزن، تولوئن، متان، سولفيد هيدروژن، اكسيژن، مونواكسيد كربن، دي اكسيد گوگرد و اكسيد نيتروژن اشاره كرد.

نشاطي يكي از پروژه‌هاي جاري در پژوهشگاه را دستيابي به دانش فني طراحي و توسعه سامانه‌هاي ميكرو CHP دانست و گفت: در اين فناوري از موتور‌هاي گاز‌سوز خودرو‌ها استفاده مي‌شود، به گونه‌اي كه يكسري تغييرات بر روي موتور‌ها انجام مي‌شود تا به صورت دايمي و با دور موتور ثابت كار كنند و در نهايت مي‌توان از آن‌ها برق و حرارت توليد كرد.

نشاطي به مزيت‌هاي اين سامانه نيز اشاره كرد و افزود: از اين فناوري مي‌توان در سكوهاي نفتي و نقاط مرزي كه انتقال برق دشوار است استفاده كرد و همچنين استفاده از اين روش راندمان انرژي را تا 80 درصد افزايش داده و صرفه‌جويي مصرف سوخت را نيز تا به همراه دارد.

 

تصفيه پساب‌هاي همراه نفت و گاز در دستور كار اين مجموعه قرار گرفته است

مدير گروه تصفيه و بازيافت آب و مجري طرح تصفيه خانه پساب‌هاي صنعتي پژوهشگاه صنعت نفت:

تصفيه پساب‌هاي همراه نفت و گاز در دستور كار اين مجموعه قرار گرفته است

 

 

توليد پساب‌هاي همراه نفت و گاز يكي از معضلات صنايع بالادستي نفت و گاز مي‌باشد كه مي‌بايست تصفيه و به صورت مناسب دفع شود،‌ اين نوع فاضلاب‌ها حجم زيادي داشته و در حال حاضر در اكثر مناطق بدون انجام تصفيه به حوضچه‌هاي تبخيري ارسال و يا به مخازن تزريق مي‌شود، از اين رو در راستاي رسيدن به توسعه پايدار و حفظ محيط زيست لازم است تصفيه و حذف آلودگي‌هاي اين نوع پساب تا رسيدن به استانداردهاي تخليه پساب تصفيه شده به محيط زيست انجام شود.

دكتر كريم قاسمي پناه مدير گروه تصفيه و بازيافت آب و مجري طرح تصفيه خانه پساب‌هاي صنعتي، گروه تصفيه و بازيافت آب پژوهشكده محيط زيست و بيوتكنولوژي پژوهشگاه صنعت نفت، با اشاره به اين‌كه بيشتر فعاليت‌هاي اين بخش در زمينه تصفيه آب و فاضلاب‌هاي صنايع بالادستي و پايين‌دستي نفت است، گفت: با توجه به اين‌كه شعار پژوهشگاه صنعت نفت خلق فناوري و توسعه پايدار بوده و يكي از پايه‌هاي توسعه‌ پايدار حفظ محيط زيست است، از اين رو پساب‌هاي نفتي و صنعتي كه مي‌توانند مشكلات متعددي را براي محيط زيست ايجاد كنند از موضوعات بسيار مهم بوده و كليه فعاليت‌هاي اين گروه بر روي اين امر حياتي متمركز شده است.

وي در همين راستا تصريح كرد: آب و فاضلاب‌هايي كه در بخش‌هاي مختلف نفت، گاز و پتروشيمي توليد مي‌شوند در مجتمع‌ها نمونه‌برداري و آناليز مي‌شوند و مشخصات دقيق كمي و كيفي و تعيين موارد داراي مشكل براي محيط زيست شناسايي مي شوند و براي هر يك بر اساس نوع آلاينده، دانش و تجربه موجود و همچنين با استفاده از تجهيزات آزمايشگاهي و پايلوتي، بررسي‌هاي تصفيه پذيري انجام مي شود و در نهايت طرح مناسبي براي تصفيه و استفاده مجدد يا تخليه به محيط بر اساس استانداردهاي سازمان محيط زيست انتخاب و معرفي مي‌شود.

قاسمي پناه با بيان اين‌كه توليد پساب هاي همراه نفتو گاز (Produced Water) يكي از معضلات صنايع بالادستي نفت و گاز مي باشد، افزود: اين پساب‌ها مي‌بايست تصفيه و به صورت مناسب دفع شود، اين نوع فاضلاب‌ها حجم زيادي داشته و داراي بار آلي (ترکیبات آلی موجود در نفت و گاز طبیعی)، تركيبات نفتي شناور، امولسيون، محلول، املاح محلول بسيار بالا، مواد معلق و ساير آلاينده‌ها بوده و در حال حاضر در اكثر مناطق بدون انجام تصفيه به حوضچه‌هاي تبخيري ارسال يا به مخزن تزريق مي شود.

مدير گروه تصفيه و بازيافت آب پژوهشگاه صنعت نفت ادامه داد: در راستاي رسيدن به توسعه پايدار و حفظ محيط زيست لازم است تصفيه و حذف آلودگي‌هاي اين نوع پساب تا رسيدن به استانداردهاي تخليه پساب تصفيه شده به محيط زيست انجام شود. در هنگام استخراج و در واحدهاي بهره برداري نفت و گاز، همواره با مقداري آب همراه نفت و گاز مواجه مي‌شويم كه شوري آن گاهي اوقات تا 7برابر شوري آب دريا براي آب‌هاي همراه نفت و مقادير كمتر براي آب‌هاي همراه گاز است.

وي ادامه داد: با تجهيزات موجود، پيش تصفيه‌هايي انجام مي‌شود و مي‌توان با روش‌هاي مختلف ذرات معلق و روغن سطحي آب همراه نفت را تصفيه كرد و صرفا شوري موجود در آب باقي مي‌ماند كه اين گروه با استفاده از انرژي خورشيدي و در حوضچه هاي تقطير خورشيدي املاح آن را حذف و قابل استفاده مجدد مي كند.

قاسمي پناه در رابطه با استفاده از انرژي خورشيدي براي تصفيه آب‌هاي شور افزود: اين طرح بسيار موفق عمل كرده ولي ظرفيت توليد آب آن كم است و نياز به فضاي زيادي مي‌باشد ولي با تمام اين توضيحات مي‌توان براي واحد‌هاي كوچك مورد استفاده قرار گيرد.

وي با بيان اينكه با اقدامات پژوهشي و اجرايي انجام شده در گروه تصفيه و بازيافت آب پژوهشكده محيط زيست و بيوتكنولوژي، كاهش مواد معلق و بار آلي با موفقيت در مقياس پايلوتي انجام شده و دانش فني آن موجود است ، گفت: با استفاده از انرژي خورشيدي كاهش املاح محلول تا حد استفاده مجدد انجام شده است ولي با توجه به حجم بالاي اينگونه پساب‌ها، در حال حاضر فعاليت‌هاي اين گروه متمركز بر استفاده از انرژي حرارتي و سامانه‌هاي تبخيري براي نمكزدايي و كاهش املاح محلول پساب‌هاي همراه نفت با همكاري شركت‌هاي دانش بنيان و مهندسي داخلي متمركز است.

وي در همين راستا ادامه داد: با دستيابي به دانش فني و فن آوري تصفيه اين‌گونه پساب‌ها علاوه بر رفع مشكلات آلودگي محيط و فراهم شدن امكان استفاده مجدد در واحدهاي صنعتي، نياز به واردات تجهيزات و سامانه هاي تصفيه رفع خواهد شد.

قاسمي پناه بومي سازي و استفاده از تجهيزات داخلي را يكي از مهم‌ترين پيشرفت‌هاي اين حوزه دانست و گفت: تا قبل از رسيدن كشور به خودكفايي در زمينه تصفيه پساب‌هاي صنعتي تقريبا تمامي تجهيزات و امكانات لازم از سوي كشورهاي خارجي محدودي به كشور وارد مي‌شد ولي اخيرا با همت متخصصان و محققان داخلي موفق به بومي سازي اكثر اين تجهيزات در داخل شده‌ايم.

مدير گروه تصفيه و بازيافت آب پژوهشگاه صنعت نفت به تجهيزاتي كه در اين مجموعه ساخته شده است نير اشاره كرد و گفت: از مهمترين تجهيزاتي كه در پژوهشگاه ساخته شده است ميتوان به آشغالگير اتوماتيك، حوضچه متعادل ساز، سامانه جداسازي روغن با صفحات موجدار CPI(Corrugated Plate Interceptor)، سامانه شناورسازي با هواي محلولDAF(Dissolved Air Flotation) ، سامانه هاي فيلتر شني و همچنين حوضچه هاي تقطير خورشيدي اشاره كرد كه براي حذف املاح محلول از پساب‌هاي همراه نفت به طور موفقي استفاده شده است.

ايشان در رابطه با ساير فعاليت‌هاي تصفيه آب و فاضلاب‌هاي صنعتي گفت: نوع ديگر از فاضلاب‌هاي ويژه، فاضلاب کاستیک مستعمل (Spent Caustic ) است كه در اثر شستشوی جریان های گازی در مجتمع های پالایشگاهی گاز و نفت و برخی از مجتمع های پتروشیمیایی تولید می گردد.این فاضلاب ها با دارا بودن مقادیر زیادی از ترکیبات سولفیدی شامل نمک های سولفیدی و نمک های مرکاپتان ، بار آلی بالا ، pH بالاتر از 13 و وجود جامدات محلول (TDS) فراوان، یکي از فاضلاب های بسیار خطر ناک و سمی محسوب شده و تخلیه آن قبل از تصفیه به محیط زیست، صدمات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت كه تاكنون صرفا خنثي‌سازي آن انجام شده است كه آن هم مشكلات بسياري را به همراه داشته است ولي هم اكنون در پژوهشگاه صنعت نفت بيشتر اين مشكلات برطرف شده و اين‌گونه تصفيه‌ها در مقياس پايلوت در اين مجموعه در حال انجام است.

 

اعتبار پروانه صلاحيت آزمايشگاه همكار پژوهشگاه صنعت نفت تمديد شد

از سوي سازمان استاندارد ايران؛

اعتبار پروانه صلاحيت آزمايشگاه همكار پژوهشگاه صنعت نفت تمديد شد

 

 

سازمان ملي استاندارد، صلاحيت آزمايشگاه‌هاي مركز پژوهش تجزيه و ارزيابي مواد، گروه سوخت و احتراق و گروه پژوهش ارزيابي‌هاي تخصصي مواد پژوهشگاه صنعت نفت را در زمينه آزمايشگاه همكارتاييد كرد.

به گزارش واحد خبر روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، پس از مميزي آزمايشگاه‌هاي مذكور توسط سر‌مميز و مميزان سازمان ملي استاندارد ايران در خرداد ماه و مرداد ماه 96 گواهي‌نامه تاييد صلاحيت آزمايشگاه همكار پژوهشگاه در زمينه آناليز انواع سوخت، آناليز كيفي گازهاي خنك كننده و مهار كننده آتش را به مدت يكسال تمديد شد.

شايان ذكر است با تمديد اين گواهي‌نامه، ماهانه تعداد زيادي نمونه از سوي گمركات و سازمان ملي استاندارد براي آناليز به پژوهشگاه ارسال مي‌شود.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت