ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
سه شنبه, 21 آذر 1396

انرژی‌های تجدیدپذیر در پژوهشگاه صنعت نفت توسعه مي‌يابد

با راه اندازی آزمایشگاه تست تجهیزات خورشیدی؛

انرژی‌های تجدیدپذیر در پژوهشگاه صنعت نفت توسعه مي‌يابد

با توجه به گسترش استفاده از کلکتورها و آب گرمکن‌های خورشیدی در کشور، با هدف انجام آزمون‌هاي فني و عملكرد بر روي سيستم‌هاي حرارتي خورشيدي اعم از كلكتورهاي حرارتي، مخازن ذخيره و آبگرمكن‌هاي خورشيدي به‌منظور دريافت نشان استاندارد داخلي، پژوهشكده توسعه و بهينه‌سازي فناوري‌هاي انرژي پژوهشگاه صنعت نفت با حمايت ستاد توسعه فناوري‌هاي انرژي‌هاي تجديدپذير وابسته به معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري اقدام به احداث اولین آزمایشگاه مرجع کشور در زمینه آزمون عملکرد حرارتي کلکتورها و آب گرمکن های خورشیدی كرده است.

دكتر محمد ايمان غياثي، مسئول طرح آزمايشگاه آزمون تجهيزات خورشيدي- حرارتي پژوهشگاه صنعت نفت، با تاكيد بر اين‌كه امروزه مصرف روز افزون انرژی در جهان و نگرانی از رو به اتمام بودن منابع فسیلی در کنار آلودگی‌های ناشی از بکار‌گیری سوخت‌های فسیلی، استفاده از منابع انرژی تجدید‌پذیر از جمله انرژی خورشیدی را ضروری ساخته است، گفت:از جمله کاربردهای مرسوم انرژی خورشیدی می‌توان به آب گرمکن‌های خورشیدی اشاره کرد که بهره‌گیری از آن‌ها از سال‌ها پیش در ایران سابقه داشته است.

وي در همين راستا تصريح كرد: از جمله پروژه‌هایی که در این زمينه انجام شده می‌توان به نصب و راه‌اندازي آب گرمكن‌هاي خانگي در اماكن عمومي که با حمایت شركت‌هاي مختلف از جمله شركت بهينه‌سازي مصرف سوخت كشور اجرا شده‌اند اشاره کرد.

وي به جنبه‌هاي نوآوري اين طرح نيز اشاره كرد و افزود: عدم وجود نمونه داخلی طراحی شده، تلفیق عملکرد چندنمونه خارجی در یک محصول، طراحی بومی نرم افزار تست از مهم‌ترين موضوعاتي است كه در اين طرح در نظر گرفته شده است و علیرغم نیازمندی‌های بالای کشور به این محصول، تا کنون اقدامی برای رفع این نیاز صورت نگرفته بود و این طرح برای اولین بار اجرا شده­است و بنابر بررسی‌های انجام شده، در کشورهای خاورمیانه نمونه مشابهی از این طرح وجود ندارد.

غياثي اثر‌گذاري بر اقتصاد كشور را از مزاياي اين طرح بزرگ خواند و تصريح كرد: افزايش نرخ صادرات، اشتغال‌زايي، كاهش اثرات تحريم، افزايش خودكفايي ملي و تقويت اقتصاد دانش بنيان از مواردي مي‌باشند كه بر اقتصاد كشور بسيار تاثير‌گذار مي‌باشند.

وي در همين راستا افزود: با جلوگیری از ورود محصولات بی کیفیت خارجی، بستر برای افزایش تولید شرکت‌های داخلی مهیا گشته و این امر موجب بکارگیری نیروی انسانی در کشور می‌گردد و بی‌شک این محصول جزء مواردی است که به راحتی توسط کشورهای صاحب تکنولوژی در اختیار ما قرار نمی­گرفت و اکنون حتی قادر به اخذ سفارشات خارجی برای ساخت این محصول هستیم و این محصول تقریبا 40% قیمت نمونه­های مشابه خارجی بوده و این امر بیانگر ارزش افزوده ایجاد شده به واسطه دانش بومی کشور می­باشد.

مسئول طرح اين پروژه، با بيان اين‌كه استاندارد‌هاي ملي آزمون كلكتور‌ها و آب گرمكن‌هاي خورشيدي از سال‌ها پيش تدوين شده است، گفت: تا كنون آزمايشگاه مرجعي براي آزمون اين تجهيزات وجود نداشته است ولي هم اكنون با همكاري متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت اين مهم محقق شده است و بستر آزمون احداث شده با استفاده از آخرین تکنولوژی‌های موجود در جهان جهت تحقق شرايط استانداردهاي مورد نظر طراحی و ساخته شده است و در نهايت کلکتورها و آب گرمکن‌های خورشیدی ساخته شده و یا وارد شده بر طبق استانداردهای معتبر مورد آزمون قرار خواهند رفت.

غياثي به مواردي كه در اين آزمايشگاه قابل اجرا است نيز اشاره كرد و گفت: تعيين عملكرد سيستم و پيش بيني عملكرد سالانه سيستم‌هاي صرفاً خورشيدي، تعيين عملكرد روزانه سيستم، تعيين درجه آميختگي در مخزن ذخيره طي دريافت آب، تعيين تلفات گرمايي مخزن ذخيره و استخراج نمودار ورودي – خروجي تجهيز از نمونه فعاليت‌هايي است كه در اين آزمايشگاه قابل اجرا مي‌باشند.

وي در خاتمه افزود: مرز دانش این طرح در مقایسه با موارد بین­المللی تقریبا از موقعیت یکسانی بر خوردار بوده و این طرح بر پایه جدیدترین تکنولوژی­های دنیا پایه ریزی شده است.

نانو سنسور‌هاي تشخيص گاز‌هاي آلاينده ساخته شد

با همت متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت؛

نانو سنسور‌هاي تشخيص گاز‌هاي آلاينده ساخته شد

 

 

نانو سنسور‌هاي تشخيص گاز‌هاي آلاينده با استفاده از فناوری‌های جدید و پیشرفته توسط پژوهشگران پژوهشگاه صنعت نفت طراحي و به بهره‌برداري رسيد و موفقيت در ساخت اين سنسورها مي‌تواند تاييد كننده حركت محققان اين مجموعه در راستاي تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي باشد.

در دهههای گذشته آلودگی در محیط‌هاي داخلی یکی از مهمترین مسائل اقتصاد در حال توسعه بوده است و بسياري از آلایندههای داخلی منجر به بیماریهای زیادی از جمله آسم، سرطان خون و تنوع کروموزومی شده است.

آمار‌ها نشان میدهد که در دنیا حدود صد و یازده هزار نفر هر ساله از آلودگی محیط زیست داخل ساختمان جان خود را از دست مي‌دهند؛ از اين رو تلاش برای تشخیص آلودگی در مکان سرپوشیده در حال تبدیل به یک نیاز خاص است.

بر اين اساسمحققان پژوهشگاه صنعت نفت، با ايجاد زير ساخت‌هاي لازم جهت ساخت سنسورهاي تشخيص انواع آلاينده‌هاي نفتي و محيط زيست به طراحي و ساخت سنسورهاي مختلف تشخيص و اندازه‌گيري غلظت آلاينده‌هاي موجود در هوا پرداخته‌اند.

اين گزارش مي‌افزايد اين سنسورها با فناوري نانو توانمند شده و در مقايسه با نمونه تجاري و خارجي حساسيت و دقت بيشتري را دارا مي باشد. همچنين اين سنسورها با قابليت نصب بر سيستم الكترونيكي ساخته شده در پژوهشگاه قابل حمل بوده و در مناطق مختلف عملياتي مي‌توانند مورد استفاده و بهره برداري قرار گيرند.

پاك‌سازي 10 هكتار از آب‌هاي زيرزميني به آروماتيك

رييس پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه صنعت نفت؛

از پاك‌سازي 10 هكتار از آب‌هاي زيرزميني به آروماتيك خبر داد

 

دكتر جابر نشاطي، رييس پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه صنعت نفت در نشست خبري كه روز سه‌شنبه 4 مهر ماه با حضور اصحاب رسانه در مركز همايش‌هاي بين‌المللي اين مجموعه برگزار شد گفت: يكي از پروژه‌هاي موفق كه اخيرا در اين مجموعه انجام شده است اجراي ميداني پاك‌سازي و رفع آلودگي‌هاي آب‌هاي زيرزميني در منطقه عسلويه است.

وي در همين راستا تصريح كرد: آب‌هاي زيرزميني كه در وسعت 10 هكتار به آروماتيك آلوده شده بودند با كمك متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت و با بهره‌مندي از تكنولوژي تجزيه آلاينده‌ها با ميكروب، پاكسازي شدند.

نشاطي با تاكيد بر اين‌كه علاوه بر تكنولوژي ذكر شده متخصصان اين مجموعه توانستند به فناوري پايش آب‌هاي زير زميني نيز دست پيدا كنند، افزود: در همين راستا پژوهشگاه توانايي آن را دارد كه نقشه آلودگي آب‌هاي زير زميني را براي هر يك از متقاضيان طراحي تهيه نمايد.

نشاطي يكي از دستاوردهاي مهم اين كار را توسعه سامانه‌هاي بيوفيلتر صنعتي خواند و گفت: اين فيلتر‌ها براي اولين بار در مقياس 5000 ليتر در كشور مورد استفاده قرار گرفتند و همچنين اين پروژه يكي از پروژه‌هاي برتر دنيا در انجمن سبز اروپا مي‌باشد كه هم‌اكنون در منطقه عسلويه در حال اجرا مي‌باشد.

پاك‌سازي زيستي خاك‌هاي آلوده به مواد نفتي

رييس پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه صنعت نفت اجراي ميداني پاك‌سازي زيستي خاك‌هاي آلوده به مواد نفتي را از ديگر پروژه‌هاي اين مجموعه خواند و افزود: با استفاده از روش ميكروبي مي‌توان خاك‌هاي آلوده به مواد نفتي را پاك‌‌سازي كرد و منطقه آلوده به مواد نفتي را به پوشش گياهي بدل كرد كه اين امر در منطقه سيري انجام شده است و در منطقه خانگيران نيز پاكسازي مناطق آلوده و تبديل آن‌ها به فضاي سبز صورت گرفته است.

وي به فناوري مورد استفاده در اين پروژه نيز اشاره كرد و افزود: استفاده از كنسرسيوم‌هاي ميكروبي بومي از مهم‌ترين روش استفاده شده در اين پروژه مي‌باشد و با استفاده از ميكروب‌هاي بومي موجود در خاك موفق شديم خاك‌هاي آلوده را به نحو مناسبي پاك‌سازي كنيم.

ساخت سنسور‌هاي پرتابل براي اندازه‌گيري‌هاي آلاينده‌هاي زيست محيطي

نشاطي به پروژه ديگري كه در اين پرديس انجام مي‌شود اشاره كرد و گفت: طراحي و ساخت سنسور‌هاي پرتابل براي اندازه‌گيري‌هاي آلاينده‌هاي زيست محيطي از ديگر پروژه‌هاي اين مجموعه محسوب مي‌شود و تا قبل از طراحي، اين سنسور‌ها توسط شركت‌هاي خارجي ساخته و به داخل كشور ارسال مي‌شدند. تا كنون حدودا 15 نوع سنسور توسط محققين پژوهشگاه ساخته و به كارفرما نيز تحويل داده شده است.

وي به اهميت اين سنسور‌ها نيز اشاره كرد و افزود: از مهم‌ترين دستاورد اين سنسور‌هاي ساخته شده مي‌توان به اندازه‌گيري فلزات سنگين، تركيبات فنلي و لكه‌هاي نفتي در آب و پساب اشاره نمود و ساخت انواع دستگاه‌هاي پرتابل اندازه‌گيري گاز‌هاي آلاينده نظير تركيبات فرار، بنزن، تولوئن، متان، سولفيد هيدروژن، اكسيژن، مونواكسيد كربن، دي اكسيد گوگرد و اكسيد نيتروژن اشاره كرد.

نشاطي يكي از پروژه‌هاي جاري در پژوهشگاه را دستيابي به دانش فني طراحي و توسعه سامانه‌هاي ميكرو CHP دانست و گفت: در اين فناوري از موتور‌هاي گاز‌سوز خودرو‌ها استفاده مي‌شود، به گونه‌اي كه يكسري تغييرات بر روي موتور‌ها انجام مي‌شود تا به صورت دايمي و با دور موتور ثابت كار كنند و در نهايت مي‌توان از آن‌ها برق و حرارت توليد كرد.

نشاطي به مزيت‌هاي اين سامانه نيز اشاره كرد و افزود: از اين فناوري مي‌توان در سكوهاي نفتي و نقاط مرزي كه انتقال برق دشوار است استفاده كرد و همچنين استفاده از اين روش راندمان انرژي را تا 80 درصد افزايش داده و صرفه‌جويي مصرف سوخت را نيز تا به همراه دارد.

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت