ارتقاء كيفي زندگي كاركنان شاغل در وزارت نفت

ارتقاء كيفي زندگي كاركنان شاغل در وزارت نفت

 

برگزاري دوره آموزشي

ارتقاء كيفي زندگي كاركنان شاغل در وزارت نفت

 

سمينار آشنايي با ارتقاي كيفيت زندگي كاري شاغلين با هدف ارتقاي بهره‌وري و اعتلاي كيفيت زندگي كاري در محيط خانواده و كار روز سه‌شنبه 19 تير ماه با حضور دكتر جعفر توفيقي در پژوهشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، از آن‌جا كه 65 درصد عمر مفيد انسان‌ها در محيط كار سپري مي‌شود، زندگي سازماني و شخصي افراد لازم و ملزوم يكديگرند؛ لذا این دو پديده مي‌توانند اثرات متقابل و تشديد كننده‌اي را براي افراد به همراه داشته باشند.

بر همين اساس بهره‌وري و مفاهيم زندگي كاري، ، نقش‌هاي كليدي جديد مديران و زندگي شخصي آن‌ها از موضوعاتي است كه در اين سمينار مورد بررسي قرار گرفته است.

مدرس اين سمينار 5 عامل برقراري تعادل كار و زندگي شخصي، داشتن شغلي لذت‌بخش، احساس امنيت شغلي، حقوق و دستمزد مناسب و همچنين داشتن همكاران خوب را از مهم‌ترين انتظارات افراد در محيط كار و مثمر ثمر در روند ارتقاء كاركنان دانسته است.

همچنين در اين سمينار به نقش‌هاي كليدي مديران، شامل توسعه دهنده سرمايه انساني، متخصص حرفه‌اي و حامي كاركنان نيز اشاره شده است؛ زيرا امروزه بسياري از محققان بر اين باورند كه سلامت كاركنان به ميزان قابل توجهي بستگي به رفتار مديران آن‌ها دارد و مي‌تواند به عنوان يك الگو در يادگيري رفتار مناسب سازماني مورد توجه قرار گيرد.

به فرمولاسیون افزایه های حفاری دست یافته ایم

به فرمولاسیون افزایه های حفاری دست یافته ایم

 

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران:

به فرمولاسیون افزایه های حفاری دست یافته ایم

ضعف عملكرد مواد افزودني، بالا بودن ميزان مصرف آنها براي جبران عملكرد پايين و مشكلات تامين افزايه ها به دليل تحريم هاي همه جانبه، تنها بخشي از ضرورت هايي است كه منجر به تعريف و اجراي "طرح ملي خودكفايي افزايه هاي شيميايي پر مصرف و راهبردي در صنعت حفاري، تكميل و انگيزش چاه" شده است. اين طرح كه به درخواست مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت ايران توسط پژوهشگاه به انجام رسيده، با هدف توليد دانش فني و ساخت افزايه هاي مورد مصرف در صنعت حفاري به منظور قطع وابستگي و برنامه ريزي جهت توسعه صادرات عملیاتی شده است.

مهندس ابراهيم طالقاني مدير پژوهش و فناوري شركت ملي نفت در گفتگوي اختصاصي با واحد روابط‌عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، به ضرورت هایی كه سبب شد شرکت ملی نفت در حوزه افزايه‌هاي حفاري و دانش فني مرتبط با آن فعاليت كند اشاره كرد و گفت: از چند سال قبل استراتژی پژوهش و فناوری را به سمت انجام پژوهش ها و مطالعات کاربردی تغییر داده‌ایم و يكي از پارامترها براي هدف‌گذاري انجام تحقيقات كاربردي، رفع نيازهاي صنعت نفت، بخصوص مواردي بود كه هزينه هاي زيادي را تحميل مي‌كرد. علاوه بر هزينه‌هاي بسيار گزاف اين افزايه ها، كيفيت پايين اغلب آنها يكي از عمده ترين دلايل ضرورت اجراي اين طرح بوده است.

وي در همين راستا تصريح كرد: نتايج اين طرح زمینه جلوگیری از خروج ارز و اشتغال زایی را در کشور ایجاد کرده است و مسايل محيط زيستي و مديريت مخازن از ديگر مواردي است كه ما را بر آن داشت تا اين طرح پژوهشي را در دستور كار خود قرار دهيم.

طالقاني با بيان اين‌كه اين طرح پژوهشي را توانستيم با پژوهشگاه صنعت نفت تعریف کرده‌ و مگا پروژه خودکفایی افزایه‌های شیمیایی پُر مصرف و راهبردی در صنعت حفاری را آغاز كنيم گفت: ویژگی منحصر به فرد پژوهشگاه صنعت نفت، داشتن بخش‌هاي تحقيقاتي متعددی در پردیس بالا دستي است، بخصوص در بخش سیمان و افزایه های آن که آزمایشگاه مرجع محسوب می شود. این توانايي و همچنين تجربه پروژه های تحقیقاتی گذشته پژوهشگاه و نيز پروژه های استراتژیکی که مدیریت پژوهش فناوری در طول برنامه چهارم تعریف کرده بود، اين باور را بوجود آورد كه پژوهشگاه صنعت نفت آمادگی زیادی در بخش دانش و علوم پایه دارد.

ايشان با تاكيد بر اينكه براي هر يك از چاه‌ها مي‌بايست از تركيب خاص آن چاه استفاده كرد گفت: طراحی فرمولاسیون افزایه ها در این پروژه صورت گرفته است ودر حال حاضر طراحی فرمولاسیون موجود است اما در مورد چاه هایی که ویژگی های مختلفی دارند، ترکیب های مختلفی از این افزایه ها استفاده مي شود ،و همين نحوه استفاده، دانش خاص خود را میطلبد.

وي به همكاري سه جانبه در اين مگا پروژه نيز اشاره كرد و گفت: در مثلث همكاري اين پروژه ، پژوهشگاه صنعت نفت و واحد های تحقیقاتی به عنوان یک ضلع مثلث، مديريت پژوهش و فناوري شرکت ملی نفت به عنوان کارفرما و طرف قرارداد این پروژه ها به عنوان ضلع دوم و یک شرکت عملیاتی (مديريت اكتشاف، شرکت نفت مناطق مرکزی) ضلع سوم را تشكيل مي‌دهد كه با اعتماد چاه را در اختیار این پروژه قراردادند تا افزایه‌ها در آن آزمایش شود.

مدير پژوهش و فناوري شركت ملي نفت نتايج اين طرح پژوهشي را موفقيت‌آميز خواند و گفت: در طرح پيش بيني شده بود كه تست میدانی برای افزایه هاي بدست آمده طي 3 مرحله انجام شود كه بدين منظور چاه شماره 22 ميدان نفتي چشمه خوش از شركت نفت مناطق مركزي ايران در نظر گرفته شده بود. در اين چاه ميدان نفتي چشمه خوش در طي 2 نوبت تست میدانی در دو عمق و با سایز مختلف مته و لوله جداري مختلف با موفقيت كامل انجام شد.

وي با تاكيد بر اين‌كه در اين طرح تا حدود زيادي به خودكفايي دست‌يافته‌ايم، تصريح كرد: اکثر مواد را در داخل وجود داشته است ولی نمیتوانستیم از آن استفاده کنیم ،چراكه دانش فني مربوطه آن‌ها در كشور واجود نداشته و در حال حاضر ممکن است بخش اندکی از مواد مصرفي وارداتی باشد ولی میدانیم چه ماده ای باید تهیه شود ،که با این نگاه بومی سازی شده است و سهم مواد وارداتی بسیار اندک شده است.

هشتمین ژورنال کلاب برگزار شد

هشتمین ژورنال کلاب برگزار شد

 

با همت واحد اطلاعات علمی و مدیریت دانش؛

هشتمین ژورنال کلاب برگزار شد

هشتمین ژورنال کلاب با عنوان " مهندسی مولکولی جریان های چند فازی" روز چهارشنبه 13 تیرماه با هدف اطلاع از آخرین پیشرفت­های علمی و جدیدترین دستاوردهای روز جهان توسط دکتر رسول نصیری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی این مجموعه، از مهم­ترین محور­های مطرح شده در این جلسه می­توان به بیان آخرین دستاورد­ها و تحلیل وضعیت مهندسی مولکولی جریان های چند فازی در کشور و دنیا، کاربرد و اهمیت مهندسی مولکولی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی و محیط زیست اشاره کرد.

بر اساس این گزارش برنامه استراتژیک برای پروژه ­های صنعتی در پژوهشگاه صنعت نفت مانند توسعه و به کارگیری ساختاری نوین برای هوشمندسازی مهندسی مولکولی از دیگر مباحثی است که در این جلسه مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.

گفتنی است در این جلسه جمعی از پژوهشگران و میهمانانی از دانشگاه شهید بهشتی، شرکت ایپکو، دانشگاه تهران و پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی در پژوهشگاه صنعت نفت نیز حضور داشتند.

پژوهشگاه صنعت نفت نائب قهرمان مسابقات والیبال شد

پژوهشگاه صنعت نفت نائب قهرمان مسابقات والیبال شد

 

مسابقات والیبال جام رمضان 97" گرامیداشت جام فجر"، با حضور تیم­های مدیریت اکتشاف، پژوهشگاه صنعت نفت، خدمات رفاهی و اجتماعی نفت، شرکت نفت فلات قاره ایران و بهداری و بهداشت نفت، از 2 تیرماه و با برگزاری مسابقه بین تیم های مدیریت اکتشاف و شرکت فلات قاره ایران شروع شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، این مسابقات در 11 تیرماه با انجام مسابقه بین تیم های مدیریت اکتشاف و خدمات رفاهی و اجتماعی در نفت و همچنین پژوهشگاه صنعت نفت با شرکت نفت فلات قاره (در مجموع 10 مسابقه )، با نهمین قهرمانی پی در پی تیم مدیریت اکتشاف به پایان رسید.

مسابقات جام فجر همه ساله به صورت دوره ای در سطح تیم های شرکت ملی نفت از سوی امور ورزش و تربیت بدنی شرکت ملی نفت ایران برگزار می شود و طی مراسمی با اهدای کاپ و مدال به تیم های اول و سوم پایان می یابد که در این دوره، تیم های مدیریت اکتشاف مقام اول، پژوهشگاه صنعت نفت مقام دوم و خدمات رفاهی و اجتماعی نفت مقام سوم را کسب کردند و کاپ و مدال به بازیکنان تیم های برنده اهدا شد.

پاكسازي زيستي و رفع آلودگي هاي زيرزميني

پاكسازي زيستي و رفع آلودگي هاي زيرزميني

 

نشست دانشی در پژوهشگاه صنعت نفت با عنوان؛

پاكسازي زيستي و رفع آلودگي هاي زيرزميني

بيست و سومين نشست دانشی با عنوان « درس آموخته هاي حاصل از اجراي ميداني پاكسازي زيستي و رفع آلودگي هاي زيرزميني محوطه بارگيري و انبار پتروشيمي آرياساسول » توسط دكتر محمد مهدی دستغيب، مسئول پروژه اجرای میدانی پاکسازی زیستی و رفع آلودگی های زیرزمینی محوطه بارگیری و انبار پتروشیمی آریاساسول روز دوشنبه، یازدهم تیرماه در واحد اطلاعات علمی و مدیریت دانش پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، در این نشست با مقدمهء روش های زیستی مبتنی بر فعالیت متابولیک میکروارگانیسمهای تجزیه کنندهء هیدروکربن و مقایسه آن با روش های شیمیایی و فیزیکی، مزایا و معایب انجام این پروژه و مهمترین دستاوردهاي حاصله مورد بررسی قرار گرفت.

از موضوعات مهم مورد توجه در این نشست می توان به طراحی و اجرای روش­های مانتیورینگ و ارزیابی و مدلسازی گستره آلودگی در آب زیرزمینی در یک منطقه 10 هکتاری، همچنین طراحی و ساخت بیوفیلتر صنعتی برای رفع آلودگی از هوای خروجی سامانه استخراج بخارات خاک اشاره کرد.

این گزارش می افزاید تلفیق فناوری استخراج بخارات از خاک با فعالسازی میکروفلور آب زیرزمینی برای رفع آلودگی در سایت (حذف 71 درصد آلودگی طی یکسال) از دیگر مطالب طرح شده در این نشست بوده است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


rss aparat instagram linkedin

کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت