EN

در راستاي توليد كك اسفنجي با دانش فني پژوهشگاه صنعت نفت

شركت پالايش نفت بندرعباس و بانك تجارت با هدف سرمايه‌گذاري تفاهم‌نامه همكاري منعقد كردند

شرکت پالایش نفت بندرعباس و بانک تجارت با هدف سرمايه‌گذاري در پروژه بهینه سازی و ارتقاء کیفیت فرآورده‌های سنگین كه قرار است با دانش فني پژوهشگاه صنعت نفت انجام شود تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

شرکت پالایش نفت بندرعباس و بانک تجارت با هدف سرمايه‌گذاري در پروژه بهینه سازی و ارتقاء کیفیت فرآورده‌های سنگین كه قرار است با دانش فني پژوهشگاه صنعت نفت انجام شود تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت و به نقل از روابط‌عمومي و امور بین الملل شرکت پالایش نفت بندرعباس؛ پروژه ملی بهینه سازی و ارتقاء کیفیت فرآورده‌های سنگین با محوریت تولید کک اسفنجی، از مهم‌ترین پروژه‌های این شرکت پالایشی است که با هدف کاهش نفت کوره و تبدیل آن به فرآورده‌های با ارزش افزوده بیشتر اجرا می‌شود.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس با اشاره به اجرای این پروژه در یک بازه چهار ساله گفت: یکی از الزامات مهم در اجرای این پروژه تامین منابع مالی مورد نیاز بود که با مذاکرات و بررسی‌های صورت گرفته تفاهم نامه تامین منابع مالی مورد نیاز این پروژه با بانک تجارت به امضا رسید.

مهندس هاشم نامور در مراسم امضاء این تفاهم نامه در حاشیه سومین نمایشگاه تخصصی حمایت از ساخت داخل با نگاه ویژه به صنایع پالایشی و پتروشیمی در جزیره کیش افزود: یکی دیگر از اهداف اجرای پروژه ارتقاء کیفیت فرآورده‌های سنگین، تولید کک اسفنجی مورد نیاز صنایع آلومینیوم سازی برای نخستین بار در کشور است که درحال حاضر برای تامین کک اسفنجی وابستگی بالایی به خارج از کشور وجود دارد و با احداث واحد کک سازی در این پروژه ملی علاوه بر کاهش میزان نفت کوره با کمترین هزینه، موجب تولید کک اسفنجی در مقیاس صنعتی شده و نیاز صنایع آلومینیومی کشور برطرف می‌شود.

وی بیان داشت: در پروژه ارتقاء کیفیت فرآورده‌های سنگین پالایشگاه بندرعباس با ابتکاری که صورت گرفت علی رغم پیچیدگی‌های خاصی که در بخش طراحی و مهندسی وجود داشت موفق شدیم با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت، مطالعات بنیادی، امکان سنجی و توجیه فنی و اقتصادی پروژه را انجام دهیم و هم‌اکنون طراحی پایه بخش فرآیندی و تایید مدارک فنی به اتمام رسیده و پروژه آماده اجرا است.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس دستیابی به دانش بومی و اجرای پروژه براساس آن، تولید کک اسفنجی مورد نیاز برای نخستین بار در کشور، قطع وابستگی و جلوگیری از خروج ارز از کشور، ایجاد اشتغال و بهبود عملکرد اقتصادی را از دستاوردهای اجرای این طرح عنوان کرد وگفت: در کنار این طرح، طرح‌های دیگری نیز همچون تولید مجتمع روغن سازی و تولید روغن‌های گروه 2 و 3 نیز که درحال حاضر از خارج کشور وارد می‌شود، دیده شده است.

مهندس نامور افزود: با وجود تحریم‌های ناعادلانه‌ بین المللی در پالایشگاه‌ها و با تلاش، درایت و از خود گذشتگی مجموعه کارکنان، محصولات استراتژیک و انرژی مورد نیاز کشور تولید می‌شود و به منظور همگام سازی و حرکت مطابق با استانداردهای بین المللی، توجه به مسئل زیست محیطی، با نگاه به تولید فرآورده‌های با ارزش افزوده بیشتر و صرفه جویی در مصرف انرژی، طرح‌های ارتقاء کیفیت در دستور کار پالایشگاه‌ها قرار دارد که با اتکا به دانش بومی و ایرانی و تلاش متخصصان داخلی اجرایی می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support