EN

با هدف شناسایی و پیش‌بینی اثرات زیست‌محیطی ناشی از اجرای طرح

مطالعات ارزیابی اثرات زیست‌محیطی طرح تولید کک پالایشگاه نفت امام خمینی (ره) شازند در دستور کار قرار گرفت

مطالعات ارزيابي اثرات زيست‌محيطي طرح تولید کک پالایشگاه نفت امام خمینی (ره) شازند در دستور کار قرار گرفت

پروژه ” ارزیابی اثرات زیست‌محیطی و تهیه گزارش EIA طرح تولید کک پالایشگاه نفت امام خمینی (ره) شازند ” که متقاضی آن شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند است، در شورای پژوهشی پژوهشگاه صنعت نفت تصویب شد. این پروژه یکی از زیرپروژه‌های طرح ” انجام مطالعات، تهیه مدارک مهندسی پایه و واگذاری حق بهره‌برداری از دانش فنی طرح تولید کک سوزنی شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند” محسوب می‌شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، از اهداف این پروژه می‌توان به شناسایی مخاطرات و پیش‌بینی اثرات زیست محیطی ناشی از اجرای طرح تولید کک در پالایشگاه نفت امام خمینی (ره) شازند، کمک به کاهش اثرات سوء محیط زیستی طرح قبل از احداث و بهره برداری طرح، ارائه راهکارهای کاهش و حذف اثرات سوء محیط‌زیستی، اخذ مجوز زیست محیطی برای شروع به فعالیت واحد تولید کک و حصول اطمینان از اجرای پروژه با رعایت ملاحظات زیست‌محیطی محیطی اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، این مطالعات بر اساس چارچوب مصوب سازمان حفاظت محیط‌زیست برای تهیه گزارش‌های ارزیابی اثرات زیست‌محیطی انجام می‌شوند. این چارچوب مشتمل بر نه فصل است که پس از شناسایی آیتم‌های مربوط به وضعیت موجود محیط‌زیست و نیز ریز فعالیت‌های طرح مزبور در دو فاز ساختمانی و بهره‌برداری به شناسایی، پیش‌بینی و ارزیابی اثرات مثبت و منفی طرح می‌پردازد. در نهایت با استفاده از ماتریس ارزیابی اثرات محیط‌زیستی و کمی‌سازی و امتیازدهی اثرات پیش‌بینی شده، در خصوص اجرای طرح از نظر محیط‌زیستی تصمیم‌گیری می‌شود. همچنین راه‌کارهای کاهش و حذف آثار سوء محیط‌زیستی و نیز روش‌های جبرانی مناسب برای کاهش آثار سوء به کارفرمای طرح پیشنهاد خواهد شد.

ارائه گزارش EIA (ارزیابی اثرات محیط‌زیستی) به اداره کل حفاظت محیط‌زیست اراک و اخذ مجوز مربوطه، حفظ کیفیت منابع محیط‌زیستی و بهره‌برداری از آنها با بیشترین بازده، فراهم‌آوری زندگی سالم و فعال برای جامعه و تأمین رفاه افراد جامعه همگام با حفظ کیفیت محیط‌زیست و ایجاد تعادل بین اهداف بلندمدت توسعه و ضرورت حفاظت از محیط‌زیست از جمله کاربردهای حاصل از این پروژه به حساب می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support