در راستای شناسایی سنگ‌های منشأ

مطالعه ژئوشیمی نمونه‌های نفت و سنگ میدان های قلعه نار و آب تیمور در دستور کار محققان پژوهشگاه صنعت نفت قرار گرفت

مطالعه ژئوشیمی نمونه‌های نفت و سنگ میدان های قلعه نار و آب تیمور

پروژه ” مطالعه ژئوشيمي نمونه‌هاي نفت و سنگ ميدان‌هاي قلعه نار و آب تيمور ” که انجام آن از زمستان 1400 آغاز شده است، روز یکشنبه 10 بهمن ماه در جلسه شورای پژوهشی پژوهشگاه صنعت نفت تصویب شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، این پروژه اهداف مختلفی را دنبال می‌کند که می‌توان به بررسي تغييرات شيميايي هيدروكربن مخزن، بررسي پارامترهاي ژئوشيميايي نفت‌ها جهت شناسايي سنگ منشأ و مطالعه ژئوشيمي نمونه‌هاي سنگ منشا اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، نتايج و داده‌هاي بدست آمده از اين پروژه شامل داده‌هاي تركيب شيميايي و بيوماركري می‌باشد كه به منظور مطالعه ژئوشيميايي سنگ منشا، سنگ مخزن و نفت در اين منطقه لازم و ضروري است.

این گزارش می‌افزاید، تفكيك و شناسايي سنگ‌هاي منشأ در محل چاه‌ها و انجام تطابق نفت-نفت و نفت-سنگِ منشأ به منظور يافتن مسير مهاجرت و شارژ هيدروكربني مخازن نیز از مهمترين كاربرد‌هاي نتایج اين پروژه به حساب می‌آید.

بر پایه این گزارش، روش‎ها و تکنیک‎های مختلفی در انجام این پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد که می‌توان به مطالعه ژئوشيميايي نمونه‌ها، آناليز ايزوتوپي كربن و ايزوتوپ سولفور نمونه‌هاي نفت، مطالعه نمونه‌ها با ميكروسكوپ الكتروني و پتروگرافي آلي و انجام آناليز GC- MS بر روي برش هاي اشباع و آروماتيك اشاره کرد.

گفتنی است این پروژه جهت تعیین ارتباط بین سنگ منشأ و نفت‌های ذخیره شده در مخزن توسط پژوهشگاه صنعت نفت برای شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب که متقاضی آن است صورت می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین پست ها:

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support