EN

در راستای شناسایی سنگ‌های منشأ

مطالعه ژئوشیمی نمونه‌های نفت و سنگ میدان های قلعه نار و آب تیمور در دستور کار محققان پژوهشگاه صنعت نفت قرار گرفت

مطالعه ژئوشیمی نمونه‌های نفت و سنگ میدان های قلعه نار و آب تیمور

پروژه ” مطالعه ژئوشیمی نمونه‌های نفت و سنگ میدان‌های قلعه نار و آب تیمور ” که انجام آن از زمستان 1400 آغاز شده است، روز یکشنبه 10 بهمن ماه در جلسه شورای پژوهشی پژوهشگاه صنعت نفت تصویب شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، این پروژه اهداف مختلفی را دنبال می‌کند که می‌توان به بررسی تغییرات شیمیایی هیدروکربن مخزن، بررسی پارامترهای ژئوشیمیایی نفت‌ها جهت شناسایی سنگ منشأ و مطالعه ژئوشیمی نمونه‌های سنگ منشا اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، نتایج و داده‌های بدست آمده از این پروژه شامل داده‌های ترکیب شیمیایی و بیومارکری می‌باشد که به منظور مطالعه ژئوشیمیایی سنگ منشا، سنگ مخزن و نفت در این منطقه لازم و ضروری است.

این گزارش می‌افزاید، تفکیک و شناسایی سنگ‌های منشأ در محل چاه‌ها و انجام تطابق نفت-نفت و نفت-سنگِ منشأ به منظور یافتن مسیر مهاجرت و شارژ هیدروکربنی مخازن نیز از مهمترین کاربرد‌های نتایج این پروژه به حساب می‌آید.

بر پایه این گزارش، روش‎ها و تکنیک‎های مختلفی در انجام این پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد که می‌توان به مطالعه ژئوشیمیایی نمونه‌ها، آنالیز ایزوتوپی کربن و ایزوتوپ سولفور نمونه‌های نفت، مطالعه نمونه‌ها با میکروسکوپ الکترونی و پتروگرافی آلی و انجام آنالیز GC- MS بر روی برش های اشباع و آروماتیک اشاره کرد.

گفتنی است این پروژه جهت تعیین ارتباط بین سنگ منشأ و نفت‌های ذخیره شده در مخزن توسط پژوهشگاه صنعت نفت برای شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب که متقاضی آن است صورت می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support