EN

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در هفته زمین پاک

به پشتوانه پژوهش‌های زیست محیطی و شرکت‌های دانش بنیان به پژوهشگاه سبز تبدیل می‌شویم

هفته هوای پاک

دکتر توفیقی، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت، در مراسم گرامیداشت هفته زمین پاک که در پژوهشگاه صنعت نفت با حضور مدیران و برخی از کارکنان این مجموعه برگزار شد به اهمیت این موضوع اشاره کرد و گفت: وضعیت کنونی کره زمین حاصل چند دهه پارادایم توسعه اقتصادی یک بعدی است که عمدتاً در نیمه دوم قرن بیستم اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: کشورها در یک رقابت تنگاتنگ برای توسعه اقتصادی، تولید بیشتر و تشویق به مصرف بیشتر منابع با یکدیگر قرار دارند و بر همین اساس حیات بشر در معرض تهدید واقعی قرار دارد، از این رو تغییر سبک زندگی یکی از الزامات مهم محسوب می‌شود.

ایشان با تاکید بر این‌که بسیاری از منابع غیرقابل تجدید‌پذیر می‌باشند، تصریح کرد: بسیاری از منابع نظیر آب و خاک غیر قابل تجدیدپذیر می‌باشند و حتی ممکن است بازسازی آن‌ها طی قرن‌های طولانی امکان‌پذیر نباشد. از این رو امیدواریم در سیاست‌گذاری‌های پیش‌رو برنامه‌هایی در دستور کار قرار گیرد که دیگر شاهد این رویداد‌ها نباشیم.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت ضمن قدردانی از تلاش محققان و کارشناسان پردیس انرژی و محیط زیست، تصریح کرد: زحمات و تلاش شبانه‌روزی کارکنان این پردیس بسیار مایه مباهات است و این افراد همواره تلاش می‌کنند که در راستای حفظ محیط زیست با ارائه افکار و ایده‌های نو به توسعه پایدار کمک نمایند.

وی بر نوآوری و گسترده‌کردن افق دید در حوزه محیط زیست نیز تاکید کرد و گفت: پژوهشگاه صنعت نفت باید در زمینه محیط زیست و نوآوری پیشگام باشد و باید بتواند علاوه بر فعالیت‌هایی که تاکنون انجام داده است بر توسعه فعالیت‌های جدید نیز تمرکز نماید.

توفیقی ادامه داد: یکی از رسالت‌های مهمی که پردیس انرژی و محیط زیست علاوه بر نیازسنجی بر عهده دارد ایجاد نیازآفرینی است، این پردیس باید آینده‌نگری مناسبی نسبت به مشکلات زیست محیطی در برنامه‌های کاری خود داشته باشد و از این رو معتقدم که این مجموعه می‌تواند یک بازار پژوهش بسیار وسیعی را در حوزه محیط زیست فراهم کند.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت با بیان این‌که نیاز است پردیس انرژی و محیط زیست نقش فعال‌تری را در صنعت ایفا نماید گفت: همواره باید تلاش کنیم که ایده‌های جدید را در پژوهشگاه عملی نماییم و به عبارتی باید این مجموعه را به عنوان یک پایلوت در نظر بگیریم و فعالیت‌های پژوهشی را در ابتدا در این سازمان آغاز نماییم و تلاش کنیم که این مجموعه را به یک پژوهشگاه سبز تبدیل نماییم و سپس نتایج آن را به دیگر بخش‌های صنعت تسری بخشیم.

ایشان با تاکید بر این‌که هر روز را باید روز زمین پاک برشمرد، افزود: مشکلات زیست محیطی به طور حتم به مشکلات فرهنگی و اجتماعی نیز تسری پیدا خواهد کرد از این رو باید فرهنگ‌سازی مناسبی در این زمینه صورت پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support