EN

دکتر تورج بهروز

تمرکز فعالیت های پژوهشکده ازدیاد برداشت پژوهشگاه صنعت نفت در راستای رفع معضل نشت نفت میدان آغاجاری

تمرکز فعالیت های پژوهشکده ازدیاد برداشت پژوهشگاه صنعت نفت در راستای رفع معضل نشت نفت میدان آغاجاری

دکتر تورج بهروز، رئیس پژوهشکده ازدیاد برداشت پژوهشگاه صنعت نفت در حاشیه امضاء 2 قرارداد و یک توافق نامه با شرکت مناطق نفت خیز جنوب گفت: تمرکز فعالیت های پژوهشکده ازدیاد برداشت در حل معضل نشت نفت در میدان آغاجاری است.

وی ادامه داد: نشت نفت سطحی از میادین نفتی می تواند خطرات و حوادث جبران ناپذیری را ایجاد کند و به دنبال آن فشار مخزن و کاهش تولید صورت گیرد.

ایشان به تزریق گاز در میدان آغاجاری نیز اشاره کرد و گفت: باتوجه به تزریق گاز در میدان آغاجاری، نشت سطحی نفت می تواند ضمن هدر رفت گاز تزریقی موجب کاهش بازدهی پروژه تزریق گاز شود.

بهروز به راهکارهای ارائه شده از سوی پژوهشگاه صنعت نفت برای حل این معضل اشاره کرد و افزود: پژوهشگاه با ارائه طرح شناسایی منشا نشت های سطحی و ارائه راهکار برای جلوگیری از نشت نفت میدان آغاجاری به مناطق نفت خیز جنوب، تلاش می کند تا منشا نشت های سطحی را شناسایی کند و از سوی دیگر به دنبال آن است که برای جلوگیری از نشت و پیشگیری از اثرات منفی نشت نفت، راهکارهای مناسبی را ارائه کند.

ایشان با بیان اینکه این طرح قرار است با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت مناطق نفت خیز جنوب در قالب 6 پروژه اجرایی شود، گفت: شناسایی منبع و مکانیزم نشت با دید چاه محور، مطالعات توصیفی ساختمان آغاجاری، تهیه و ساخت پایگاه داده در بسته GIS جزو سه پروژه این طرح می باشد.

ایشان در همین راستا تصریح کرد: مدل سازی یک بعدی ژئومکانیک، ساخت مدل استاتیک و دینامیک مخزن و ساخت مدل سه بعدی مکانیک زمین و شبیه سازی کوپل ژئومکانیک مخزن از دیگر پروژه هایی است که در جهت اجرایی شدن این طرح کلان در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس پژوهشکده ازدیاد برداشت پژوهشگاه صنعت نفت همچنین در خاتمه گفت: خوشبختانه مراحل آغاز به کار این طرح با همکاری شرکت مناطق نفت خیز جنوب آغاز شده است و امیدواریم در ادامه کار بتوانیم با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت و کارفرمای مناطق نفت خیز جنوب بتوان این معضل اساسی در نفت را از بین برد و همچنین از نتایج و تجربه های بدست آمده در این طرح در سایر میادین کشور و شرکت های عملیاتی استفاده کرد.

گفتنی است در دومین روز از نمایشگاه نفت تهران پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب یک توافق نامه و دو قرارداد منعقد کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support