مهار تورم و رشد تولید

مهار تورم و رشد تولید

رونمایی ازدستاوردهای جدید پژوهشگاه در نمایشگاه نفت وگاز

از آن‌جا كه امسال، سال رونق توليد نامگذاري شده است در نمايشگاه پيش‌رو پرديس محیط زیست و انرژی پژوهشگاه از دستگاه ميكرو CHP رونمایی مي‌کند.

دكتر جابر نشاطي، رئيس پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه به كاركرد اين دستگاه اشاره كرد و گفت: دستگاه ميكرو CHP با استفاده از موتور گاز‌سوز داخلي خودرو و انجام تغييراتي بر روي آن ، به موتور دائم‌سوز تبديل شده و به این ترتیب می توانیم برق و حرارت را همزمان توليد كنيم.

نشاطي در همين راستا افزود: پژوهشگاه با این دستگاه توانسته به راندماني حدود 94 درصد دست يابد و اين بدان معني است كه 94% از انرژي ورودي را قادر است به الكتريسته و حرارت تبديل كند كه از اين ميان 30 درصد آن انرژي الكتريكي و 64 درصد مابقي حرارت مي‌باشد.

رئيس پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه با تاكيد بر اين‌كه قیمت نمونه ساخته شده در اين مجموعه 50 درصد قيمت نمونه‌هاي خارجي است گفت: اميدواريم تا پايان امسال بتوانیم با همكاري شركت توسعه دهنده، شركت ملي نفت و شركت بهينه‌سازي مصرف سوخت توليد اين دستگاه را تجاري‌سازي كنيم.

وي به ديگر دستاورد ديگر اين پرديس كه در ايام نمايشگاه به نمايش درخواهد آمد نيز اشاره كرد و افزود: اواخر سال گذشته پروژه ساخت و طراحي 17 سنسور در پژوهشگاه به اتمام رسید و تحويل نهايي‌آن‌ها به كارفرما صورت گرفت، از اين رو واگذاري دانش فني آن در ايام نمايشگاه در دستور كار قرار خواهد گرفت.

ايشان ادامه داد: 17 سنسور ساخته شده در پژوهشگاه شامل ساخت و طراحي سنسور‌هاي آب، هوا و خاك است و پژوهشگاه درصدد است كه واگذاري دانش فني آن‌ها به زودي انجام شود، از اين رو در زمينه سنسور‌هاي لكه‌هاي نفتي TPH و PAH مذاكرات اوليه انجام شده و اميدواريم در آينده نزديك دانش فني آن به شركت‌هاي توسعه‌دهنده واگذار شود.

رئیس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه در خصوص واگذاري دانش فني ديگر سنسور‌ها نيز گفت: مذاكراتي با دانشگاه تهران صورت گرفته و چنانچه به توافقات نهايي دست يابيم مابقي سنسور ها نيز به توليد انبوه خواهند رسيد و لازم به ذكر است كه تمامي اين سنسور‌ها در شركت نفت فلات قاره و پايانه‌هاي نفتي با موفقيت مورد ارزيابي ميداني قرار گرفته‌اند.

نشاطي به انجام فعاليت‌هاي اين پرديس در حوزه توسعه پايدار و مسئوليت‌هاي اجتماعي نيز اشاره كرد و گفت: با توجه به پروژه‌هاي ميداني كه در اين سازمان در حال انجام است، اين آمادگي وجود دارد كه در حوزه پاك‌سازي خاك‌‌هاي آلوده، آب‌هاي زيرزميني الوده و تصفيه پساب‌هاي صنعتي و بهداشتي به تمامي صنايع خدمات خود را ارايه كنیم.

رئيس پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه يكي از مسئوليت‌هاي اجتماعي را كمك به حادثه‌ديدگان سيل اخير در كشور دانست و اظهار داشت: پژوهشگاه صنعت نفت اين آمادگي را دارد كه در صورت شكستگي در خطوط لوله كه منجر به آلودگي آب‌هاي سطحي شده است با استفاده از تكنولوژي بوم و پد اين سازمان اقدامات پاك‌سازي را انجام دهد.

وي در همين راستا تصريح كرد: در زمينه تصفيه پساب‌هاي بهداشتي و صنعتي و مبارزره با حشرات ناقل بيماري و ساخت و طراحي تصفيه پساب‌هاي صنعتي و بهداشتي پرتابل نيز پژوهشگاه آماده است تا به مناطق آسيب‌ديده كمك‌رساني نمايد.

نشاطي به سابقه بالغ بر 50 ساله اين پرديس در پژوهشگاه نيز اشاره كرد و گفت: اين مجموعه در حوزه‌هاي محيط‌زيست، خوردگي، انرژي و آناليز دستگاهي از تجارب ارزنده‌اي برخوردار است و عمده پروژه‌هايي كه در اين زمينه‌ها انجام مي‌شوند از نوع ميداني محسوب مي‌شوند و با توجه به انباشت دانش كه در اين حوزه‌ها وجود دارد از تمامي افرادي كه در صنعت نفت و خارج آن فعاليت مي‌كنند دعوت مي‌شود تا براي حل چالش‌ها و معضلات خود به اين سازمان مراجعه كنند.

ايشان ادامه داد: در حوزه خوردگي يكي از فعاليت‌هاي اساسي اين پرديس در انجام پروژه مديريت خوردگي است كه براي اولين بار در كشور تدوين و پياده‌سازي مي‌شود و اميدواريم با اجراي اين پروژه بتوانيم نتايج آن را به كل صنعت نفت تعميم دهيم.

وي به ديگر امكانات اين سازمان اشاره كرد و گفت: در زمينه طراحي و تدوين نرم افزار مديريت انرژي به خصوص نرم افزار EPAT اشاره نمود كه در داخل صنعت نفت و خارج آن نظير نيروگاه‌ها مي‌تواند مورد استفاده قرار گيرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support