EN

رونمایی ازدستاوردهای جدید پژوهشگاه در نمایشگاه نفت وگاز

از آن‌جا که امسال، سال رونق تولید نامگذاری شده است در نمایشگاه پیش‌رو پردیس محیط زیست و انرژی پژوهشگاه از دستگاه میکرو CHP رونمایی می‌کند.

دکتر جابر نشاطی، رئیس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه به کارکرد این دستگاه اشاره کرد و گفت: دستگاه میکرو CHP با استفاده از موتور گاز‌سوز داخلی خودرو و انجام تغییراتی بر روی آن ، به موتور دائم‌سوز تبدیل شده و به این ترتیب می توانیم برق و حرارت را همزمان تولید کنیم.

نشاطی در همین راستا افزود: پژوهشگاه با این دستگاه توانسته به راندمانی حدود 94 درصد دست یابد و این بدان معنی است که 94% از انرژی ورودی را قادر است به الکتریسته و حرارت تبدیل کند که از این میان 30 درصد آن انرژی الکتریکی و 64 درصد مابقی حرارت می‌باشد.

رئیس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه با تاکید بر این‌که قیمت نمونه ساخته شده در این مجموعه 50 درصد قیمت نمونه‌های خارجی است گفت: امیدواریم تا پایان امسال بتوانیم با همکاری شرکت توسعه دهنده، شرکت ملی نفت و شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت تولید این دستگاه را تجاری‌سازی کنیم.

وی به دیگر دستاورد دیگر این پردیس که در ایام نمایشگاه به نمایش درخواهد آمد نیز اشاره کرد و افزود: اواخر سال گذشته پروژه ساخت و طراحی 17 سنسور در پژوهشگاه به اتمام رسید و تحویل نهایی‌آن‌ها به کارفرما صورت گرفت، از این رو واگذاری دانش فنی آن در ایام نمایشگاه در دستور کار قرار خواهد گرفت.

ایشان ادامه داد: 17 سنسور ساخته شده در پژوهشگاه شامل ساخت و طراحی سنسور‌های آب، هوا و خاک است و پژوهشگاه درصدد است که واگذاری دانش فنی آن‌ها به زودی انجام شود، از این رو در زمینه سنسور‌های لکه‌های نفتی TPH و PAH مذاکرات اولیه انجام شده و امیدواریم در آینده نزدیک دانش فنی آن به شرکت‌های توسعه‌دهنده واگذار شود.

رئیس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه در خصوص واگذاری دانش فنی دیگر سنسور‌ها نیز گفت: مذاکراتی با دانشگاه تهران صورت گرفته و چنانچه به توافقات نهایی دست یابیم مابقی سنسور ها نیز به تولید انبوه خواهند رسید و لازم به ذکر است که تمامی این سنسور‌ها در شرکت نفت فلات قاره و پایانه‌های نفتی با موفقیت مورد ارزیابی میدانی قرار گرفته‌اند.

نشاطی به انجام فعالیت‌های این پردیس در حوزه توسعه پایدار و مسئولیت‌های اجتماعی نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به پروژه‌های میدانی که در این سازمان در حال انجام است، این آمادگی وجود دارد که در حوزه پاک‌سازی خاک‌‌های آلوده، آب‌های زیرزمینی الوده و تصفیه پساب‌های صنعتی و بهداشتی به تمامی صنایع خدمات خود را ارایه کنیم.

رئیس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه یکی از مسئولیت‌های اجتماعی را کمک به حادثه‌دیدگان سیل اخیر در کشور دانست و اظهار داشت: پژوهشگاه صنعت نفت این آمادگی را دارد که در صورت شکستگی در خطوط لوله که منجر به آلودگی آب‌های سطحی شده است با استفاده از تکنولوژی بوم و پد این سازمان اقدامات پاک‌سازی را انجام دهد.

وی در همین راستا تصریح کرد: در زمینه تصفیه پساب‌های بهداشتی و صنعتی و مبارزره با حشرات ناقل بیماری و ساخت و طراحی تصفیه پساب‌های صنعتی و بهداشتی پرتابل نیز پژوهشگاه آماده است تا به مناطق آسیب‌دیده کمک‌رسانی نماید.

نشاطی به سابقه بالغ بر 50 ساله این پردیس در پژوهشگاه نیز اشاره کرد و گفت: این مجموعه در حوزه‌های محیط‌زیست، خوردگی، انرژی و آنالیز دستگاهی از تجارب ارزنده‌ای برخوردار است و عمده پروژه‌هایی که در این زمینه‌ها انجام می‌شوند از نوع میدانی محسوب می‌شوند و با توجه به انباشت دانش که در این حوزه‌ها وجود دارد از تمامی افرادی که در صنعت نفت و خارج آن فعالیت می‌کنند دعوت می‌شود تا برای حل چالش‌ها و معضلات خود به این سازمان مراجعه کنند.

ایشان ادامه داد: در حوزه خوردگی یکی از فعالیت‌های اساسی این پردیس در انجام پروژه مدیریت خوردگی است که برای اولین بار در کشور تدوین و پیاده‌سازی می‌شود و امیدواریم با اجرای این پروژه بتوانیم نتایج آن را به کل صنعت نفت تعمیم دهیم.

وی به دیگر امکانات این سازمان اشاره کرد و گفت: در زمینه طراحی و تدوین نرم افزار مدیریت انرژی به خصوص نرم افزار EPAT اشاره نمود که در داخل صنعت نفت و خارج آن نظیر نیروگاه‌ها می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support