پژوهشگاه صنعت نفت

 • پژوهشگاه صنعت نفت

  پژوهشگاه صنعت نفت

  بزرگترین مرکز تحقیقات نفتی خاورمیانه ادامه مطلب
 • دارای بزرگترین و مجهز ترین آزمایشگاه ها

  دارای بزرگترین و مجهز ترین آزمایشگاه ها

  توليد‌ محصولات‌ ارزشمند‌ نظير‌ دانش‌ فني،‌ اختراع‌ و‌ در‌ نهايت‌ ارايه‌ مقاله‌ در‌ مجلات‌ معتبر ادامه مطلب
 • دفاتر منطقه ای پژوهشگاه صنعت نفت

  دفاتر منطقه ای پژوهشگاه صنعت نفت

  مركز پژوهش و توسعه منطقه ویژه اقتصادی پارس ادامه مطلب
 • دفاتر منطقه ای پژوهشگاه صنعت نفت

  دفاتر منطقه ای پژوهشگاه صنعت نفت

  مركز پژوهش و توسعه فناوري‌هاي نفت كرمانشاه ادامه مطلب
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
چشم انداز و مأموريت

چشم انداز و مأموريت

مأموريت پژوهشگاه، ارزش آفريني مستمر بري ذينفعان با توسعه فناوري و ارائه راهکارهاي فناورانه است. ادامه مطلب
اهداف و سیاستها

اهداف و سیاستها

هدف اوليه پژوهشگاه صنعت نفت، تحقيق و پژوهش در زمينه کاربرد مواد نفتي بود. پس از پيروزي انقلاب اسلامي با هدف انجام تحقيقات بنيادي، کاربردي و توسعه ا‏ي، به فعاليت خود ادامه داد ادامه مطلب
خط مشی یکپارچه

خط مشی یکپارچه

پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان مرکز فعاليت هاي تحقيق و توسعه صنعت نفت ايران استقرار يکپارچه(IMS) سيستم هاي مديريت را در دستور کار خود قرار داده است. ادامه مطلب
 • 1

آخرین اخبار

تقویم آموزشی سال 1399

 • برنامه زمانبندی دوره های آموزشی آنلاین پاییز99

 • تقویم آموزشی سال 1399

 • تقویم توانمندی آموزش پژوهشگاه صنعت نفت در سال 1399

 • محتوای و شناسنامه آموزشی سال 1399

 • 1
صرفه جویی یعنی استفاده درست از منابع کشور

صرفه جویی یعنی استفاده درست از منابع کشور

با رعایت و صرفه جویی در مصرف آب به طبیعت کشورمان کمک کنیم

با رعایت و صرفه جویی در مصرف آب به طبیعت کشورمان کمک کنیم

 • 1

 

رئيس پرديس پايين‌دستي پژوهشگاه صنعت نفت:

دانش فني توليد بومي كاتاليست را توسعه داده‌ايم

روز دوشنبه 19 آذر ماه نشستي مشترك ميان پژوهشگاه صنعت نفت و شركت اكسير نوين فرآيند با هدف بررسي روند پيشرفت توليد صنعتي كاتاليست‌هاي واحد آروماتيك‌سازي و ريفورمينگ نفتا و توسعه ساير كاتاليست‌ها و جاذب‌ها با حضور رئيس پرديس پايين دستي و رئيس پژوهشكده كاتاليست پژوهشگاه و نمايندگاني از شركت مزبور تشكيل شد.

دكتر اكبر زمانيان، رئيس پرديس پايين‌دستي پژوهشگاه در حاشيه اين نشست با تاكيد بر اين‌كه اين پژوهشگاه وظيفه توسعه فناوري‌هاي مورد نياز صنعت را بر عهده دارد، تصريح كرد: در حوزه صنايع پايين‌دستي فناوري‌هاي مورد نياز صنعت نفت، گاز، پالايش را توسعه و در اختيار آن‌ها قرار مي‌دهيم و عمدتا اين فعاليت‌ها شامل فناوري‌هاي فرآيندي و مواد شيميايي مي‌باشد كه يكي از مهم‌ترين مواد شيميايي كه در اين صنايع مورد استفاده قرار مي‌گيرد كاتاليست‌ها و جاذب‌ها مي‌باشد.

وي در ادامه تصريح كرد: هدف اصلي پژوهشكده كاتاليست پژوهشگاه ، تحقيقات بر روي كاتاليست‌ها با هدف بومي‌سازي، سنتز و تجاري‌سازي كاتاليست‌ها و جاذب‌ها است كه خوشبختانه در چند سال اخير توانسته‌ايم دانش فني چندين جاذب و كاتاليست را توسعه دهيم و به سازندگان و توسعه‌دهندگان داخلي آن‌ها را واگذار كنيم.

رئيس پرديس پايين دستي پژوهشگاه دانش فني كاتاليست‌هاي ريفورمينگ نفتا و آروماتيك‌سازي را متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت دانست و گفت: دانش فني اين كاتاليست‌ها از چندين سال قبل توسعه داده شده و به شركت اكسير نوين فرآيند با هدف ساخت، توليد انبوه و تجاري‌سازي واگذار شده است و خوشبختانه اين شركت با همكاري متخصصان پژوهشگاه اين كاتاليست‌ها را به توليد انبوه رسانده است.

ايشان ادامه داد: اين دو نوع كاتاليست تا قبل از توليد داخل، از شركت‌هاي سازنده خارجي وارد مي‌شدند و كشور در اين حوزه وابستگي به اين شركت‌ها داشت كه خوشبختانه با ساخت اين كاتاليست‌ها وابستگي‌ها نيز قطع گرديد و اولين نمونه صنعتي كاتاليست ريفورمينگ نفتا در سال 96 در پالايشگاه ستاره خليج فارس بارگذاري شده و تا كنون نيز بدون هيچ‌گونه مشكلي در حال فعاليت مي‌باشد.

وي به ديگر كاتاليست توسعه داده شده توسط شركت اكسير نوين فرآيند نيز اشاره كرد و گفت: كاتالیست آروماتيك‌سازي دومين كاتاليست توسعه داده شده است كه از سال 94 به پتروشيمي بندر امام واگذار شد و اين كاتاليست هم در سرويس بوده و همچنان كار مي‌كند.

ايشان در همين راستا تصريح كرد: در جلسه‌اي كه پژوهشگاه با شركت اكسير نوين فرآيند برگزار كرد مقرر شد ساخت و توسعه 3 كاتاليست هيدروكراكينگ، RCD و اتيلن اكسايد كه تحقيقات آن در حال تكميل است براي توليد انبوه به اين شركت واگذار شود.

زمانيان بر فضاي رقابتي توليد اين‌ كاتاليست‌ها نيز تاكيد كرد و افزود: تمامي دانش‌هاي فني توسعه داده شده در زمينه كاتاليست‌ها در پژوهشگاه صنعت نفت در يك فضاي رقابتي بدست آمده است چرا كه دانشگاه‌ها، شركت‌هاي تحقيق و توسعه و بسياري از شركت‌هاي خارجي مي‌توانند در اين زمينه با پژوهشگاه رقابت كنند و همواره پژوهشگاه در انتخاب شركت‌هاي توسعه دهنده نيز رقابتي عمل مي‌كند؛ به عبارتي شركت‌هاي مختلف را از نظر زير‌ساخت، تجربه، زمينه فعاليت و همكاري‌هاي قبلي بررسي كرده و سپس دانش فني را به آن واگذار مي‌كند از اين رو اين مجموعه به صورت انحصاري با هيچ شركت خاصي همكاري نمي‌كند.

رئيس پرديس پايين‌دستي به ديگر كاتاليست‌هاي تجاري‌سازي شده اين مجموعه نيز اشاره كرد و گفت: دانش فني كاتاليست‌هاي آلومينا، تيتانيا و آلوميناي پروموت شده با همكاري شركت ملي گاز ايران تكميل و در يك فرايند رقابتي توسعه آن را به شركت سراميك صنعتي اردكان واگذار كرديم و ابتدا در مقياس نيمه صنعتي و سپس صنعتي اين دانش فني توسعه داده شد.

وي در همين راستا ادامه داد: اولين نمونه كاتاليست تيتانيا در چند ماه گذشته بر اساس دانش فني پژوهشگاه صنعت نفت به پالايشگاه پنجم عسلويه فروخته شد و شركت توسعه دهنده از توسعه و تجاري‌سازي آن بسيار راضي بوده و علاقه‌مندي خود را براي تجاري‌سازي دو كاتاليست ديگر نيز اعلام كرد.

زمانيان به صرفه اقتصادي ساخت اين كاتاليست‌ها نيز اشاره كرد و گفت: توليد داخلي توسعه و ساخت كاتاليست‌ها داراي اثرات مستقيم و غير مستقيم در كشور مي‌باشد و در چند سال گذشته خوشبخاته توانسته‌ايم با ساخت اين‌ كاتاليست‌ها 250 ميليون دلار صرفه اقتصادي را براي كشور فراهم كنيم همچنين بومي‌سازي، اشتغال داخلي، رفع وابستگي در شرايط تحريم‌ها از ديگر مزاياي ساخت اين‌گونه كاتاليست‌ها محسوب مي‌شود و در نبود اين محصولات، بسياري از واحد‌هاي صنعتي نمي‌توانند به فعاليت خود ادامه دهند و يا مي‌بايست از كاتاليست‌هاي با راندمان كم‌تر و دست دوم و يا سوم استفاده نمايند.

.

پردیس انرژی و محیط زیست

از سه پژوهشکده محیط زیست و بیوتکنولوژی، حفاظت صنعتی و توسعه و بهينه سازي فناوریهای انرژی و یک مرکز پژوهشی تجزیه­ و ارزیابی مواد تشكيل شده   >> مطالب بیشتر

 

پردیس پایین دستی

پاسخگويي به نيازهاي تحقيقاتي در جهت ارتقاء، بهبود و رفع مشكلات صنايع نفت، گاز و پتروشيمي دستيابي به دانش فني ساخت و فرمولاسيون مواد شيميايي   >> مطالب بیشتر

پردیس بالادستی

اين پرديس داراي سه پژوهشكده مستقل، "علوم زمين" ، "مهندسي نفت" و "مطالعات مخازن و توسعه ميادين" و يك مركز "فناوري اطلاعات بالادستي نفت" >> مطالب بیشتر

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت