درباره ما

ما پژوهشگاه صنعت نفت هستیم

راهبرد پژوهشگاه صنعت نفت، ایجاد ارزش افزوده از راه تولید و تجاری‏سازی فناوری با رویکرد اصل انجام پژوهش برای توسعه و داخلی‌سازی فناوری‏های جدید است
پژوهشگاه صنعت نفت در سال 1338

تاریخچه تأسیس پژوهشگاه صنعت نفت

پژوهشگاه صنعت نفت در آغاز با نام «اداره توسعه تحقیقات شرکت ملی نفت ایران» در سال ۱۳۳۸ تاسیس شد و هدف اولیه آن، تحقیق و پژوهش در زمینه کاربرد مواد نفتی بود. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، نام این سازمان به «مرکز پژوهش و خدمات علمی» تغییر یافت و به توسعه فعالیت‏ها در راستای اهداف موردنظر پرداخت.

در سال ۱۳۶۸، این مرکز، طبق موافقت ‏نامه اصولی شورای گسترش وزارت فرهنگ و آموزش عالی، «پژوهشگاه صنعت نفت» نام گرفت و با هدف انجام تحقیقات بنیادی، کاربردی و توسعه‏ ای، به فعالیت‏های خود ادامه داد.

راهبرد پژوهشگاه صنعت نفت، ایجاد ارزش افزوده از راه تولید و تجاری‏سازی فناوری با رویکرد اصل انجام پژوهش برای توسعه و داخلی‌سازی فناوری‏های جدید است.

فعالیت‏های پژوهشگاه صنعت نفت در سه مجموعه «پردیس پژوهش و توسعه صنایع بالادستی نفت»، «پردیس پژوهش و توسعه صنایع پایین‏ دستی نفت» و «پردیس پژوهش و توسعه انرژی و محیط زیست» انجام می‏شود.

اهداف پژوهشگاه

اثربخشی در صنعت از طریق پژوهش و توسعه فناوری و ارائه راه حل های فناورانه
ثروت آفرینی از طریق تکمیل زنجیره توسعه و تجاری سازی فناوری با رویکرد شبکه سازی و بهره مندی از ظرفیت های داخلی و خارجی
افزایش رقابت پذیری از طریق چابکی سازمانی و مدیریت هزینه ها

مسئولیت های اجتماعی

پلن های آینده

ساختار سازمانی

ساختار سازمانی

چشم انداز

چشم انداز جمهوري اسلامي ايران در افق 1404

با اتكاء به قدرت لايزال الهي و در پرتو ايمان و عزم ملي و كوشش برنامه ريزي شده و مدبرانه جمعي و در مسير تحقق آرمانها و اصول قانون اساسي، در چشم انداز بيست ساله:
• ايران كشوري است توسعه يافته با جايگاه اول اقتصادي، علمي و فناوري در سطح منطقه،
• با هويت اسلامي و انقلابي، الهام بخش در جهان اسلام
• و با تعامل سازنده و موثر در روابط بين الملل
 

چشم انداز صنعت نفت و گاز در افق 1404

• كاهش شدت انرژي كشور به كمتر از 0.3 (معادل تن نفت خام به ازاي هزار دلار توليد ناخالص داخلي به قيمت ثابت سال 2000)
• حفظ جايگاه ظرفيت دومين توليد كننده نفت خام در اوپك كه مستلزم حفظ فاصله مناسب از نظر ايجاد ظرفيت توليد با ساير رقباي اين جايگاه مي باشد.
• دستيابي به جايگاه دوم جهاني در ظرفيت توليد گاز طبيعي با توجه به ضرورت استفاده از مخازن مشترك
• دستيابي به جايگاه اول منطقه به لحاظ ظرفيت پالايشي به منظور ايجاد بالاترين ارزش افزوده از منابع هيدروكربوري كشور
• دستيابي به جايگاه اول منطقه از لحاظ ارزش توليد مواد و كالاهاي پتروشيميايي به منظور ايجاد بالاترين ارزش افزوده از منابع هيدرو كربوري كشور
• نيل به جايگاه اول فناوري نفت و گاز در منطقه

سند راهبردي پژوهشگاه صنعت نفت

پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان بزرگترين موسسه پژوهشي صنعت نفت ایران، در سال 1338 تاسيس شد. اين موسسه به عنوان يك سازمان پژوهش و فناوری و با برخورداري از پيشرفته ترين تجهيزات و نيروي انساني خبره و متخصص، ماموريت اصلي خود را توسعه فناوري هاي مورد نياز صنعت و ارائه راهكارهاي فناورانه جهت ارزش آفريني مستمر براي ذينفعان مي داند. پژوهشگاه صنعت نفت بايد چالشهاي موجود ناشي از شرايط محيطي در راستاي دانش بنيان نمودن صنعت نفت را مرتفع نمايد.

 بديهي است كه جهت رفع چالش هاي حاضر، تدوين سند برنامه راهبردي ضروري بنظر مي رسد تا نقشه راه پژوهشگاه مشخص گردد و در چارچوب آن بتوان ضمن شناخت بهتر فرصت ها و تهديدها، زمينه ساز سرآمدي و ارتقاي جايگاه پژوهشگاه در عرصه ملي و بين المللي را فراهم نماید. بر اساس ماموريت و فلسفه وجودي و در چارچوب سند راهبردي، پژوهشگاه صنعت نفت سه هدف راهبردي را براي خود تعريف كرده و در راستاي آنها، راهبردها و برنامه هاي خود را طراحي و برنامه ريزي مي نمايد. اين سه هدف راهبردي عبارتند از:

1- اثربخشي در صنعت از طريق پژوهش و توسعه فناوري و ارائه راه حل هاي فناورانه؛

2- ارزش آفريني براي ذينفعان با رويكرد شبكه سازي و بهره مندي از ظرفيت هاي داخلي و خارجي ؛

3- رقابت پذيري از طريق توانمندسازي، چابكي سازماني و مدیریت زمان، هزینه و كيفيت.

بنابراين انتظار مي رود تمام برنامه ها وفعاليت هاي پژوهشگاه در راستاي ماموريت آن و پشتيبان و تضمين كننده تحقق اهداف و اجراي برنامه های راهبردی باشد.

تور مجازی

معرفی تصویری

اعضای هیأت رئیسه سازمان

عظیم کلانتری اصل
داود فراهانی

مشتریان ما

شرکت های فوق العاده در زمینه های صنعت، انرژی، نفت و …

دیگر مراکز مهم پژوهشگاه صنعت نفت

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support