EN

دستیابی به گوگرد کشاورزي با اجرای توسعه فناوری ها در پژوهشگاه صنعت نفت

گوگرد کشاورزی

معرفی:

گوگرد عنصری، اگرچه به مقدار زیاد وجود دارد ولی به دلیل پایین بودن سرعت تبدیل آن به سولفات، زمان زیادی لازم است تا در اختیار گیاه قرار گیرد. در این فناوری، فرمولاسیونی از گوگرد مذاب با خاک بنتونیت (نوعی خاک معدنی که در تماس با آب افزایش حجم پیدا مي‌کند) تهیه و سپس با استفاده از یک سیستم دانه‌بندی، به شکل عدسی تبدیل مي‌گردد. فرمولاسیون‌های عدسی شکل در تماس با رطوبت خاک شروع به متورم شدن کرده و باعث تبدیل دانه‌ها به ذرات بسیار ریز گوگرد در خاک مي‌شود. در این حالت شرایط برای اکسایش گوگرد به سولفات تسریع مي‌گردد. همچنین در فناوری توسعه داده‌شده، برحسب نیاز محصولات کشاورزی فرمولاسیون‌های غنی شده با آهن، روی، مس و منگنز قابل تولید مي‌باشد.

 

كاربرد: 

گوگرد کشاورزی محصولی است که هم به‌عنوان کود گوگردی جهت تغدیه گیاه و هم به‌عنوان اصلاح‌کننده خاک، می‌تواند برای طیف گسترده‌ای از گیاهان و خاک‌های کشاورزی استفاده گردد.

 

دستاوردها:

بومی‌سازی دانش و فناوری تولید فرمولاسیون‌های مختلف گوگرد کشاورزی غنی شده با عناصر ریزمغذی

  • تائیدیه مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز در خصوص طراحی و ساخت واحد پایلوت
  • تائیديهموسسه تحقیقات خاک و آب مبنی بر عملکرد مناسب این فرمولاسیون‌ها در افزایش کمی و کیفی محصولات استراتژیکی چون گندم، ذرت، سویا، کلزا و پنبه
تاثير استفاده از گوگرد در متوسط افزايش راندمان عملكرد محصولات زراعي
علوفه ذرت 11
گندم 20
كلزا 30
سويا 23
پنبه 27

 

جوانب اقتصادي:

در حال حاضر، سالانه بيش از 2 ميليون تن گوگرد عنصري در پالايشگاه‌هاي كشور توليد مي‌شود كه با تكميل و بهره‌برداري از فازهاي ميدان گازي پارس جنوبي، به 4 ميليون تن خواهد رسيد. در این خصوص، اتخاذ رويكردهاي مناسب جهت تبديل بخش اعظمي از گوگرد خام به محصولات با ارزش افزوده بالاتر، می‌تواند در توسعه اقتصادی و استفاده بهینه از سرمایه،های ملی موثر باشد. بررسي بازارهاي داخلي و خارجي نشان مي‌دهد كه فرمولاسيون‌هاي گوگرد كشاورزي پتانسيل مصرف خوبي دارند. محاسبات اقتصادي اولیه یک واحد توليدي به ظرفيت 400 تن در روز نیز؛ حاكي از مناسب بودن نرخ بازگشت سرمايه داخلي( حدود 30 درصد) است.

 

تكنولوژي‌هاي رقيب:     

در این خصوص، تکنولوژی‌های کشورهای غربی و یا بعضا آسیایی از جمله رقبای اصلی می‌باشند.

 

سرمایه‌گذاری از سوی پژوهشگاه:

شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند با توسعه علمی فناوری محصول، در سرمایه‌گذاری سهیم باشند.

 

خدمات آزمایشگاهی، پایلوتی (نیمه‌صنعتی) و خدمات مشاوره‌ای:

خدمات آزمایشگاهی، پایلوتی و مشاوره‌ای، در خصوص تولید فرمولاسیون‌های کودهای گوگردی، آمادگی کامل دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support