پژوهشگاه صنعت نفت

با بكارگيري فناوري پيشرفته راكتور دوغابي و براي اولين بار در كشور؛

واحد نيمه صنعتي توليد سوخت مايع از گاز طبيعي احداث خواهد شد

 

 

بر اساس قرارداد پروژه پژوهشي بين پژوهشگاه صنعت نفت و شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب به نمايندگي از شركت ملي نفت ايران، واحد نيمه صنعتي با ظرفيت هزار بشكه در روز توليد سوخت مايع از گاز طبيعي با بكارگيري فناوري پيشرفته راكتور دوغابي براي اولين بار در كشور احداث خواهد شد.

دكتر منصور بزمي، رييس پرديس پايين دستي پژوهشگاه صنعت نفت با بيان اين كه اين قرارداد 23 تير ماه در اهواز به امض ء رسيد، گفت: طبق اين قرارداد اجرای پروژه پژوهشی شامل «تدوین دانش فنی، طراحی مفهومی و پایه پیشرفته واحد نیمه صنعتی تولید سوخت مایع از گاز طبیعی (GTL)» در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شد.

بزمي با اشاره به اين كه اين قرارداد داراي دو فاز است، تصريح كرد: در فاز اول، پژوهشگاه طراحي مفهومي، طراحي پايه پيشرفته و همچنين تهيه مدارك مناقصه را بر عهده دارد و فاز دوم اين پروژه نيز شامل طراحي تفصيلي، خريد، نصب و راه اندازي خواهد بود.

رييس پرديس پايين دستي پژوهشگاه صنعت نفت با بيان اين كه پژوهشگاه بالغ بر 15 سال بر روي فناوري جي تي ال فعاليت مي كند، افزود: هم اكنون اين مركز در اولين اقدام تجاري سازي اين فناوري ارزشمند ملي با كمك بخش خصوصي بر روي يك واحد صنعتي 3000 بشكه اي كار مي كند كه فناوري به كار گرفته شده در اين واحد از نوع بستر ثابت (fixed bed) است.

وي در ادامه افزود: فناوري كه با شركت مناطق نفت خيز جنوب قرارداد آن به امضا رسيده است از نوعراكتور دوغابي(Slurry Bed) است كه در مقايسه با فناوري بستر ثابت، اقتصادي تر و همچنين پيشرفته تر است.

اين مقام مسئول با اشاره به اين كه با استفاده از اين فناوري مي توانيم اقتصاد واحدهاي جي تي ال را بهبود بخشيم، گفت: تنها كشوري كه در دنيا داراي اين فناوري است شركت ساسول در آفريقاي جنوبي است كه هم اكنون توانسته است يك واحد صنعتي را در قطر احداث كند.

وي در ادامه افزود: ديگر كشورهاي پيشرفته دنيا همانند كشور ما داراي پايلوت هستند و ما مي توانيم با انجام اين پروژه و همچنين با طراحي و احداث نمونه واحد نمايشي، دانش فني خود را تكميل كنيم.

بزمي اظهار اميدواري كرد و افزود: اميدواريم پس از احداث واحد نمونه نمايشي 1000 بشكه اي بتوانيم واحد هاي جي تي ال راكتور دوغابي (Slurry Bed) را در مقياس صنعتي براي كشور طراحي كنيم.

رييس پرديس پايين دستي پژوهشگاه صنعت نفت با بيان اين كه دانش طراحي پايه از ديگر كشورها اصولا خريداري مي شود، گفت: در فاز نخست اين قراداد طراحي مفهومي و همچنين طراحي پايه پيشرفته را پژوهشگاه به عهده خواهد داشت تا از اين طريق بتوانيم از ديگر كشورها بي نياز شويم.

بزمي در خصوص مدت زمان اجراي اين پروژه بيان داشت: طبق اين قرارداد، پژوهشگاه يك سال زمان براي انجام اين پروژه در اختيار دارد، كه ما تلاش مي كنيم در همين مدت اين پروژه را به انجام برسانيم.

وي با اشاره به اين كه پروژه جي تي ال از نوع راكتور دوغابي (Slurry Bed) در اختيار معدود كشورهاي صاحب فناوري دنيا است، گفت: با توجه به منابع عظيم نفتي در كشور اين نياز احساس مي شود كه علاوه بر مصرف گاز به صورت خام بتوانيم آن را به فرآورده نيز تبديل كنيم كه جي تي ال يكي از اين فناوري ها براي تبديل گاز به فرآوده به شمار مي آيد.

بزمي با تاكيد بر اين كه اگر بخواهيم در زمينه جي تي ال به پيشرفت هايي دست پيدا كنيم بايد از فناوري هاي جديد نظير راكتور دوغابي (Slurry Bed) استفاده شود، گفت: از آنجايي كه پروژه اي كه پژوهشگاه در حال انجام آن است از نوع نمونه واحد نمايشي است به صرفه اقتصادي آن توجه زيادي نمي شود بلكه مهم ترين هدف از انجام اين پروژه ها، تكميل چرخه فناوري و همچنين دانش فني است و از اين رو در واحدهاي صنعتي با ظرفيت هاي بالا بحث اقتصادي حايز اهميت مي شود.

وي در خاتمه ابراز اميدواري كرد و افزود: اميدواريم با مساعدت مديران شركت ملي نفت ايران كه در انعقاد اين قرارداد با ما همكاري داشتند بتوانيم يك فناوري مهم روز را در كشور اثبات كنيم و همچنين در زمينه تكنولوژي تبديلات گازي در منطقه پيشرو باشيم.

گفتني است گزارش تصويري خبر از طريق aparat.com/ripi قابل مشاهده است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت