پژوهشگاه صنعت نفت

رييس پژوهشكده توسعه فناوري هاي فرآورش و انتقال گاز پژوهشگاه صنعت نفت:

اولين حلال ايراني شيرين سازي گاز، آماده تجاري سازي است

 

  

 

 

پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به نياز صنعت نفت و گاز كشور به حلال هاي شيرين ساز، از 10 سال گذشته تا كنون كار تحقيق و پژوهش بر روي اين محلول را آغاز كرده است؛ از اين رو در پي فعاليت هاي قبلي پژوهشگاه در اين زمينه و ضمن ارايه يك طرح مدون و برنامه ريزي شده با حمايت شركت ملي گاز ايران، برنامه توليد و بهره برداري از محلول ايراني با عنوان پارسي سول در قالب يك طرح سه تا چهار ساله تكميل و آماده تجاري سازي است.

اكبر زمانيان، رييس پژوهشكده توسعه فناوري هاي فرآورش و انتقال گاز پژوهشگاه صنعت نفت، با بيان اين كه در سال هاي اخير با تشديد تحريم ها، حلال هاي شيرين ساز به هيچ عنوان در اختيار صنعت نفت ايران قرار نمي گرفت، افزود: برخي واحدهاي پالايشگاهي كشوركه براساس اين نوع حلال ها طراحي و ساخته شده بودند، بدون استفاده باقي ماند كه با بومي سازي اين حلال و استفاده از آن، اين واحدها كارآيي و بهره وري مورد نياز را باز يافتند.

وي در توضيح نام گذاري اين محلول فرموله شده با نام پارسي سول بيان داشت: به دليل استفاده از دانش فني و فعاليت هاي اجرايي كاملاً بومي پژوهشگاه بر روي اين محصول، كلمه "پارسي" به معناي ايراني و كلمه "سول" برگفته از كلمه "Solvent" به معناي حلال، در تركيب نام اين حلال استفاده شده است.

اين مقام مسئول در خصوص مزاياي پارسي سول نسبت به حلال هاي متداول گفت: دانش فني پارسي سول از ابعاد مختلف از جمله كاهش مصرف انرژي، پايين آمدن حجم تجهيزات و در نتيجه كاهش هزينه هاي سرمايه گذاري، منجر به صرفه جويي و بهره وري اقتصادي مي شود.

وي با اشاره به استفاده از حلال در پالايشگاه هاي مختلف كشور بيان كرد: تا كنون پالايشگاه هاي مختلفي از جمله بيدبلند و پالايشگاه ايلام با ارائه درخواست هاي رسمي به منظور استفاده از محلول پارسي سول اعلام آمادگي كرده اند و همچنين پژوهشگاه نيز هم اكنون در حال بررسي اطلاعات و شبيه سازي در مورد مقدار افزايش راندمان توليد پالايشگاه ايلام، در صورت استفاده از محلول پارسي سول است.

زمانيان با بيان اين كه حلال پارسي سول از لحاظ عملياتي، قابليت استفاده در تمامي پالايشگاه ها را داراست گفت: يكي از نكات مهم در بكارگيري از اين حلال، بحث صرفه جويي اقتصادي آن است؛ چرا كه در برخي از واحدها با توجه به ويژگي هاي محصول مورد نظر به كارگيري حلال هاي ارزان قيمت مقرون به صرفه به نظر مي رسد.

رييس پژوهشكده گاز پژوهشگاه با تاكيد بر تكميل طرح پايلوت پارسي سول در پژوهشگاه صنعت نفت افزود: با حمايت شركت ملي گاز ايران به عنوان كار فرم ، تكميل طرح پايلوتي به منظور تست حلال براي انواع كاربردها در داخل پژوهشگاه، در نظر گرفته شد كه در حال حاضر مراحل پاياني را طي مي كند و با حل مشكل تأمين خوراك پايلوت ياد شده مسائلي مانند بارگيري، تست و هزينه هاي جانبي آن در واحدهاي صنعتي نيز منتفي خواهد شد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت