پژوهشگاه صنعت نفت

كرباسيان در رونمايي فناوري ايراني كك نفتي

خواهان افزايش همكاري با پژوهشگاه صنعت نفت هستيم

 

 

معاون وزیرصنعت، معدن و تجارت در مراسم رونمايي از فناوری ایرانی کک نفتی و افتتاح واحد نیمه صنعتی آن، دستيابي به اين دانش فني را هم راستا با سياست ها و اهداف ابلاغيه اقتصاد مقاومتي و جلوگيري از خام فروشي و خروج ارز از كشور، خواند.

مهدی کرباسیان،  با تاكيد بر قابليت ها ي نيروي انساني و علمي و آزمايشگاهي پژوهشگاه صنعت نفت، خواهان همکاری بیشتر مرکز تحقیقات ایمیدرو با پژوهشگاه صنعت نفت و سایر مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور شد و افزود: سازمان ايميدرو از پيشنهاد طرح و پروژه از سوي محققان پژوهشگاه استقبال و با اختصاص بودجه كافي از اين طرح ها حمايت مي كند.

كرباسيان ضمن اشاره به افتخار آفريني تخصص و مهارت منابع انساني كشور در حوزه بين الملل،گفت: شركاي خارجي ما در ارزيابي سرمايه گذاري در منطقه خاورميانه ضمن در نظر گرفتن موضوع امنيت و ثبات كشور به دليل تخصص و كيفيت نيروهاي انساني از سرمايه گذاري و انتقال دانش به بخش صنعت استقبال ويژه اي به عمل مي آورند كه اين موضوع مايه افتخار مديران به شمار مي رود.

وي ضمن توصيف معادن كشور به نعمت هاي الهي،‌گفت: متاسفانه از مجموع يك ميليون و 600 هزار كيلومتر مربع معادن ايران تنها حدود 100 هزار كيلومتر مربع از اين منابع كشف و به مرحله بهره برداري رسيده است كه اين موضوع بيانگر عدم سرمايه گذاري كافي و در اختيار نداشتن فناوري هاي لازم در اين زمينه است.

  معاون وزیرصنعت، معدن و تجارت، با اشاره به افزايش 2.5 درصدي نرخ مصرف فولاد درجهان طي 20 سال آينده و پيشي گرفتن نرخ مصرف آلومينيوم از فولاد در سطح جهان، تصريح كرد: چین با واردات مواد اولیه از دیگر کشورها، هم اکنون 50 درصد آلومینیوم جهان را تولید می کند و عربستان سعودی هم سالانه 500 هزار تن تیتانیوم تولید می کند درحالیکه ایران با داشتن منابع غنی تیتانیوم در کشور، تاکنون گام مهمی در تولید این ماده برنداشته است.

كرباسيان با بيان اين كه در اهداف( سند چشم انداز)  در سال 1404 پيش بيني شده است توليد آلومينيوم كشور به يك ميليون و 500 هزار تن برسد، افزود: در حال حاضر نيز دو پيشنهاد مشاركت در مناطق چابهار و بندر عباس با ارزش افزوده بالا براي سرمايه گذاري در طرح توليد آلومينيوم دريافت كرده ايم .

وی عناصرنادر خاكي مانندسلينيوم، لانتانیوم و اسکاندینیوم را که منابع زیادی از آنها در کشور وجود دارد نعمتی خدادادی توصیف کرد و افزود: اخیرا معدنی در نزدیکی یزد اکتشاف شده است که داراي منابعي غنی از اسکاندینیوم است و اين درحاليست كه اين عنصر نادر خاكي به قيمت  6 تا 7 هزار دلار براي يك کیلوگرم به فروش مي رسد.

مدیرعامل ایمیدرو با اشاره به استفاده وسيع از زغال سنگ در صنايع شيميايي، تصريح كرد: با حمايت و سرمايه گذاري ايميدرو، طرح بهره برداري از واحد استفاده اقلام مختلف شيميايي و پتروشيمي از زغال سنگ در طبس آغاز به كار كرده است كه با در نظر گرفتن سياست هاي ابلاغي اقتصاد مقاومتي و دوري جستن از خام فروشي فعاليت و سرمايه گذاري در اين بخش از اهميت ويژه اي برخوردار است.

در پايان مراسم افتتاحيه واحد نيمه صنعتي توليد كك نفتي،‌ دكتر مهدي كرباسيان در دفتر يادبود پژوهشگاه چنين نوشت:

"شكرگزار هستيم كه در آستانه عيد سعيد قربان و هفته دفاع مقدس، پروژه رونمايي از اولين فناوري ايراني كك نفتي با همكاري پژوهشگاه صنعت نفت و سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران آغاز شد. به نوبه خود به همه پژوهشگران كه براي سربلندي ايران عزيز تلاش كرده و مي كنند تبريك مي گويم."  

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت