پژوهشگاه صنعت نفت

با طراحی و تولید صنعتی پلاگ­های سیمانکاری چاه­های  عمیق نفت و گاز

پژوهشگاه صنعت نفت بار ديگر در عرصه فناوري انحصار آمريكا را شكست

 

با دستیابی به دانش فنی تولید پلاگ­های سیمانکاری چاه­های عمیق، از خروج ارز از کشور جلوگيري به عمل آمده و همچنين امكان توليد اين قطعات در داخل كشور فراهم و انحصار تولید اينقطعات از دست شرکت­های بزرگ آمریکایی خارج شده است.

 طلعت خلخالي، مسئول پروژه پلاگ‌هاي سيماني با اشاره به اين‌كه سیمانکاری از اهمیت به سزایی در حفاری چاه­های نفت و گاز برخوردار است، گفت: سیمانکاری با اعمال دوغاب سیمان در فضای حلقوی بین لوله­های جداری و دیواره چاه، به منظور جلوگیری از آمیختگی سیالات پشت لوله­های جداری انجام می­گیرد.

وي در ادامه افزود: آمیختگی سیالات در طی سرویس­دهی چاه با تحمیل هزینه­های سنگین براي رفع معضل، همراه است از اين رو پلاگ­های سیمانکاری از تجهیزات ضروری در انجام صحیح عملیات سیمانکاری محسوب مي‌شوند.

خلخالي به اهمیت پلاگ­های بالایی و پایینی در انجام موفق عملیات سیمانکاری اشاره كرد و افزود:  بررسی علل تخریب برخی از پلاگ­های سیمانکاری تولیدی در داخل کشور در طی عملیات سیمانکاری چاه­های نفت و گاز در اواخر سال 1389  به درخواست معاون مدیر فنی (حفاری) شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، به پژوهشگاه صنعت نفت محول و پس از انجام بررسی­های مقدماتی پروژه­ای تحت عنوان "طراحی فرمولاسیون و ساخت پلاگ­های سیمانکاری بالایی و پایینی براي کاربرد در چاه­های عمیق در فشار و دمای بالا (HPHT)" از طرف پژوهش و فناوری مناطق نفت­خیز جنوب به پژوهشگاه واگذار شد.

مسئول پروژه پلاگ‌هاي سيماني به آناليز قطعات ساخته شده در كشور اشاره كرد و بيان داشت: آنالیز ساختار قطعات پلاگ تولیدی در داخل کشور که از مهندسی معکوس پلاگ­های شرکت­های ودرفورد و هالیبرتون آمریکا ساخته شده بودند نشان داد که این پلاگ­ها تنها قابلیت کاربرد در چاه­های با عمق کمتر از 2500 متر را دارند، اما درمعرض دماها و فشارهای بالاتر چاه­های عمیق، دچار نقصان شده و عملیات سیمانکاری را با مشکل مواجه می­سازند.

خلخالي در تشريح مزيت‌هاي اين محصول ايراني تصريح كرد: از اين رو پلاگ­های مخصوص چاه­های عمیق با قابلیت کاربرد تا عمق 4500 متری جهت کاربرد در شرایط دما و فشار بالا توسط پژوهشگاه صنعت نفت طراحی و ساخته شدند.

وي به انجام آزمون­های پایلوتی در پژوهشگاه صنعت نفت و آزمون­های تسریع شده جهت بررسی کارایی پلاگ­ها در آزمایشگاه اشاره كرد و اظهار داشت: پس از بررسي‌هاي انجام شده قطعات پلاگ طراحی شده برای چاه­های عمیق تولید و در دکل 86 فتح چاه 469 اهواز و دکل 46 چاه 407 مارون در عمق 3900 متری آزمون میدانی را با موفقیت پشت­سر گذاشتند.

وي با بيان اينكه پس از اخذ تاییدیه کاربری از سرپرست معاونت مدیر فنی حفاری و پژوهش و فناوری شرکت­های مناطق نفت­خیز جنوب، سفارش تولید صنعتی 100 قطعه پلاگ از طرف معاونت مدیر فنی حفاری به پژوهشگاه داده شد، گفت: تولید این قطعات تحت لیسانس پژوهشگاه با همکاری شرکت توسعه دهنده محصول (مارون لاستیک) انجام گرفت و قطعات تولیدی هم­اکنون در حال بهره­برداری در سیمانکاری چاه­های عمیق مناطق نفت­خیز جنوب هستند.

خاطر نشان مي‌شود در بهار امسال با تلاش متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت طراحی و ساخت سیالات افرون‌های گازی بومی و انحصار کشور آمریکا شکسته شده بود.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت