پژوهشگاه صنعت نفت

 

به همت مرکز تحقیقات نانو فناوری پژوهشگاه صنعت نفت، درخواست حق ثبت اختراع فرآیند تولید پیوسته نانو لوله های کربنی در کشور آمریکا مورد تائید قرار گرفت و حقوق انحصاری مربوطه به پژوهشگاه اعطا يا به اصطلاح Grant شد.

به گزارش واحد خبر ارتباطات، اختراع فرآیند تولید پیوسته نانو لوله های کربنی که حقوق انحصاری آن در سال 1390 توسط اداره ثبت اختراعات اتحادیه اروپا به پژوهشگاه صنعت نفت اعطا شده بود، در سال 1394 نیز در آمریکا به مرحله اعطا يا  Grant رسیده است.

بر پایه این گزارش، مالک اصلی این اختراع، که از تلاش‌های محققین مرکز تحقیقات نانو فناوری حاصل شده است پژوهشگاه صنعت نفت می باشد، این اختراع پیش از این نیز در کشورهای منتخب عضو اداره ثبت اختراعات اروپا نیز به مرحله اعطا رسیده بود.

این گزارش می افزاید: هدف اصلی این اختراع تولید پیوسته نانو کاتالیست و بکارگیری آن در یک فرآیند پیوسته تولید نانو لوله‌های کربنی است.

بر پایه این گزارش، این اختراع به تولید انواع نانو لوله‌های کربنی تک دیواره، دو دیواره و چند دیواره می‌پردازد و امکان کنترل قطر در آن وجود دارد و از مزایای این اختراع می‌توان به رابطه معکوس بازدهی و هزینه نسبت به روش‌های دیگر اشاره كرد که میزان بازدهی بالا و هزینه تمام شده آن پایین است.

گفتنی است این ترکیبات در پیل‌های سوختی برای ذخیره‌سازی گاز‌ها و در وسایل الکترونیک کاربرد دارند و بسته به حوزه کاربرد، نوع و ابعاد نانو لوله ها در طول فرآیند تولید کنترل می شوند.

در پایان خاطرنشان می‌شود منبع کربنی تولید این نانو ماده استراتژیک نیز گاز طبیعی است و فرآیند تولید آن کاملاً پیوسته می باشد.

 

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت