پژوهشگاه صنعت نفت

در 21‌امين نمايشگاه نفت تهران ارايه مي‌شود؛

13 تجربه راهبردي موفق  پژوهشگاه صنعت نفت در صنايع پايين دستي

 

 

13 تجربه راهبردي موفق پژوهشگاه صنعت نفت در صنايع پايين دستي با تمركز بر " تجاري‌سازي و توسعه فناوري" و در سه رويكرد اولويت‌دار " شيرين‌سازي و تبديلات گازي"، " ارتقاء نفت خام و فرآورده‌هاي نفتي" و "تاسيسات سطح‌الارضي"، انحصارا " نمك‌زدا" در بيست و يكمين نمايشگاه نفت تهران عرضه مي‌شود.

در رويكرد "شيرين‌سازي و تبديلات گازي" فناوري پارسي سول، اولين فناوري ايراني شيرين‌سازي گاز ، دانش فني و طراحي پايه كارخانه كامل واحد GTL با ظرفيت 3 هزار بشكه در روز در جزيره قشم براي بخش خصوصي، دانش فني و طراحي پايه واحد‌هاي SRU شامل واحد‌هاي تغليظ گاز اسيدي، كلاوس و تصفيه گاز نهايي TGT براي بازيافت بالاي 99/5درصد گوگرد ارايه مي‌شوند.

طراحي مفهومي و پايه يك واحد GTL به ظرفيت 1هزار بشكه در روز و همچنين جمع‌آوري و تزريق گاز دي اكسيدكربن در مخازن نفت و گاز كشور از ديگر دستاوردهاي تجربه شده است كه در نمايشگاه عرضه مي‌شوند.

با توجه به اين‌كه ارتقاء نفت خام و فرآورده‌ها از ديگر رويكرد محوري پژوهشگاه در حوزه پايين دستي در نمايشگاه است مي‌توان به تجربه‌هاي موفق اين بخش نظير ارايه دانش فني و طراحي چندين واحد شيرين‌سازي ميعانات گازي، پروپان و بوتان و طراحي پالايشگاه تاپينگ براي توليد قير از نفت خام فوق سنگين و انتقال دانش فني و طراحي واحد صنعتي توليد بود‌دار كننده از ميعانات گازي اشاره كرد.

طراحي اولين واحد ايزومريزاسيون نفتا در كشور بر مبناي دانش فني ايزومير، ارايه دانش فني و بسته طراحي فرآيندي پنج واحد تحت ليسانس و چهار واحد غير‌ليسانس مربوط به پالايشگاه خارجي، دانش فني و طراحي فرآيند سولفور‌زدايي عميق هيدروژني براي كاهش سولفور برش‌هاي نفتي از ديگر دستاوردهاي موفق پژوهشگاه در ارتقاء نفت خام و فرآورده‌ها به حساب مي‌آيند.

نمك زدا، اولويت تاسيسات سطح‌الارضي

با توجه به وجود نمك در نفت‌هاي خام ايران، پژوهشگاه براي ارتقاء كيفيت نفت خام، با افتتاح سوپر پايلوت نمك‌زداي الكترواستاتيك با ظرفيت 20 بشكه در روز در سال 94 ، فناوري نمك‌زدايي را بومي‌سازي كرده و آمادگي دارد واحدهاي صنعتي مرتبط را نيز طراحي كند.

در حال حاضر اين فناوري، يك فناوري وارداتی است و ساخت واحدهای نمك زدايي الکتروستاتیک به شرکت های خارجی واگذار می شود و این شرکت ها در شرایط تحریم، بسیار طولاني و با قیمت بالاتري در اين زمينه با كشور همکاری می‌كردند از اين رو پژوهشگاه صنعت نفت با احساس این نیاز ا از چهار سال براي رفع اين نياز صنعت نفت برنامه ریزی كرد.

گفتني است پژوهشگاه صنعت نفت با ايجاد كنسرسيوم با شركت‌هاي داخلي و خارجي پس از رونمايي از پايلوت و توسعه فناوري نمك زدا تنظيم قرارداد براي طراحي و ساخت نمك‌زداي موبايلرا پيگيري مي‌كند كه اين واحد به صورت ماژولار ساخته و نصب خواهد شد، از اين رو زمان ساخت كاهش يافته و از حداكثر توان داخلي در اين طرح استفاده مي‌شود و اين اولين واحد نمك‌زدا با ليسانس مشترك پژوهشگاه و شركت خارجي در ايران است

 

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت