پژوهشگاه صنعت نفت

پژوهشگر برتر کشور مطرح کرد؛

خودکفایی در تولید جاذب های لکه های نفتی

 

 

"طراحی و ساخت جاذب­ لکه­های نفتی از سطح آب"، يکی از پروژه­های کليدی طرح "توسعه روش­های نوین جهت کاهش آلاینده­های زیست محیطی" است که در پژوهشکده توسعه فرآيندهای شیمیايی، پلیمری و پتروشيمی با مشارکت پرديس انرژی و محيط زيست و با حمایت مالی شرکت ملی نفت ایران انجام گرفته است.

مهندس طلعت خلخالی، مسئول طرح پژوهشکده توسعه فرآيندهای شیميايی، پلیمری و پتروشيمی پژوهشگاه صنعت نفت طراحی و ساخت انواع جاذب­ها جهتپاک­سازی لکه­های نفتی از سطح آب رودخانه­ها، نواحی ساحلی درياها و حوضچه­های تبخيری را از اهداف این پروژه برشمرد و گفت: توليد جاذب­های تجاری پرمصرف صنعت نفت و بررسی امکان ارتقاء ميزان جذب نفت آنها با استفاده از فناوری­های نوين نظير نانو فناوری در دستور کار قرار­ گرفته است.

وی مهمترین ویژگی این پروژه را تهيه بسته فناورانه (package) " انواع جاذب­ها و تجهيزات مصرفی در جذب لکه­های نفتی از سطح آب" دانست و افزود: فرآيند پاک­سازی لکه­های نفتی از سطح آب نيازمند استفاده از انواع جاذب­ها و به کارگيری انواع تجهيزات مناسب جهت بازيابی نفت و امحاء آسان جاذب­های مصرفی است. در این پروژه سعی شده است تا حتی الامکان بسته کاملی از جاذب ها و تجهیزات لازم در زمینه جمع آوری و بازیابی لکه­های نفتی طراحی و ساخته شود.

ایشان با بیان اینکه این جاذب ها كاملاً از مواد تولیدی در داخل کشور ساخته شده اند تصریح کرد: در ساخت جاذب­ها جهت افزايش کارایی، از نانوذرات سيليکا آئروژل استفاده شده که منجر به افزايش کارايی جاذب­ها در دراز مدت گرديده است.

مهندس خلخالی از دستاوردهای ديگر اين طرح، به طراحی و ساخت دستگاه نفت­گير و اسکيمر طنابی اشاره کرد و گفت : با طراحی و ساخت دستگاه نفت­گير امکان بازيابی نفت از جاذب­های مستعمل فراهم و کاربرد مجدد جاذب­ها ميسر می­­گردد.

این مسئول طرح در ادامه گفت : جاذب­های ساخت پژوهشگاه به نام "SUPER PAD" در وزن و ابعاد مشابه جاذب­های تجاری وارداتی، از ظرفيت جذب دو برابر برخوردارند و سرعت جذب آنها به مراتب بالاتر است.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: با انجام این طرح در زمینه تولید انواع جاذب­های لکه­های نفتی به خودکفایی رسیده ایم و ضمن ایجاد زمینه اشتغال و استفاده از مواد اولیه تولیدی در داخل کشور جهت تولید محصولاتی با ارزش افزوده بالاتر، از خروج مقادیر متنابهی ارز جلوگیری به­عمل می­آيد.

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت