پژوهشگاه صنعت نفت


 

امروزه اختلاط نفت خام و فرآورده نقش بسزايي در بخشهاي مختلف صنعت نفت دارا مي باشد. در حقيقت استفاده از اين تكنولوژي باعث مي شود تا مشخصات مختلف ماده نفتي به مقداري مطلوب تغيير يابد تا امكان انتقال بهتر فراهم شده و يا فرآيند نفتي مشخصي تسهيل شود. علاوه بر آن باعث خواهد شد تا نفت خام و فرآورده با مشخصات مطلوب مشتري وارد بازار فروش شود. با عنايت به اين موارد،‌ توسعه فناوری اختلاط پيوسته نفت خام و فرآورده در پژوهشگاه صنعت نفت از سالها پيش در دستور كار قرار گرفت. از جمله اهداف مورد نظر پژوهشگاه صنعت نفت در اين راستا مي توان به تامين خوراك با كيفيت ثابت براي پالايشگاههاي نفتي كشور،‌ تامين و تضمين كيفيت فرآورده هاي نفتي توليدي پالايشگاههاي مختلف و همچنين تنوع بخشي به سبد نفت صادراتي كشور با توليد نفتهاي خام با مشخصات مختلف اشاره نمود.

دكتر سرود زاهدي عبقري، مدير پروژه و استاديارپژوهشي‌پژوهشكده توسعه فرآيند و فناوري تجهيزات پژوهشگاه صنعت نفت با بيان اين‌كه در ایران نیز با توجه به تغییرات کیفیت نفت خام و لزوم تنوع بخشی به سبد صادراتی و مديريت مناسب توليد در پالايشگاههاي نفتي، توسعه تكنولوژي اختلاط از سالها پيش در دستور کار قرار گرفته، گفت: از سال 1387 به منظور توسعه سيستم مزبور در پژوهشكده توسعه فرآيند و فناوري تجهيزات فعاليتهاي گسترده اي با همكاري ساير بخشهاي پژوهشگاه صنعت نفت از جمله پژوهشكده توسعه فن آوري هاي پالايش و فرآورش نفت آغاز شده است.

وي با بيان اينكه اختلاط نفت خام و فرآورده به دو شيوه اختلاط در مخزن (سيستم ناپيوسته) و اختلاط در خط انجام مي شود،‌تصريح كرد:روشاختلاط در مخزن (ناپيوسته)،شامل انتقال همزمان حجم معيني ازهريك ازجريانهاي مخلوط شونده ازمخازن ذخيره به مخزن محصول ميباشد كه عمليات اختلاط جريانها وهمچنين يكنواخت شدن محصول،درمخزن و با استفاده ازهمزنهاي مكانيكي يا پمپهايي با جريان برگشتي انجام مي‌پذيرد. اين روش،‌ روش سنتي اختلاط بوده كه انرژي و زمان زيادي را به خود اختصاص داده و از سود آوري پاييني نيز برخوردار مي باشد.

زاهدي ادامه داد: در مقابل آن روش اختلاط در خط(پيوسته) روش مدرن اختلاط مي باشد كه در آن اختلاط با استفاده از تجهيزات اختلاط گر در خط انجام مي شود. استفاده از اين شيوه ضمن تسريع در فرآيند اختلاط باعث كاهش مصرف انرژي نيز خواهد شد. فرآيندهاي پيوسته بگونه‌اي طراحي مي شوند كه اغلب در هنگام انتقال نفت خام و فرآورده، اختلاط صورت مي گيرد. همين امر باعث مي شود كه از اين شيوه در مراحل مختلف توليد،‌انتقال و فرآورش نفت خام به راحتي بتوان استفاده نمود.

زاهدي با تاكيد بر اينكه از سال 1387 مطالعات گسترده اي در زمينه توسعه سيستم اختلاط پيوسته نفت خام و فرآورده آغاز شده است،‌افزود در اولين گام نرم افزار RIPI Blend با حمايت پژوهش و توسعه شركت پخش و پالايش توسعه داده شد و بعد از گذراندن مراحل و آزمونهاي مختلف سرانجام در شواري عالي انفورماتيك كشور به ثبت رسيد. در اين ميان تجربه هاي مختلفي در زمينه اختلاط بهينه نفت خام در پالايشگاههاي مختلف كشور،‌ با استفاده از اين نرم افزار حاصل شد.

 اين عضو هيات علمي پژوهشگاه صنعت نفت به هدف اصلي اين نرم افزار نيز اشاره كرد و گفت: در حقيقت با استفاده از نرم افزار توسعه داده شده مي توان با در اختيار داشتن چند خوراك نفتي و يا فرآورده نفتي به نسبت اختلاط بهينه اين مواد براي رسيدن به محصولي با كيفيت مشخص دست يافت.

وي با بيان اينكه اين نرم افزار بومي توانايي شناسایی خواص نفت خام و برشهای نفتی با استفاده از چند خاصيت پايه را دارد، محاسبه خواص مخلوط حاصل از چند نفت خام و یا برش نفتی، بهینه سازی اختلاط نفت خام و برشهای نفتی برای صادرات، تولید و توزیع در کشور را از مهم‌ترين مزاياي اين نرم افزار بر شمرد.

 زاهدي به  ديگر مزاياي سيستم اختلاط نفت خام اشاره كرد و گفت: توليد نفت خامهاي مختلف از مجموعه محدودي از نفت خامها از جمله مزاياي استفاده از اين سيستم مي باشد. بديهي است،‌ استفاده از اين سيستم در بخش صادرات نفت خام مي تواند باعث گسترش سبد صادراتي كشورمي  شود. بدين صورت كه با اختلاط نفت خام با نسبتهاي مشخص و محاسبه شده مي توان نفت خام مورد نياز مشتريان مختلف در بازار بين المللي نفت را تامين نمود و علاوه براين نوسانات قيمت نفت خامهاي مختلف را مديريت نمود.

اين عضو هيات علمي پژوهشگاه در همين راستا تصريح كرد:  وجود اين مزيت باعث شد تا همكاري تنگاتنگي مابين پژوهشگاه صنعت نفت و شركت پايانه هاي نفتي ايران براي طراحي سيستم پيوسته اختلاط نفت خام در پايانه صادراتي خارگ از مدتها پيش آغاز گردد. در اين سيستم با استفاده از نفت خامهاي در دسترس در محدوده نفت خامهاي فوق سبك با API56و نفت خام فوق سنگين با API18، امكان توليد طيف گسترده اي از نفت خامها وجود خواهد داشت كه از جمله مي توان به توليد نفت خامهايي با مشخصات نزديك به مشخصات نفت خامهاي توليد شده در خاور ميانه اشاره نمود.

وي با بيان اينكه،‌ در دنيا، كشورهاي آمريكا،‌ مكزيك،‌ هلند،‌ ونزوئلا و هند سيستمهايي بر اساس اين تكنولوژي توسعه داده و براي توليد نفت خام و برشهاي نفتي مختلف استفاده كرده اند ، ‌افزود: سود آوري بالاي استفاده از اين سيستم به قدري است كه در صورت بازاريابي مناسب نفت توليدي آن مي توان در كمتر از دو ماه استفاده از آن سرمايه گذاري ثابت آنرا مستهلك نمود.

زاهدي با بيان اينكه،‌ تاكنون پژوهشگاه صنعت نفت مطالعات امكان سنجي،‌طراحي مفهومي و طراحي پايه سيستم اختلاط پيوسته نفت خام را انجام داده افزود بعد از جمع بندي و اعمال تغييرات مورد نياز اين دو فعاليت،‌طراحي تفصيلي اين سيستم با همكاري جهاد دانشگاهي دانشگاه تربيت مدرس آغاز خواهد شد.

اين محقق پژوهشگاه صنعت نفت ،‌ توسعه تكنولوژي اختلاط را حاصل تلاش جمع كثيري از كارشناسان و محققين در بخشهاي مختلف پژوهشگاه صنعت نفت دانست كه طبيعتا طراحي سيستم برآمده از اين تكنولوژي در زمينه صادرات نفت خام حاصل تلاش و همكاري مشترك و مستمر بخشهاي مختلف شركت پايانه نفتي ايران شامل اداره تحقيق و توسعه،‌ اداره عمليات و اداره مهندسي ساختمان با پژوهشگاه صنعت نفت بوده است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت