پژوهشگاه صنعت نفت

رييس پرديس صنايع پايين دستي پژوهشگاه صنعت نفت:

پايلوت جذب سطحي مرجع تست جاذبهاي كشور

 

 

نتايج مطالعات محققان در حوزه‌هاي نفت و انرژي نشان مي‌دهد كه در پالايشگاه‌هاي گاز، شيرين‌سازي و جدا‌سازي، دو فرآيند مهم و اساسي به حساب مي‌آيد كه عمليات جداسازي بر اساس فرآيند جذب سطحي صورت مي‌گيرد و اين امر يكي از مهم‌ترين عملكرد‌هاي صنعت فرآورش گاز محسوب مي‌شود؛ از اين رو به منظور دستيابي به دانش فني فرآيند جذب سطحي، طرحي در شركت ملي گاز ايران تعريف و به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شد.

دكتر اكبر زمانيان، رييس پرديس صنايع پايين دستي پژوهشگاه صنعت نفت، با اشاره به اين‌كه فرآيند جذب سطحي يكي از دو فرآيند مهم در صنعت فرآورش و شيرين‌سازي گاز بوده كه در صنعت گاز و پالايشگاه‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد، گفت: به منظور دستيابي به دانش فني فرآيند جذب سطحي طرحي در شركت ملي گاز ايران تعريف و به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شد كه هدف اين طرح دستيابي به دانش فني فرآيند جذب سطحي در زمينه جاذب و فرآيند‌هاي TSA و PSA براي جداسازي و خالص‌سازي برخي از تركيبات مضر در جريان گاز است.

اين طرح چهار سال پيش از سوي شركت ملي گاز تعريف و به پژوهشگاه واگذار شد و يكي از پروژه‌هاي مهم طراحي، ساخت، نصب و راه‌اندازي پايلوت جذب سطحي است كه با همت متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت تمامي مراحل مربوط به آن به اتمام رسيده و آماده انتقال به پالايشگاه گاز پارسيان است.

رييس پرديس پايين دستي پژوهشگاه صنعت نفت با تاكيد بر اين كه‌ در طراحي و ساخت اين پايلوت 3 هدف مدنظر پژوهشگاه و كارفرماي اين پروژه است، افزود: در حال حاضر جاذب‌هاي مورد نياز پالايشگا‌ه‌هاي گاز كشور از منابع خارج از كشور تامين مي‌شوند و هيچ‌گونه مرجعي براي بررسي و تست اين جاذب‌ها در داخل وجود ندارد و پس از خريداري بلافاصله در واحد‌هاي عملياتي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

در زمان تحريم، دسترسي به منابع اصلي تامين كننده اين جاذب‌ها امكان پذير نبوده و جاذب‌هايي با كيفيت بسيار پايين وارد كشور مي‌شد از اين رو طراحي و ساخت اين پايلوت، مرجعي مناسب براي تست اين جاذب‌ها در داخل كشور فراهم كرده است.

اين عضو هيات علمي پژوهشگاه صنعت نفت به ديگر اهداف طراحي اين پايلوت نيز اشاره كرد و گفت: تشويق سازندگان داخل به منظور ساخت جاذب‌ها و تست آن‌ها در داخل كشور از اهداف اين پروژه محسوب مي‌شود كه براي تحقق اين امر لازم است، سيستم و شبكه آزمايشگاهي براي ارزيابي جاذب‌ها در مقياس آزمايشگاهي، بنچ و پايلوت در داخل كشور در نظر گرفته شود.

ايشان هدف سوم اين پروژه را توسعه فرآيند دانست و افزود: براي طراحي واحد‌هاي TSA و PSA دستيابي به برخي اطلاعات از جاذب‌ها ضروري است تا بتوان از داده‌هاي موجود در نرم افزار‌ها و شبيه‌ساز‌ها براي طراحي و فرآيند‌هاي مورد نظر استفاده نمود و خوشبختانه با طراحي پايلوت مورد نظر هر سه هدف از پيش تعيين شده محقق شده است و از آنجا كه پايلوت به صورت قابل حمل ساخته شده است قابليت آن را دارد كه پس از نصب در پالايشگاه پارسيان در ديگر واحد‌هاي مورد نظر نيز مورد استفاده قرار گيرد.

زمانيان با تاكيد بر اين‌كه ساخت و طراحي اين پايلوت به طور كامل در پژوهشگاه صنعت نفت انجام شده است گفت: اين پايلوت نمونه ديگري در كشور ندارد و براي اولين بار در كشور طراحي و ساخته شده و نمونه‌هايي كه تاكنون موجود بوده است در مقياس بنچ و آزمايشگاهي است.

وي در خاتمه قابل حمل بودن اين پايلوت را از ويژگي‌هاي بارز اين پايلوت دانست و گفت: با توجه به درخواست شركت ملي گاز اين پايلوت در پالايشگاه گاز پارسيان نصب خواهد شد و اين پالايشگاه مركاپتان كم‌تري دارد ولي ميزان بخار آب در گاز‌ بسيار بالا است كه اين پايلوت فرآيند جداسازي آن را انجام خواهد داد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت