پژوهشگاه صنعت نفت

در پژوهشگاه صنعت نفت؛

بومي‌سازي و توليد مواد افزودني بازدارنده خوردگي انجام مي‌شود

 

بومي‌سازي و توليد مواد افزودني بازدارنده خوردگي برای استفاده در شركت‌هاي بهره‌برداري نفت و گاز و همچنين بهينه‌سازی خواص مواد افزودني مذکور با استفاده از علم نانو فناوری و بکارگيری نانو مواد در دستور كار محققان پژوهشگاه صنعت نفت قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، در صنايع نفت و گاز، خوردگی فلزات يکی از مشکلات عمده به شمار آمده و سالانه مبالغ هنگفتی را به خود اختصاص می‌دهد، از اين رو وقفه در توليد، زيان قابل توجهي چه از نظر توليد هيدروکربن‌های نفتی و چه از نظر هزينه تعميرات در پی خواهد داشت.

بر همين اساس سلامت تجهيزات در طول عمر مفيد آن‌ها يک مسأله اساسی است و گاز طبیعی استخراج شده از داخل چاه حاوي مقدار زیادی گازهاي هیدروژن سولفید و کربن دی اکسید است و این امر موجب اسیدیته زياد گاز مي‌شود كه به آن، گاز ترش می‌گویند. گاز ترش باعث بروز خوردگی­ در تجهیزات سر چاهی و لوله­­های انتقال گاز و در نتيجه خرابی سیستم­ها شده و در نهايت موجب بروز مشکلات اقتصادی زیادی مي‌گردد.

اين گزارش مي‌افزايد استفاده از بازدارنده‌های خوردگی سال‌هاست که به عنوان يکی از روش‌های کارآمد كنترل خوردگي در صنايع نفت و گاز مورد استفاده قرار مي‌گيرد و بازدارنده خوردگي ماده‌ای است که به مقدار کم به سيستم افزوده می‌شود تا واکنش شيميايی را کند يا متوقف کند و يكي ازکارکرد‌هاي ديگر بازدارنده‌ها، کاهش قابل ملاحظه جريان الکتريکی از طريق افزايش مقاومت اهمی است. در حال حاضر، شركت‌هاي بهره‌ برداري نفت و گاز براي كنترل خوردگي از بازدارنده‌هاي خوردگي خارجي استفاده مي‌كنند.

در همين رابطه و با هدف تلاش در جهت توليد داخلي بازدارنده‌هاي خوردگي مورد نياز شركت‌هاي بهره‌برداري نفت و گاز، از سال 91 پروژه مشتركي بين پژوهشگاه صنعت نفت و شركت نفت مناطق مركزي (شركت بهره برداري نفت و گاز شرق) آغاز شده است و انجام موفقيت آميز اين پروژه، گامي موثر در جهت خودكفايي ميهن اسلامي و اجرايي نمودن اهداف اقتصاد مقاومتي است و در اين پروژه، تلاش بر اين بود كه علاوه بر بومي‌سازي توليد مواد افزودني بازدارنده خوردگي برای استفاده در شركت‌هاي بهره‌برداري نفت و گاز، بهينه سازي خواص آنها با استفاده از نانوفناوري انجام گيرد.

بر همين اساس با انجام این پروژه، سه نوع بازدارنده­ خوردگی مخصوص سیستم سر چاهی (به مقدار 5 بشكه)، مخصوص سيستم پیوسته محلول در آب (49 بشكه) و مخصوص سيستم پیوسته محلول در روغن (10 بشكه) توليد شد و خوشبختانه آزمون نيمه ميداني را با نتايج موفقيت آميز به ترتيب در چاه هاي 29، 36 و 38 منطقه خانگيران گذراندند.

خاطر نشان مي‌شود مرحله اول آزمون ميداني نمونه بازدارنده خوردگي مخصوص سيستم پيوسته محلول در آب، به صورت آزمون جمع‌آوري در 9 چاه انجام شده است و اكنون پروژه در حال نهايي شدن آزمون ميداني نمونه مذكور تا پايان سال جاري است.

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت