پژوهشگاه صنعت نفت

مهندس علي اصغر پاسبان، نماينده پژوهشگاه در كميته تعيين مشخصات فراورده‌هاي نفتي، در مصاحبه اختصاصي با واحد خبر روابط عمومي پژوهشگاه، با يادآوري اين‌كه سي ان جي، ال پي جي، بنزين، گازوييل، نفت سفيد و نفت كوره اصلي‌ترين سوخت‌هاي فسيلي به شمار مي‌روند، به چگونگي تشكيل سوخت‌هاي فسيلي اشاره كرد و گفت: اين سوخت‌ها حاصل واكنش‌هايي در درون زمين است و از موجوداتي نظير پلانكتون‌ها و در طي فرآيند‌هاي خاص در طول ميليون‌ها سال توليد مي‌شوند و جزء انرژي‌هاي تجديد ناپذير محسوب مي‌شوند.

وي با اشاره به اين‌كه روزانه بيش‌ از 70 ميليون ليتر بنزين در كشور مصرف مي‌شود ، تصريح كرد: هم اكنون در 6 كلان شهر كشور بنزين با استاندارد يورو4 توزيع مي‌شود، اما موضوع مهم در اين حوزه نوع طراحي موتور خودرو‌هاست كه تا چه ميزان مي‌توانند با اينگونه سوخت‌ها سازگار باشند.

پاسبان ادامه داد: در این میان در طول سال‌های گذشته وزارت نفتبرای حفظ سلامت مردم و بهبود کیفیت سوخت گام‌های اساسی برداشته كه مي توان به تولید و توزیع سوخت استاندارد یورو ۴ اشاره كرد ، با اين وجود بهبود آلودگی هوا در کلان‌شهرها تنها با توزیع سوخت یورو ۴ بدون احتراق مناسب در خودرو‌ها صورت نخواهد گرفت از اين رو تا زماني كه كيفيت احتراق در خودروها مطلوب نشود، توزيع سوخت يورو4 در كاهش آلودگي تاثير چشم‌گيري نخواهد داشت.

مسئول طرح پايين دستي پژوهشگاه، با بيان اين‌كه رعايت استاندارد‌هاي روز دنيا در توليد سوخت مي‌تواند، الايندگي خودرو‌ها در كلان شهرها را خنثي كنند، اظهار داشت: در كشور ما استاندارد‌هاي مورد نياز براي توليد سوخت و ساخت خودرو‌هاي جديد رعايت مي‌شود اما مشكل اصلي وجود خودرو‌هاي فرسوده و قديمي در سطح شهرهاست كه شرايطي براي جايگزيني آن‌ها فراهم نشده است.

وي با اعلام اين‌كه تدوين استاندارد ملي براي محصولات نفتي از سوي موسسه استاندارد و شركت ملي نفت در دست بررسي و اقدام است، تصريح كرد: استاندارد جاري كه از سوي موسسه استاندارد و شركت ملي نفت ايران تدوين شده است، تنها شامل جنبه‌هاي كيفي محصولات مي‌شود، از اين رو پژوهشگاه صنعت نفت در تلاش است تا استانداردي را پيشنهاد نمايد كه علاوه بر كيفيت محصولات نفتي، استاندارد‌هاي مرتبط با خودرو را نيز به صورت جامع مورد سنجش قرار دهد. ضمن اين‌كه استاندارد سوخت و ميزان مجاز توليد آلاينده‌ها به ازاي هر كيلومتر در استاندارد جديد مورد توجه قرار مي‌گيرد.

پاسبان، پژوهشگاه را مرجع ارزيابي سوخت‌هاي توليدي عنوان و تصريح كرد: پژوهشگاه با تكيه بر تجهيزات و نيروي انساني متخصص به عنوان بازوي علمي كميته تامين مشخصات فرآورده‌هاي نفتي فعاليت مي‌كند، بر اين اسا تمامي سوخت‌هاي توليدي و و مواد افزودني به سوخت‌ها زير نظر اين مرجع انجام مي‌شود و تضمين كيفيت فرآورده‌هاي نفتي از لحاظ علمي بر عهده پژوهشگاه است.

وي خاطر نشان كرد: از ديگر پروژه‌هاي در حال انجام در پژوهشگاه صنعت نفت، ارتقاء كيفيت سوخت با استفاده از افزودني‌هاي سبز است كه براي انسان‌ها ، جانداران و قطعات خودرو بسيار كم ضرر خواهد بود.

ارتقاء محصولات نفتي با تشكيل كميته تعيين مشخصات فرآورده‌هاي نفتي

دكتر علي اكبر ميران بيگي، عضو كميته مشخصات فرآورده‌هاي نفتي شركت ملي پالايش و پخش، اصلي‌ترين فعاليت‌هاي پژوهشكده توسعه فناوري‌هاي پالايش نفت پژوهشگاه را كاهش ميزان تركيبات گوگردي از ميعانات گازي و فرآورده‌هاي نفتي همچون بنزين و گازوييل عنوان كرد و گفت: رويكرد اين پژوهشكده بكارگيري فرآيند‌هاي سازگار با محيط زيست است، به گونه‌اي كه در حل مشكلات و چالش‌هاي موجود در سوخت‌هاي توليدي پالايشگاه‌ها مشاركت نموده و سبب ارتقاء كيفيت فرآورده‌ها شود.

ميران بيگي با بيان اين‌كه موسسه استاندارد متولي اصلي استاندارد‌سازي محصولات در كشور است، افزود: هم اكنون كارگروهي متشكل از متخصصان موسسه استاندارد، پژوهشگاه صنعت نفت و شركت‌هاي تابعه وزارت نفت با هدف ايجاد سند ملي و استاندارد در كنترل كيفيت فرآروده‌هاي نفتي تشكيل شده است.

وي ادامه داد: از سال 92 پژوهشگاه صنعت نفت با همكاري كارشناسان پژوهش و فناوري شركت ملي پالايش و پخش در تلاش است كه استاندارد‌هاي سوخت پاك را با در نظر‌گيري شرايط اقليمي كشور تدوين نمايند و استاندارد‌هاي موجود در سوخت يورو4  نيز بر اساس نياز كشور بومي‌سازي شود.

ايشان پيگيري تدوين استاندارد سوخت پاك در كميته تعيين مشخصات فراورده‌هاي نفتي را يكي از گام‌هاي اساسي در ارتقاء محصولات نفتي عنوان و تصريح كرد: اين كميته در سال 94 شاخص‌هاي مهم آلايندگي نظير گوگرد، بنزن و آروماتيك‌ها را مورد ارزيابي قرار داد و در نهايت ميزان استفاده مجاز از اين آلاينده ها در بنزين و ديزل را با موافقت هيات مديره شركت پالايش و پخش فراورده‌هاي نفتي در برخي از پالايشگاه‌ها اجرايي شد.

وي با يادآوري اين‌كه، پالايشگاه‌هاي اصفهان، تهران و اراك از پيشگامان توليد بنزين و گازوييل با مشخصات سوخت پاك هستند، اظهار داشت: پالايشگاه‌هاي ديگر نيز پس از تكميل زير ساخت‌هاي خود بايد تا اواخر سال 97 سوخت‌هاي توليدي خود را بر اساس كيفيت یورو4 توليد كنند لذا ضروري است صنعت نفت و خوردو‌سازان همسو با يكديگر بر استاندارد‌سازي سوخت و خودرو تلاش كنند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت