ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
Reload Captcha

پژوهشگاه صنعت نفت

با هدف ايجاد ارزش افزوده و جلوگيري از خام فروشي براي اولين بار انجام شد؛

دستيابي به فن آوري توليد گوگردهاي دانه بندي شده كشاورزي در پژوهشگاه صنعت نفت

 

  

 

رونمايي از اولين محصول ايراني، گوگردهاي دانه بندي شده كشاورزي به منظور ايجاد ارزش افزوده و افزايش خود اتكايي در توليد محصولات بومي در پژوهشگاه صنعت نفت انجام شد.

به گزارش واحد خبر پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به سياست ها و خط مشي هاي کلان تحقيقاتي در زمينه استفاده بهينه از فرآورده هاي خام پالايشگاه هاي گاز، مقوله گوگرد از جايگاه ويژه اي برخوردار است اين مهم از آنجا ناشي مي شود که سالانه بالغ بر 2 ميليون تن گوگرد عنصري در پالايشگاه هاي نفت و گاز کشور توليد مي شود.

بر همين اساس برنامه ريزي براي جايگزيني بخش اعظمي از گوگرد توليدي با تنوعي از محصولات نوين و استراتژيك با ارزش افزوده بالا و فراهم آوردن زمينه هاي جديد مصرف آن نياز به توجه روز افزون به پژوهش هاي کاربردي دارد.

بر پايه اين گزارش بررسي بازار و امکان سنجي هاي فني- اقتصادي انجام شده نشان مي دهد که چهار موضوع گوگرد کشاورزي، گوکرد اصلاح شده صنايع راهسازي، کامپوزيت گوگردي و سيمان گوگردي از اهم تبديلات گوگردي محسوب مي شوند كه توليد آنها در كشور توجيه فني و اقتصادي لازم را دارد.

اين گزارش حاكي است در اين ميان گوگرد کشاورزي به سبب وجود حجم بالاي تقاضا و همچنين بهره اقتصادي بيشتر از جايگاه بالاتري برخوردار است در همين رابطه معلوم شده است كه استفاده از گوگرد در اصلاح pH خاك علاوه بر افزايش حداقل 30 درصدي راندمان محصولات كشاورزي شرايط جذب عناصر غذايي فسفر، آهن، منگنز، روي و ديگر عناصر تثبيت شده در خاك را نيز فراهم مي نمايد.

بومي سازي دانش و فناوري توليد فرمولاسيون هاي گوگرد كشاورزي حاوي عناصر ريزمغذي است

با توجه به بسترهاي فراهم شده جهت تغيير رويكرد از خام فروشي گوگرد به محصولات با ارزش افزوده بالاتر، ضرورت بومي سازي فناوري توليد گوگرد كشاورزي بيشتر احساس مي شود از اين رو در فاز دوم طرح گوگرد كه عمليات اجرايي آن از 01/02/91 شروع شده اين مهم ديده شده است.

بر همين اساس و به منظور شناسايي گلوگاه هاي فرآيندي، عمليات طراحي، ساخت، نصب و راه اندازي پايلوتي با ظرفيت 20-100 كيلوگرم در پژوهشگاه صنعت نفت به انجام رسيده است.

علاوه بر اين قرار است با توليد فرمولاسيون هاي گوگرد كشاورزي حاوي عناصر ريز مغذي چون آهن و روي به توسعه محصولات نيز توجه شود.

همچنين در اين فاز پژوهشگاه صنعت نفت در تعامل با موسسه تحقيقات خاك و آب وزارت جهاد كشاورزي به منظور استخراج نقشه هاي فني خاك هاي كشور، تهيه دستور العمل هاي كاربردي و توسعه ترويج گوگرد كشاورزي برنامه هاي جامعي در حال اجرا دارد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت