پژوهشگاه صنعت نفت

براي اولين بار در كشور به وقوع پيوست؛

دستيابي به فناوري نمك زداي الكتروستاتيك نفت خام

 

 

براي اولين بار در كشور ضمن دستيابي به فناوري نمك زداي الكتروستاتيك نفت خام، واحد پايلوت آن نيز در پژوهشگاه صنعت نفت طراحي و ساخته شد كه اين پايلوت براي جريان پيوسته به ظرفيت 20 بشكه در روز به گونه اي طراحي شده است كه قابليت تغيير پارامترهاي عملياتي در يك دامنه وسيع را دارا است.

امير عباس حسيني، جانشين رييس پژوهشگاه صنعت نفت، با بيان اين كه نفت خام استخراج شده از مخازن زیرزمینی در حوزه خشكي و در حوزه دریا، همواره مقدار قابل توجهی مواد ناخواسته نظیر آب و املاح همراه خود دارد، گفت: این آب و املاح نامطلوب همراه نفت خام می تواند مزاحمت هایی را در فرآیندهای پالایشگاهی، خطوط انتقال نفت خام و فرآورش های مختلفی که مي بايست بر روی نفت خام انجام شود، ایجاد کند.

وي در ادامه افزود: خوردگی و رسوب گذاری از جمله خسارت هایی است که این املاح به تأسیسات وارد می کنند؛ آب و نمک همراه نفت خام می تواند هم برای خطوط لوله و هم برای واحدهای پالایشگاهی خورنده باشد.

حسيني، معاون فناوري و روابط بين الملل پژوهشگاه با اشاره به اين كه مقادیری از آب همراه نفت خام را می توان به روش های ثقلی، تحت اثر اختلاف دانسيته آب و نفت از آن جدا کرد گفت: این فرآیند در جداکننده های چندفازی انجام می شود ولی این جداسازی بطور کامل انجام نمی شود زیرا همواره مقادیری از آب به صورت امولسیون داخل نفت حبس می شود که شامل قطرات با سایز بسیار کوچک مي باشد.

اين مقام مسئول تصريح كرد: جداسازی این قطرات ريز آب تحت اثر وزن عملا غير ممكن است و مي بايست براي انجام اين كار، نفت خام وارد واحدی به نام واحد نمکزدایی الکتروستاتیک شود.

وي با بيان اين كه نخستین واحدی که در واحدهای بهره برداری در بخش بالادستی و پالایشگاه های نفت و میعانات گازی وجود دارد، واحد نمکزدایی الکتروستاتیک است گفت: در این واحد مقادیر باقيمانده آب نمک همراه از نفت خام جدا می شود و نفت خام این قابلیت را پیدا می کند که وارد فرآیند تقطیر و جداسازی در پالایشگاه شود.

حسيني با بيان اين كه این فناوری در کشور ما يك تكنولوژي وارداتی است و ساخت واحدهای نمك زدايي الکتروستاتیک به شرکت های خارجی واگذار می شود اظهار داشت: این شرکت ها در شرایط تحریم، بسیار طولاني و با قیمت بالاتري همکاری می کنند و همچنين نمك زداي الكتروستاتيك نفت خام (ديسالتر) به دليل پيچيدگي هاي خاص تكنولوژي آن و نيز به علت عدم وجود دانش فني مربوطه در كشور ناشناخته باقي مانده بود از اين رو پژوهشگاه صنعت نفت این نیاز را از چهار سال گذشته احساس کرد و براي رفع اين نياز صنعت نفت اقدام به برنامه ریزی نمود، بخشي از پژوهش انجام شده جنبه نرم افزاري و بخش ديگر آن جنبه سخت افزاري دارد.

وي يكي ديگر از اهداف پژوهشگاه در بومي سازي فناوري نمك زدا را شناسايي گلوگاه هاي تكنولوژي و تلاش در جهت دستيابي به دانش مربوطه به ساخت آنها دانست و گفت: قطعه پوشينگ ورودي ولتاژ بالا به مخزن نمك زدا از مهم ترين بخش هاي تكنولوژي نمك زدا به شمار مي آيد از اين رو طراحي و ساخت اين قطعه حياتي (در ابعاد صنعتي) در پژوهشگاه انجام شد و عملكرد آن نيز با موفقيت تست شد و مورد تأييد قرار گرفت.

وي افزود: ثبت اختراع مربوط به ساخت پوشينگ ولتاژ بالا كه به تأييد سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران رسيده حاصل تلاش هاي پژوهشگاه در اين مسير است.

وي در بيان كاربردهاي اين فناوري در صنعت گفت: این پایلوت مي تواند كاربردها و قابليت هاي مختلفي برای صنعت داشته باشد، از جمله مي توان از آن براي تست عملكرد شرايط عملياتي براي انواع نفت خام و انتخاب شرايط عملياتي بهينه استفاده نمود.

اين مقام مسئول تصريح كرد: همچنين مي توان از آن براي بررسي عملكرد ماده ای به نام دمولسیفایر نيز استفاده نمود، سالانه واحدهاي نمک زدا تحت تست های میدانی انتخاب دمولسیفایر قرار مي گيرند كه این ریسک را دارد که نفت خام خروجي از واحد کیفیت صادرات و انتقال را نداشته باشد.

وي در تشريح برنامه هاي آتي گفت: پژوهشگاه صنعت نفت قصد دارد پايلوتي با مقیاس بزرگتر از پایلوت كنوني (به نام پایلوت موبایل يا واحد نمك زداي سيار) را با همكاري صنعت نفت بسازد، اين پايلوت موبايل مي تواند در کنار واحدهای عملیاتی و بهره برداری قرار گرفته و یک انشعاب از خوراك واحد اصلی وارد این پایلوت شده و تست ميداني شود.

جانشين رييس پژوهشگاه در خاتمه با بيان اين كه از اين پايلوت موبايل مي توان براي تست ميداني عملكرد دمولسیفایر در مقیاس خیلی کوچکتر از صنعت استفاده كرد گفت: با توجه به نتايج حاصله مي توان تصمیم گیری كرد كه با توجه به شرایط مخزن، نوع نفت خام و ميزان آب همراه کدام دمولسیفایر گزينه مناسب تري مي باشد؛ با اين كار تمام ریسک ها به جاي واحد صنعتي به پایلوت موبایل منتقل مي شود و این پایلوت می تواند به واحدها و مناطق عملیاتی متقاضی مختلف ارائه سرویس نمايد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت