پژوهشگاه صنعت نفت

براي نخستين بار در كشور؛

گريس شيرهاي سر چاهي در پژوهشگاه صنعت نفت طراحي و ساخته شد

 

 

 

طراحي و ساخت گريس شيرهاي سر چاهي نفت و گاز براي نخستين بار در كشور به تقاضاي شركت نفت و گاز پارس و با تلاش 33 ماهه گروه پژوهش روغن پژوهشگاه صنعت نفت، انجام شد و پس از توليد نمونه، مراحل تست ميداني آن با موفقيت به پايان رسيد.

مهندس الهه پور ضيائي، مديرگروه پژوهش روغن، ضمن بيان مطلب فوق ‌درباره اين دستاورد ملي گفت: در جهان بسياري از كشورها به دنبال به دست آوردن فرمولاسيون بسيار پيچيده و ساخت اين گريس با كيفيت هستند كه مرغوبترين نوع آن متعلق به يك شركت اروپاي غربي است.

وي افزود: گروه پژوهش روغن پژوهشگاه صنعت نفت نيز بر اساس نياز صنعت نفت و گاز كشور به اين محصول، توانسته است براي نخستين بار در كشور، با طراحي مولكول روغن پايه سنتزي اين گريس، به فرمول پيچيده آن دست يافته و مراحل تست ميداني گريس را با موفقيت به پايان برساند.  

مدير گروه پژوهش روغن، درباره روغن پايه سنتزي گريس ياد شده به عنوان نكته مهم و اساسي اين پژوهش، توضيح داد: روغن پايه سنتزي كه در ساخت گريس مورد نياز به كار رفته است بايد داراي     ويژگي هاي خاصي باشد كه از مهم ترين آن ها مي توان به عدم حلاليت در حلال هاي نفتي،‌ گازهاي همراه با نفت و همچنين قابليت شسته نشدن در آب اشاره كرد.

وي كاربرد اين گريس را در روانكاري شيرهاي سر راهي چاه هاي نفتي و به طور كلي آب بندي انواع      لوله هاي انتقال مواد هيدروكربوري نام برد و اشاره كرد: عملكردهاي دشوار و شرايط سختي چون 200 بار فشار، 80 درجه گرما، ‌وجود گازهاي خورنده، آب شور و و انواع هيدروكربورها، پايداري اين گريس را به چالش مي كشند. خوشبختانه با انجام تست ميداني (حدود 6 ماه و 15 روز) و مقايسه خواص شيميايي فيزيكي نمونه اصلي و نمونه ساخته شده در گروه پژوهش روغن، مشاهده شد كه دو نمونه بسيار به يكديگر شباهت دارند.     

پور ضيايي اضافه كرد: به گفته تكنسين هاي مناطق عملياتي صنعت نفت و گاز كشور، گريس هاي متفرقه (به غير از نمونه اروپايي) مورد استفاده در شيرهاي نفت و گاز از يك تا سه ماه به طور كامل از بين رفته و حل مي شوند، اين در حاليست كه گريس ياد شده در تست ميداني و پس از گذشت بيش از 6 ماه، مانند همتاي انگليسي خود بدون تغيير باقي مانده است.

گزارش تصويري اين خبر از طريق http://aparat.com/ripi قابل دسترسي و مشاهده است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت