پژوهشگاه صنعت نفت

در مصاحبه تلويزيوني پژوهشگر برتر پژوهشگاه صنعت نفت تشريح شد:

پاك سازي آلودگي هاي نفتي خاك، آب و هوا با استفاده از ميكروارگانيزم ها

پژوهشگران پژوهشگاه صنعت نفت با استفاده از ميكروارگانيزم هاي بومي آلودگي هاي نفتي خاك، آب و هوا را پاك سازي كردند.

به گزارش واحد خبر ارتباطات پژوهشگاه صنعت نفت، دكتر مهدي دستغيب، مجري طرح پاكسازي خاك هاي آلوده به مواد نفتي با بيان اين كه طرح استفاده از ميكرو ارگانيزم هاي بومي در پاك سازي آلودگي هاي نفتي در پژوهشكده انرژي و محيط زيست اين پژوهشگاه در حال انجام است، گفت: در برنامه ريزي هاي راهبردي و مطالعات فناورانه انجام شده، توانايي هاي زيست فناوري و هم چنين مشكلات و چالش هاي پيش روي صنعت نفت در نظر گرفته شده اند و پژوهشگاه صنعت نفت به دنبال رفع آلودگي هاي نفتي از محيط با استفاده از زيست فناوري است.

وي با تاكيد بر اينكه نشت آلودگي هاي نفتي و انتشار هيدروكربن ها در محيط و صنعت امري اجتناب ناپذير است اظهار كرد: در اين خصوص بايد با استفاده از فناوري هاي مناسب آنها را پاك سازي كرد و چون زيست فناوري مقوله اي است كه از دل طبيعت بيرون آمده و برپايه توان موجودات زنده است، مي تواند محيط زيست را بدون ايجاد آلودگي هاي جانبي به شرايط طبيعي خود برگرداند.

مهدي دستغيب با اشاره به اين كه آلودگي هاي واردشده به محيط در فازهاي مختلف قادر به انتشاراند بيان داشت: هدف اول اين طرح رفع آلودگي هاي نفتي رهاشده در محيط خشكي است؛ بخشي از اين آلودگي در خاك جذب می شود؛ بخشي به عمق زمين نفوذ می كند و بخشي ديگر كه سبك و فرار است به صورت بخارات در مي آيد.

وي در ادامه تصريح كرد: مشكل ترين چالش در آلودگي هاي زيست محيطي زماني رخ مي دهد كه آلودگي در آب هاي زيرزميني منتشر شود؛ آلودگي آب هاي زيرزميني مي تواند در منطقه ای وسيع منتشر شود و كيلومترها دورتر از منشا آلودگي بروز كند و مشكلاتی متعدد را با آلوده كردن آب مصرفي به بار آورد.

مجري اين طرح با بيان اينكه براي شروع طرح، به استفاده از فناوري هاي بومي با توان عملياتي شدن توجه شد، گفت: با توجه به اين كه اساس فناوری هاي پاك سازي زيست محيطي ميكروارگانيزم هايي هستند كه مي توانند هيدروكربن هاي نفتي را به عنوان ماده غذايي مصرف و آن را تجزيه و به انرژي، ماده زيستي، دي اكسيدكربن و آب تبديل كنند، با اين روش مي توان به حاصل خيز تر كردن خاك نيز كمك كرد.

وي ادامه داد: بكارگيري ميكروارگانيزم هاي بومي، برخلاف ديگر روش ها كه در آنها از مواد شيميايي استفاده و يا آلودگي از جايي به جاي ديگر منتقل مي شود، آلودگي های جانبي به دنبال نخواهد داشت و باعث مي شود اكوسيستم به شرايط طبيعي خود برگردد.

دستغيب با اشاره به اين كه محققان پژوهشگاه صنعت نفت از اين ويژگي هاي ميكرو ارگانيزم ها به شكل هاي مختلف استفاده كرده و توانسته اند راه حل هايی فناورانه را براي رفع آلودگي در بستر خاك، فاز هوا و آب هاي زيرزميني ارايه دهند، گفت: برخي از آلودگي ها به بستر خاك وارد شده و آلودگي هاي سبك و فرار به لايه هاي بسيار عميق نفوذ مي كنند و در این روش، پس از حفر چاه، برای شناسايي محل هاي آلودگي و اعمال خلا، آلودگي فرار وادار به تبخير و به جريان هوا فرستاده مي شوند. هم چنين جريان هوا از بستري عبور مي كند كه ميكروارگانيزم هاي تجزيه كننده در آن تثبيت شده اند؛ به عبارتي در اين روش از بايوفيلتر و يا فيلتر زيستي استفاده مي شود.

وي افزود: از اين رو ميكروارگانيزم هاي كه از زيستگاه طبيعي خود جدا شده اند و عموما باكتري هاي تجزيه كننده هيدروكربن هستند مي توانند هيدروكربن را از فاز هوا جذب و آن را حذف كنند و در مدت كم تر از يك دقيقه پس از تماس آلودگي و باكتري ها بيش از 90 درصد آلودگي ها حذف مي شود.

پژوهشگر برتر پژوهشگاه با بيان اين كه آلودگي آب هاي زيرزميني، برخلاف خاك هاي سطحي كه آلودگی بسيار بارزي دارند گفت: تشخيص جهت انتشار آلودگي و جبهه گسترش آلودگي ها در آب هاي زير زميني بسیار مهم است، از اين رو در اين روش حفر چاه هاي گمانه، پایش آلودگي و تعيين جهت آلودگي از اهمیت بسياري برخور دار است؛ بر همين اساس پس از تشخيص نوع آلودگي و شناسايي ميكروارگانيزم هاي بومي كه مي توانند به اين روش كمك كنند، مي توان با تزريق اكسیژن و مواد غذايي، از جمله نيتروژن و فسفر، باكتري ها را براي رفع آلودگي فعال كرد.

دستغيب با اشاره به اينكه روند توسعه فناوري در اين پروژه بسيار مهم است، گفت: مراحل طي شده در توسعه فناوري، به خصوص براي كشورهاي در حال توسعه، به اندازه محصول و هدف نهايي اهمیت دارند و از اين روند مي توان به صورت يك الگو در توسعه ديگر فناوري ها استفاده كرد.

وي در خاتمه افزود: بر همين اساس داشتن برنامه و هدف گذاري، كار گروهي و روند شروع كار از ساده ترين حالت، يعني آلودگي سطح، و استفاده از ساده ترين فناوری، يعني مزرعه زيستي، بسيار با اهميت است و استفاده از فناوری مزرعه زيستي در جزيره سيري براي پاك سازي دو هزار تن خاك آلوده اولين تجربه موفق پژوهشكده انرژي و محيط زيست بوده و مهم ترين نكته در اين تجربه اعتماد مديران صنعت و حمايت آنها از كارشناسان اين پژوهشكده بود که به عملياتي شدن اين فناوري انجامید.

گفتني است گزارش تصويري خبر از طريق aparat.com/ripi قابل مشاهده است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت