پژوهشگاه صنعت نفت

توسط محققان پژوهشگاه صنعت نفت صورت پذيرفت؛

دستيابي به دانش طراحي و ساخت تصفيه خانه پساب هاي روغني در پالايشگاه هاي گازي كشور

 

 

 

محققان پژوهشگاه صنعت نفت به فناوري طراحي، ساخت و تامين تجهيزات تصفيه خانه پساب هاي روغني در پالايشگاه هاي گازي كشور دست يافتند.

دكتر كريم قاسمي پناه، مجري طرح تصفيه خانه پساب هاي صنعتي، گروه تصفيه و بازيافت آب پژوهشكده محيط زيست و بيوتكنولوژي پژوهشگاه صنعت نفت با بيان اينكه اين مركز توانايي انجام تمام مراحل طراحي و ساخت تصفيه خانه هاي مورد نياز پالايشگاه هاي گازي كشور را دارد، گفت: پژوهشگاه مي تواند از صفر تا صد تمام كارهاي مربوط به تصفيه خانه پساب هاي روغني نظير انتخاب محل، طراحي ، مهندسي پايه و تفصيلي و تامين تجهيزات را انجام دهد.

وي با بيان اينكه برخي از پالايشگاه هاي كشور بسيار قديمي هستند، گفت: فناوري هاي موجود در برخي از تصفيه خانه هاي اين پالايشگاه ها بسيار قديمي است و پاسخگوي پساب هاي توليدي پالايشگاه هاي گازي نبوده، از اين رو كارآيي بسياري از آنها كاهش يافته و اين امر باعث ايجاد مشكلات بسياري شده است.

قاسمي پناه در ادامه افزود: پساب هاي خروجي اين تصفيه خانه ها بدون جدا سازي تركيبات روغني و نفتي وارد حوضچه هاي تبخيري مي شوند و به دلیل وجود لایه ای از ترکیبات روغنی و نفتی در سطح، عمليات تبخير در آنها صورت نمي گيرد.

مجري طرح تصفيه خانه پساب هاي صنعتي پژوهشگاه با اشاره به اينكه پژوهشگاه توانسته است با طراحي و ساخت اين تصفيه خانه ها، جدا سازي تركيبات نفتي را در دو بخش انجام دهد، بيان داشت: درمرحله اول ، تركيبات نفتي آزاد یا شناور، در واحدهاي API ( شناور سازی به کمک نیروی ثقل ) و يا CPI جدا سازي شده و در بخش دوم تركيبات نفتي كه به صورت امولسيون هستند با افزودن مواد شيميايي در سامانه هاي DAF
( شناور سازی به کمک هوای محلول) از آب جدا مي شوند.

وي تصريح كرد: با استفاده از روش ذكر شده مواد معلق به 40 ميلي گرم در ليتر و تركيبات نفتي به كمتر از 10ميلي گرم در ليتر خواهد رسيد، از اين رو پساب هاي توليدي مي توانند وارد حوضچه هاي تبخير شده و همچنين عمليات تبخير به راحتي انجام پذيرد.

قاسمي پناه با تاكيد بر اينكه با طراحي اين تصفيه خانه مشکل دبی ورودی مازاد به حوضچه های تبخیر و سر ريز شدن از حوضچه هاي تبخيري و مشكلات ناشی از آن به طور كامل از بين خواهد رفت، گفت: با راه اندازي اين گونه تصفيه خانه ها افزايش ظرفيت حوضچه هاي تبخيري منتفي شده و اگر پالایشگاه ها بخواهند تصفيه تكميلي بر روي آب انجام دهند پژوهشگاه در اين زمينه هم مي تواند راهكارهاي عملياتي ارايه دهد.

وي در ادامه با اشاره به صرفه محيط زيستي اين طرح افزود: در صورتي كه عمليات تبخير در اين حوضچه ها به خوبي انجام نشود، پساب ها سر ريز شده و باعث بروز بسياري از مشكلات زيست محيطي مي شوند

قاسمي پناه در خصوص احداث حوضچه هاي تبخيري جديد اظهار داشت: ايجاد حوضچه هاي جديد در پالايشگاه ها نيازمند فضا و زير ساخت هاي بسياري است و همچنين با اين روش نيز مشكلات از بين نخواهد رفت.

وي در پايان با تشريح عمليات جدا سازي موثر تركيبات نفتي و يا روغني از آب، به قابل استفاده بودن پساب هاي تفكيك شده اشاره كرد و گفت: با ايجاد اين تصفيه خانه ها و جدا سازي صحيح، اين امكان براي پالايشگاه ها فراهم مي شود تا با نمك زدايي پساب ها از آن به عنوان يك منبع آب جديد نيز استفاده شود.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت