پژوهشگاه صنعت نفت

با هدف دستيابي به ارقام ناشي از خوردگي به منظور كاهش هزينه ‌ها؛

مديريت خوردگي در صنعت نفت انجام خواهد شد

 

 

برگزاري شانزدهمین کنگره ملی خوردگی و سومین کنگره خوردگی در صنعت نفت با محوريت مديريت خوردگي به منظور ارزيابي خسارات ناشي از خوردگي در كشور و كاهش هزينه‌ها انجام خواهد شد.

رحيم زمانيان، مشاور خوردگي در وزارت نفت با اشاره به سند خوردگي تصريح كرد: تدوين سند خوردگي از سال 87 شروع شده و در سال 88 با موفقيت تدوين شد كه توانستيم اين سند را به صورت كتابچه‌اي آماده و اجرايي كنيم.

مشاور مدير كل نظام نگهداري و تعميرات وزارت نفت با بيان اين‌كه اجرايي شدن سند خوردگي به سال 92 موكول شد، افزود: وقفه‌اي بين تدوين سند و اجرايي شدن آن ايجاد شد كه خوشبختانه دو سال است اين سند در صنعت در حال اجرا شدن است.

وي با اشاره به اين‌كه هدف از برگزاري سومين كنگره خوردگي در صنعت نفت اعتلا به مديريت خوردگي در صنعت نفت است، بيان داشت: اين همايش براي فرهنگ‌سازي هر چه بيشتر مقوله مديريت خوردگي در بين مديران و كارشناسان حوزه نفت و همچنين گسترش و شناسايي مقوله خوردگي برگزار مي‌شود.

زمانيان تصريح كرد: در اين حوزه تلاش داريم تا با فناوري‌هاي روز دنيا بيشتر آشنا شويم و از اين رو تصميم داريم با برگزاري اين كنگره از تجربيات اساتيد و شركت‌‌هايي كه در حوزه خوردگي تحقيقاتي را انجام داده‌اند استفاده حداكثري كنيم.

مشاور خوردگي در وزارت نفت افزود: اميدواريم با برپايي اين همايش بتوانيم به اهداف راهبردي خود براي اجرايي شدن سند راهبردي خوردگي دست يابيم و آن را عملي كنيم.

وي با اشاره به اينكه بيش از 30 سال است كه در حوزه خوردگي تحقيقات خوبي انجام شده است گفت: تلاش داريم تا بين صاحبان صنايع و وزارت‌خانه‌هاي مرتبط با مقوله خوردگي هماهنگي خوبي صورت گيرد تا بتوانيم در اين مهم‌ گام‌هاي اساسي را برداريم.

زمانيان هدف اصلي در مديريت خوردگي را كاهش خسارات ناشي از خوردگي دانست و افزود: براي كاهش هزينه‌ها نيازمند يك سيستم مديريتي مي باشيم تا بتوانيم آمار و ارقام ناشي از خوردگي را كه در كشور تاكنون به ثبت نرسيده است را به دست آوريم تا از اين طريق بتوانيم صرفه اقتصادي نيز داشته باشيم.

رحيم زمانيان، با بيان اين‌كه از سال 44 در دانشگاه صنعتي شريف در حوزه خوردگي فعاليت داشته‌ام‌، گفت: در سال 69 تصميم به تاسيس انجمن خوردگي در ايران گرفته شد و حدود 6 سال رييس اين انجمن نيز بودم و از اين رو كنگره‌هاي ملي خوردگي را از سال 65 در دانشكده فني دانشگاه تهران برگزار كردم.

وي با اشاره به اين‌كه اولين كنگره خوردگي در سال 67 برگزار شد، اظهار داشت: اين كنگره هر دو سال يك‌بار برگزار خواهد شد و امسال نيز شانزهمين دوره اين كنگره در روزهاي سوم تا 5 آذر ماه بر پا خواهد شد.

زمانيان عضو ستاد اجرايي و هيئت داوران كنگره خوردگي، افزود: كنگره خوردگي در صنايع نفت از سال 79 شروع به كار كرده كه در آن سال نيز دبير كنگره بوده‌ام و همواره تلاش كرده‌ام كه بتوانيم در زمينه خوردگي گام‌هاي موثري را در طول اين سال‌ها بردارم.

وي با تاكيد بر اين‌كه كنگره خوردگي در صنعت نفت امسال دوره سوم آن در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار خواهد شد، افزود: اين كنگره همزمان با شانزدهمين كنگره ملی خوردگی پس از 12 سال با تمركز بر مديريت خوردگي برگزار مي‌شود.

خاطر نشان مي‌شود شانزدهمین کنگره ملی خوردگی و سومین کنگره خوردگی در روزهاي سوم تا پنجم آذر ماه سال جاري در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار خواهد شد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت