پژوهشگاه صنعت نفت

در پژوهشگاه صنعت نفت انجام شد؛

طراحي و پياده سازي 4 نرم افزار پيشرفته مديريت خوردگي

 

 

 

 

محققان پژوهشگاه صنعت نفت در پروژه هاي متقاضي دار به منظور جلوگيري از خوردگي و حوادث ناشي از آن چهار نرم افزار پيشرفته طراحي كرده­اند كه هر چهار نرم افزار تست ميداني داشته و جواب مثبتي از آنها دريافت شده است.

دكتر جابر نشاطي، رييس پژوهشكده حفاظت صنعتي پژوهشگاه صنعت نفت و رئيس انجمن خوردگي ايران با بيان اين مطلب گفت: يكي از نرم‌ افزارهاي طراحي شده توسط اين پژوهشكده نرم افزار هزينه‌هاي مديريت خوردگي است

وي افزود: اين نرم افزار براي اولين بار در كشور طراحي، ‌تدوين و اجرايي شده است كه توسط آن هزينه­هاي ناشي از خوردگي در هر واحد صنعتي قابل محاسبه است.

نشاطي نرم افزار ريسك خطوط لوله را از ديگر نرم افزارهاي طراحي شده دانست و گفت: اين نرم افزار بر اساس استانداردهاي خطوط لوله تدوين شده و آماده بهره‌برداري است و با استفاده از اين نرم افزار مي‌‌توان براي نمونه نقاط بحران خطوط لوله را شناسايي كرد و تمهيدات لازم را براي كاركرد ايمن آن در نظر گرفت.

رييس پژوهشكده حفاظت صنعتي پژوهشگاه صنعت نفت به نرم افزار سوم طراحي شده اشاره كرد و گفت: اين نرم افزار به منظور پايش خوردگي است كه براساس آن مي‌توان نرخ خوردگي يعني ميزان از دست رفتن فلز را محاسبه و وضعيت خوردگي را در سيستم هاي صنعتي مورد تحليل قرار داد.

نشاطي افزود: اين نرم افزار در پالايشگاه گاز پارسيان، بندرعباس و پتروشيمي بيستون استفاده شده و هم اكنون در حال بهره‌برداري است كه همه تلاش ما براي استفاده از اين نرم افزار در راستاي مديريت خوردگي است.

وي مديريت پوشش را از ديگر نرم افزارهاي طراحي شده دانست و گفت:‌ اين نرم افزار اخيرا براي يكي از شركت‌هاي نفتي طراحي شده است. با توجه به اينكه پوشش هاي صنعتي بايد عمري بالاي 10سال داشته باشند اما بررسي ميداني حاكي از آن است كه به دليل شرايط آب و هوايي و محيط هاي خورنده متنوع، عمر پوشش‌هاي صنعتي در ايران گاهي اوقات كمتر از دو سال بوده و اين نرم افزار در اين مسئله مي تواند كمك شاياني به صنعت كند.

نشاطي در خاتمه افزود: اين نرم افزار اين امكان را مي دهد از مرحله طراحي، انتخاب، اجرا تا بهره‌برداري بتوان وضعيت عملكرد پوشش‌ها را مديريت كرد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت