پژوهشگاه صنعت نفت

 

دانشمندان خوردگي ايران، در جمع ده گروه برتر دنيا هستند

 

 

در زمينه خوردگي، دانشمندان ايراني جزء ده گروه برتر جهان هستند كه در كشور هاي ديگر به صنايع مختلف مشاوره مي دهند كه اميدواريم در آينده از دانش و تخصص اين افراد در داخل ايران استفاده كنيم.

سيد محمود كثيري ها، عضو هيات موسس انجمن خوردگي ايران، با بيان اين مطلب گفت: خوردگي فرآيندي طبيعي است كه مانند پيري انسان بوده و در تمام صنايع اتفاق مي افتد؛ اگر مي شد جلوي پيري انسان ها را گرفت، در نتيجه از بروز خوردگي درصنايع مختلف جلوگيري بعمل مي آمد.

اين متخصص خوردگي افزود: خوردگي امروزه به شيوه هاي مختلف درصنايع كشورمان به چشم مي خورد كه بيشترين مقدار آن در مناطق جنوبي ايران و شهرهايي مانند عسلويه، ماهشهر، چابهار و بندرعباس اتفاق مي افتد.

وي، با اشاره به اينكه صنايع جديد كشورمان نيز دچار خوردگي مي شوند، افزود: در مقايسه با سايركشور ها و حاشيه نشين خليج فارس، به دليل اعمال كنترل بيشتر و دقيق تر بر صنايع، پروژه ها و همينطور واگذاري اين كنترل به پيمانكاران معتبربين المللي، خوردگي كم تر اتفاق مي افتد؛ اما در ايران اين نظارت مقطعي و فرسايشي است كه پس از مدتي رها مي شود و اهميت خود را از دست مي دهد.

وي، به نبود آمار دقيق از ميزان خوردگي در صنايع كشور اشاره كرد و افزود: متاسفانه صنايع مختلف به دليل ايجاد مشكل در بررسي عملكردشان، از ارائه آمار دقيق اين پديده در خطوط توليد، دستگا ها و بخش هاي مختلف خودداري مي كنند، در ورتي كه ارائه آمار درست، نه تنها به حل مشكلات صنايع كمك مي كند، بلكه اين همكاري به كاهش روند خوردگي در قسمت هاي مختلف نيز منجر خواهد شد.

خاطر نشان مي شود، مباحث مديريت خوردگي در شانزدهمين كنگره خوردگي ايران و سومين كنگره خوردگي در صنعت نفت، روز هاي سوم تا پنجم آذر ماه سال جاري در مركز همايش هاي بين المللي پژوهشگاه صنعت نفت با حضور مديران، كارشناسان و صاحب نظران اين حوزه به بحث و تبادل نظر گذاشته مي شود.

 

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت