پژوهشگاه صنعت نفت

رئيس بازرسي و كنترل فني شركت ملي گاز ايران؛

تغيير نگاه مهندسي خوردگي به مديريت خوردگي ضروري است

 

 

 

با ارتقاء نگاه مهندسي خوردگي به مديريت خوردگي، مي توان ماموريت اصلي شركت ملي گاز كه حفظ دارائي هاي فيزيكي است را به سرانجام رساند و اين تغيير نگاه در سطح تصميم گيران ضروري است.

دكتر بهزاد بابازاده، رئيس بازرسي و كنترل فني شركت ملي گاز ايران، در مصاحبه با خبرنگار واحد ارتباطات پژوهشگاه، با بيان اين مطلب گفت: يك از بخش هاي مهم و اساسي صنعت گاز، بخش فولادي آن است كه همه تاسيسات، مخازن، شير آلات و اتصالات موجود آن از فلز تشكيل شده اند و به لحاظ قرار داشتن در معرض محيط هاي خورنده، دچار خوردگي و مشكلات ناشي از آن مي شوند.

وي، با اشاره به اينكه مديريت خوردگي يكي از بخش هاي مديريت دارائي هاي فيزيكي بشمار مي آيد، افزود: با توجه به اينكه مديريت خوردگي از بالا به تمامي فعاليت هاي خوردگي اشاره دارد، در كشور به اين مقوله توجه كافي صورت نپذيرفته است كه انتظار مي رود با همكاري پژوهشگاه صنعت نفت و معطوف كردن توجه جدي تصميم گيران در اين حوزه، بتوان ديدگاه موجود را از مهندسي خوردگي به مديريت خوردگي تغيير داد.

اين مقام مسئول، با بيان اينكه تا بحال در حوزه خوردگي در شركت ملي گاز ايران، اقدامات خوبي انجام داه ايم، گفت: در حال حاضر، مهم ترين مواردي كه در آن كاستي داريم، مديريت خوردگي است كه ضرورت دارد همه كاركنان با اين مفهوم آشنايي لازم را كسب و در حفظ و حراست از دارائي ها، اهتمام جدي بعمل آورند.

بابازاده، عوامل موثر در ايجاد خوردگي را دو پارامتر ماده حساس به خوردگي و محيط مناسب براي خوردگي قلمداد كرد و گفت: در گستره كشور، هر دو عامل وجود دارند كه با توجه دوام مناسب و مقاوم بودن غير فلزي ها، تجهيزات شبكه هاي توزيع گاز را از فلزي به غير فلزي تعويض نموديم؛ از سوي ديگر تجهيزات فلزي، در مقابل خوردگي و شرايط اتمسفري حساس ترند و نفوذ پذيري خيلي زيادي دارند كه در اين صورت تعمير و نگهداري هزينه هاي فراوان وگزافي به همراه خواهد داشت.

وي، در پاسخ به سوال خبرنگار پژوهشگاه در مورد مزيت مديريت خوردگي، گفت: يكي از اصلي ترين محاسن اين مديريت تشويق متخصصين به استفاده از غير فلزي ها مانند انواع كامپوزيتي ها، به جاي فلزي ها، علاوه بر كاهش هزينه، مي توان ميزان خوردگي را كاهش داد.

خاطر نشان مي شود شانزدهمين كنگره خوردگي ايران و سومين كنگره خوردگي در صنعت نفت، در سر فصل هاي مختلف، با حضور صاحبان صنايع و بخش هاي مختلف نفت، سوم تا پنجم آذرماه سال جاري در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار مي شود.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت