پژوهشگاه صنعت نفت

رييس پژوهشكده حفاظت صنعتي پژوهشگاه صنعت نفت در شانزدهمين كنگره ملي خوردگي ايران:

پديده خوردگي يكپارچگي تأسيسات صنعتي را مورد هدف قرار داده است

 

 

پديده خوردگي، يكپارچگي تأسيسات صنعتي را مورد هدف قرار داده و مي‌تواند منجر به خطرات جاني و مالي فراواني بشود كه انتشارات انجمن‌هاي جهاني در اين خصوص دليل بر اين ادعا است.

دكتر جابر نشاطي، رييس پژوهشكده حفاظت صنعتي پژوهشگاه صنعت نفت و رئيس انجمن خوردگي ايران در افتتاحيه شانزدهمين كنگره ملي خوردگي ايران و سومين كنگره خوردگي صنعت نفت كه روز سه شنبه سوم آذر ماه در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، با اشاره به ‌اينكه در ايران با توجه به گستردگي صنايع به خصوص صنايع نفت، نيروگاه‌ها و صنايع هسته‌اي و دفاعي توجه به پديده خوردگي را بيشتر از اين مي طلبد، افزود: در بسياري از مواقع از اعلام ميزان خسارات و انتشار آن خودداري شده و يا در برخي مواقع روش مدون براي ارزيابي اين‌گونه خسارات وجود ندارد.

نشاطي تصريح كرد: عمر كوتاه پوشش‌هاي صنعتي و خطوط لوله در بستر دريا و خشكي، تعويض‌هاي پي‌ در پي در خطوط لوله آب آتش نشاني، شكست‌هاي متعدد در پالايشگاه‌ها و مجتمع‌هاي پتروشيمي نشان مي‌دهدكنترل اين پديده براي حفظ سرمايه‌هاي ملي ضروري است.

رييس انجمن خوردگي با بيان اين‌كه براي كاهش هزينه‌هاي خوردگي علاوه بر پيشگيري و كنترل، بايستي مديريت خوردگي هم در دستور كار قرار گيرد، گفت: با تلاش خبرگان صنعت نفت، سند مديريت خوردگي تدوين و ابلاغ شد كه اميدواريم از طريق برگزاري اين كنگره بتوانيم قدم مؤثري در نشان دادن ابعاد مختلف اين موضوع برداريم.

نشاطي با تاكيد بر اين‌كه بررسي‌ها نشان مي‌دهد با اجراء مديريت خوردگي مي‌توان تا 30% از هزينه‌هاي خوردگي را كم كرد، اظهار داشت: متاسفانه در ايران نسبت هزينه‌هاي غير مستقيم خوردگي به هزينه‌هاي مستقيم در برخي مواقع به نسبت 15 به 1 است در صورتي‌كه در شركت‌هاي پيشرو تلاش مي‌كنند اين نسبت را به كمتر از 2 برسانند.

وي در ادامه افزود: براي مهار اين پديده بايستي از مرحله طراحي يك واحد صنعتي تا نگهداري موضوع خوردگي جدي گرفته شود اما متأسفانه در بيشتر مسائل خوردگي بعد از حادثه به فكر كنترل اين پديده پرداخته مي‌شود.

نشاطي با بيان اين‌كه همگان مي‌دانند كه پيشگيري بسيار آسان‌تر از درمان است، تصريح كرد: از كليه مديران حاضر در اين همايش مي‌خواهيم پديده خوردگي را در راستاي حفظ سرمايه‌هاي ملي بدانند و براي كاهش هدر رفت اين سرمايه‌ها برنامه‌ريزي و اجراء را در دستور كار قرار دهند.

رييس پژوهشكده حفاظت صنعتي پژوهشگاه صنعت نفت  با تاكيد بر اين‌كه مديران ، پروژه‌هاي پژوهشي تعريف شده در اين راستا را نه به‌عنوان هزينه‌هاي هدر رفت؛ بلكه به‌عنوان سرمايه‌گذاري براي حذف دارايي‌هاي اين مرز و بوم بدانند، گفت: البته اين به معني اجراء هر پروژه خوردگي نيست، بلكه در تعريف و اجراء پروژه كاملاً بايستي دقت داشته تا بتوان از نتايج آن در كوتاه مدت/ ميان مدت و دراز مدت بهره جست.

وي در خصوص انجمن خوردگي و تشريح فعاليت‌هاي اين انجمن گفت:‌ انجمن خوردگي ايران در سال 1372 با همكاري متخصصين و اساتيد دانشگاهي و صنعتي با هدف ارتقاء دانش خوردگي و مهندسي خوردگي جهت جلوگيري از هدررفت سرمايه‌هاي ملي و كاهش هزينه‌هاي گزاف خوردگي تأسيس شد و تاكنون هفت بار رتبه برتر انجمن‌هاي علمي كشور را به خود اختصاص داده است.

نشاطي ارتقاء دانش متخصصان و فارغ التحصيلان خوردگي از طريق برگزاري همايش‌ها و دوره‌هاي آموزش تخصصي را از فعاليت‌هاي اين انجمن دانست و افزود: انتشار مجله علمي- پژوهش علوم و مهندسي خوردگي، مجله زنگ و ماهنامه خبري، ارائه مشاوره و معرفي شركت‌ها و افراد توانمند داراي صلاحيت به صنايع جهت حل مشكلات خوردگي و همكاري با فرهنگستان زبان و ادب فارسي به منظور معادل‌يابي واژه‌هاي خوردگي از مهم ترينفعاليت‌هاي اين انجمن به حساب مي آيد.

وي در خاتمه تصريح كرد: مواردي نظير همكاري با اداره استاندارد و راه‌اندازي كميته متناظر TC156،همكاري با كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي و همكاري با شوراي انجمن‌هاي علمي وزارت علوم و تحقيقات و فناوري از فعاليت‌هاي اين انجمن به حساب ميآيد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت