پژوهشگاه صنعت نفت

دكتر فرشته رضايي دبير شانزدهمين كنگره  ملی خوردگي:

پژوهشگاه پيشگام دانش خوردگي در صنعت نفت است

 

 

دكتر فرشته رضايي، عضو هيات علمي پژوهشگاه صنعت نفت و دبير شانزدهمين كنگره  ملی خوردگي در مراسم افتتاحيه اين كنگره با اشاره به اين یکی از مهمترین رسالت‌های انجمن‌های علمی که حلقه رابط بین دانشگاه و مراکز پژوهشی با واحدهای تولیدی و صنعتی هستند، افزایش دانش و اطلاعات مدیران و کارشناسان صنعتی است، گفت: انجمن خوردگی ایران نیز همواره در این مسیر موفق عمل کرده است و امسال نیز  با  همکاری ستاد اجرائی  انجمن خوردگی ایران، در شانزدهمین کنگره ملی خوردگی محلی برای  بحث و تبادل نظر و ارائه آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی کشور فراهم شده است .

رضايي با تاكيد بر اين‌كه خوردگی هیچگاه متوقف نمی شود بلکه باید آن را کنترل و مدیریت کرد افزود:  یکی از راه های پویا شدن اقتصاد کشور ، توجه به معضل خوردگی در صنایع کلان و کاهش هزینه های مستقیم و غیر مستقیم خوردگی است كه  این مهم از حدود دو سال پیش  و با ابلاغ سند راهبردی مدیریت خوردگی  به صورت جدی‌تر مورد توجه مدیران  صنعت نفت واقع شده است.

دبير شانزدهمين كنگره خوردگي افزود: با توجه به اهمیت این موضوع، امسال محور موضوعی شانزدهمین کنگره ملی خوردگی و سومین کنگره خوردگی در صنعت نفت، مدیریت خوردگی انتخاب شده است و هدف اصلی این کنگره ها ، جلب توجه مدیران صنایع به  ایجاد ساختار مدیریت خوردگی در صنایع مختلف و ایجاد برنامه ریزی مناسب برای کاهش خسارت های خوردگی و سود آوری بیشتر محصولات تولیدی است.

رضايي افزود:  برای تبین اهمیت این موضوع در این کنگره پانل  و کارگاه مدیریت خوردگی پیش بینی شده است که امیدوارم مورد توجه قرار گیرد.

اين عضو هيات علمي پژوهشگاه با بيان اين‌كه خوشبختانه امسال محل برگزاری این کنگره ، پژوهشگاه صنعت نفت است اظهار داشت: پژوهشكده حفاظت صنعتي پژوهشگاه با بیش از چهل سال سابقه تحقیقاتی در موضوع خوردگی یکی از پیشگامان دانش خوردگی در صنعت نفت است و همواره تلاش شده است تا بتواند در اين زمينه گام‌هاي موثري را بردارد.

وي در خصوص مقالات ارسال شده به دبيرخانه اين همايش افزود: فراخوان دریافت مقالات کنگره ها از اول مردادماه آغاز و  با توجه به استقبال گسترده اساتید و کارشناسان صنعتی تا دهم مهرماه ادامه یافت كه مقایسه بین آمار مقالات دریافتی این دو کنگره نسبت به پانزدهمین کنگره ملی خوردگی  رشد ۵۰% را نشان می دهد.

رضايي تصريح كرد: تعداد کل مقالات ارسالی به شانزدهمین کنگره خوردگی ۱۹۹ مقاله است که از این تعداد ۱۶۱ مقاله پذیرفته شده و تعداد ۳۷ مقاله به صورت سخنرانی،۸۵  مقاله پوستر و ۳۹ مقاله در کتابچه کنگره درج شده است و تعداد مقالات ارسالی از دانشگاه های کشور ۹۹ مقاله  با مشارکت حدود ۶۱%  و ۵۳ مقاله از صنعت  با مشارکت ۳۳% و ۱۰ مقاله از پژوهشگاه‌های کشور می باشد.

رضايي در خصوص مقالات ارسال شده به سومين كنگره خوردگي گفت: تعداد کل مقالات ارسالی به سومین کنگره خوردگی در صنعت نفت ۴۹ مقاله  بوده که تعداد ۴۱ مقاله آن پذیرفته شده است، از این میان ۱۱ مقاله به صورت سخنرانی، ۱۷ مقاله پوستری و ۱۳ مقاله به صورت درج در کتابچه کنگره می باشد.

وي افزود: ۷۰% مقالات سومین کنگره خوردگی در صنعت نفت از مراکز و واحدهای صنعتی و مابقی متعلق به  دانشگاه ها بوده كه خوشبختانه آمار مقالات نشان می دهد که رشد تحقیقات در موضوع خوردگی در واحدهای صنعتی افزایش یافته است و ۴۳% مقالات پذیرفته شده در این دو کنگره از مراکز و واحدهای صنعتی می باشد.

اين عضو هيات علمي پژوهشگاه در خصوص داوری مقالات اين دو کنگره گفت: داوري مقالات با کمک  حدود ۸۰ نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و کارشناسان خبره صنعت انجام شد و بايد از اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و دانشجویان و همکاران بخش های مختلف صنعت که آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی خود را به این کنگره ارسال کرده اند تقدير كرد.

رضايي در خاتمه افزود: در اين كنگره امکان حضور بخش خصوصی که یکی از بازوهای مهم در حوزه کنترل خوردگی است،  با حضور ۳۰ شرکت در نمایشگاه جنبی کنگره فراهم شده است و با توجه به این استقبال گسترده ،  برای اولین بار کتاب نمایشگاه حاوی اطلاعات شرکت های مشارکت کننده تهیه شده است که در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت