پژوهشگاه صنعت نفت

 

 

 

 

 

با به كارگيري نرم افزار پيشرفته EPAT در واحدهاي صنعتي و نتايج حاصل از آن در كاهش شدت مصرف انرژي، كارآمدي اين نرم‌افزار پيشرفته تخصصي كه متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت آن را طراحي و پياده سازي كرده اند،‌اثبات شده است.

دکتر محمد ایازی رییس پژوهشکده توسعه و بهینه سازی فناوری های انرژی پژوهشگاه صنعت نفت در مصاحبه اختصاصی با واحد خبر ارتباطات به فرصت­های سرمایه‌گذاری در دوازدهمین نمایشگاه انرژی اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیت انرژی و هزینه­های آن و از سوی دیگر بالا بودن شدت مصرف انرژی در کشور این پژوهشکده اقدام به توسعه نرم افزار EPAT کرده است.

وی تصریح کرد: این نرم‌افزار قابلیت بررسی عملکرد تجهیزات انرژی­بر صنعتی نظیر مولد­های بخار،توربین های گاز و بخار، فن، پمپ، کمپرسور و مبدل های حرارتی را دارا است.

ایازی با اشاره به این که اين نرم‌افزار قادر به محاسبه خصوصیات ترمودینامیکی هوا، گازهای احتراقی، سوخت­های مایع و گاز و همچنین آب و بخار با دقت بالا است، تصریح کرد: از دیگر قابلیت‌های این نرم‌افزار بررسی سناریوهای بهبود راندمان و کاهش اتلافاست.

وی به ماژول­های این نرم افزار اشاره کرد و افزود: بویلر، توربین بخار، توربین گاز، مبدل حرارتی و ... از ماژول­های این نرم افزار هستند و استانداردهای بكارگرفته شده نظیر ASMEPTC وBS ISO 9906از استانداردهای معتبر دنیا هستند.

ایازی به کاربرد نرم افزار EPAT اشاره کرد و گفت: این نرم افزار در واحدهای صنعتی مختلف از جمله پتروشیمی و نیروگاه­ها استفاده شده که نتایج بسیار رضایت بخشی را به همراه داشته است.

وی در ادامه افزود: برای نمونه ممیزی انرژی در نیروگاه منطقه 2 پتروشیمی شیراز انجام شد و نتایج نشان داد با بررسی توزیع بار توربین­ها و به دست آوردن حالت بهینه بدون هیچ گونه سرمایه­گذاری، هزینه صرفه جویی حاصله از کاهش مصرف سوخت و بخار در سال 1389 حدود600 میلیون تومان بوده است.

ایازی به دیگر نتایج این پروژه اشاره کرد و گفت: با استفاده ازاین نرم افزار میزان تولید برق منطقه 2نیروگاه افزایش و تولید برق نیروگاه منطقه 1 از مدار خارج شد که این امر موجب صرفه جویی حدود يك و نيم میلیارد تومان در سال شد.

وی در ادامه افزود: این نرم‌افزار همچنین در نیروگاه اسلام آباد اصفهان نصب و آموزش داده شد و در حال حاضر کادر فنی نیروگاه بدون نیاز به شرکت‌های خارجی کلیه کارهای بررسی عملکرد خود را به کمک این نرم‌افزار انجام می‌دهد و در همین راستا مدیر عامل این نیروگاه از پژوهشگاه به دلیل کارایی این نرم افزار تقدیر کرده است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت