پژوهشگاه صنعت نفت

اولین آزمایشگاه کشور در زمینه تست تجهیزات خورشیدی حرارتی در پژوهشگاه صنعت نفت افتتاح شد.

به گزارش واحد خبر ارتباطات پژوهشگاه صنعت نفت مراسم افتتاح اولین آزمایشگاه کشور در زمینه تست تجهیزات خورشیدی حرارتی با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی­های تجدیدپذیر در پژوهشگاه صنعت نفت روز یکشنبه 16 خرداد ماه 95 با حضور دکتر کاتوزیان رییس پژوهشگاه، مهندس وطن خواه دبیر ستاد توسعه فناوری انرژهای تجدیدپذیر، مهندس فیروزی قائم مقام ستاد توسعه فناوری انرژی­های تجدیدپذیر، دکتر اسدی فرد رئیس شبکه راهبردی آزمایشگاهی کشور، مهندس امید شاکری رییس پ‍ژوهش و فناوری شرکت بهینه­سازی و مصرف سوخت کشور، برگزار شد.

دکتر ایازی رئیس پژوهشکده توسعه و فناوری انرژی در این ارتباط گفت: با توجه به گسترش استفاده از آب گرمکن­های خورشیدی در کشور، این آزمایشگاه با هدف انجام آزمون­هاي فني و عملكرد بر روي سيستم­هاي حرارتي خورشيدي اعم از كلكتورهاي حرارتي، مخازن ذخيره و آبگرمكن­هاي خورشيدي راه اندازی شده است.

وی گفت: این آزمایشگاه با هدف تکیه بر علم و دانش روز دنیا طراحی و توانایی انجام آزمونهای فنی مطابق با استانداردهای معتبر را دارا می باشد.

ایازی در ادامه افزود: علیرغم آنکه در چند سال گذشته استانداردهای مربوط به تجهیزات خورشیدی و حرارتی توسط سازمانی ملی استاندارد تدوین شده ولی متاسفانه بدلیل عدم وجود آزمایشگاه در سطح کشور، امکان ارزیابی فنی تجهیزات تولیدی یا وارداتی در این حوزه وجود نداشته است.

ایازی در ادامه گفت: مصرف روز افزون انرژی در جهان و نگرانی از رو به اتمام بودن منابع فسیلی در کنار آلودگی­های ناشی از بکارگیری سوخت­های فسیلی، استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر از جمله انرژی خورشیدی را ضروری ساخته و از کاربردهای مرسوم انرژی خورشیدی می­توان به آب گرمکن­های خورشیدی اشاره، که بهره­گیری از آن­ها از سال­ها پیش در ایران سابقه داشته است.

وی در ادامه گفت: از جمله پروژه­هایی که در این راستا انجام شده می­توان به نصب و راه­اندازي آب گرمكن‌هاي خانگي و اماكن عمومي که با حمایت شركت­هاي مختلف از جمله شركت بهينه‌سازي مصرف سوخت كشور اجرا شده­اند، اشاره کرد که در سال­های اخیر، استفاده از آب گرمکن­های خورشیدی با وجود قطع یارانه دولتی رو به افزایش است.

وی در خاتمه افزود: امید است با افتتاح این آزمایشگاه و اجباری شدن استانداردهای مربوطه در این زمینه شاهد جلوگیری از ورود محصولات بی کفیت به بازار باشیم.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت