پژوهشگاه صنعت نفت

براي اولين بار در كشور صورت گرفت؛

انجام پروژه هاي هزينه خوردگي در پژوهشگاه صنعت نفت

 

 

ماموريت اصلي پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه صنعت نفت، حفاظت و صيانت از منابع براي رسيدن به توسعه پايدار است، اين پرديس هم اكنون به درجه اي از تكامل رسيده كه فعاليت‌هايي نظير مديريت خوردگي، مدل‌سازي انتشار و شبيه‌سازي مهاجرت آلاينده‌ها در آب، خاك و هوا، طراحي و ساخت سامانه‌هاي تصفيه آب و پساب و مديريت پسماندها، طراحي و اجراي فرآيند تبديل زباله‌هاي آلي به كمپوست را عملياتي كرده است.

مهندس محمود تركي، رييس پرديس انرژي و محيط زيست، در اين مصاحبه، با تشريح دستاوردهاي اين مجموعه در سال 93، دلايل موفقيت اين پرديس را تشريح كرده است.

 

لطفا درباره عمل‏كرد پرديس انرژي و محيط زيست در سال 1393 مختصري توضيح دهيد.

به‏طور كلي مي‏توان گفت که كارها در اين پرديس به‏خوبي پيش رفته‏اند و پژوهشگاه در زمينه محيط زيست سال خوبي را پشت سر گذاشت و دو طرح با پژوهش و فناوري شركت ملي نفت با رقمي بالغ بر 8 ميليارد تومان در دستور کار بود که با وجود اين دو طرح، تقريبا همه پژوهشكده‏هاي اين پرديس درگير كار بودند. اين كار ادامه برنامه چهارم است و چون پژوهشگاه در اين كار موفق عمل كرده، مقرر شد برنامه پنجم را هم اجرا کند.

در اين سال پژوهشگاه توانست به دانش فني پاك‏سازي كنده‌هاي نفتي به روش زيستي دست یابد و در سال 1394 اين پروژه اجرايي خواهد شد. از آن جايي كه قوانين و مقررات بسيار سخت و نظامند شده‏اند، ديگر نمي‏توان كنده‏ها را در دريا ريخت و انبوهي از كنده‏ها در مناطق مختلف وجود دارد كه اميدواريم با پيگيري‌هاي انجام‏شده بتوانيم به‏طريق زيستي كنده‌اي اين مناطق را پاك‏سازي كنيم.

كار بسيار خوب ديگري كه در اين پژوهشكده انجام شده پاك‏سازي تحت‏الارضي است. براي نمونه فعالیت ‏های يكي از مراکز پتروشيمي موجب آلودگي‏ ، خاك و آب در زير زمين شده‏ است كه پژوهشگاه فاز اول پروژه پاک‏سازی را آغاز كرده و توانسته آلودگي را شناسايي و نقشه آلودگي زير زمين را نیز تهيه كند. فاز دوم اين پروژه به زودي شروع و به ‏طور حتم مي‏توان گفت که اين كار براي اولين بار در كشور در حال انجام است.

 

آيا پژوهشگاه در خصوص خوردگي فعاليت‏ خاصی داشته است؟

بله. متاسفانه دو مقوله خوردگي و محيط زيست درآمدزا دانسته نمی‏شوند و اصولا به آنها به چشم هزينه نگاه مي‏شود و هزينه كمي براي پروژه‏هاي آنها اختصاص مي‏يابد؛ ولي همكاران ما در اين زمينه بسيار فعاليت كرده‏اند تا جايي كه پژوهشگاه در زمينه خوردگي بيش از بیست آناليز شكست را در صنعت انجام داده است.

در سال 1393 توانستیم پروژه‏هاي هزينه خوردگي به كارفرمايي پژوهش و فناوري شركت ملي گاز را در پژوهشگاه دنبال كنيم و اين كار براي اولين بار در كشور در حال انجام است. در تمام دنيا هزينه‏های خوردگي كاملا مشخص‏اند در صورتي كه تا قبل از اين در كشور تخمين زدن آنها ممکن نبود. فاز اول اين پروژه در پالايشگاه گاز بيد بلند انجام شد و فاز دوم ان نیز قرار است با همکاری شش پالايشگاه اجرايي شود.

سند خوردگي در سطح وزارت نفت نیز با رهبريت پژوهشگاه تهيه شده كه فاز اول اين سند بحث مديريت خوردگي است كه در شركت گاز ارايه شده و چگونگي انجام آن در حال بررسي است. نكته مهم اين است كه تاكنون همگان به بحث خوردگي و بازرسي فني توجه داشته‏اند، ولي براي اولين بار سند خوردگي نيز در حال تهیه است.

 

بحث درآمدزايي مقوله خوردگي براي پژوهشگاه چه قدر مهم است؟

به طور حتم درآمدزايي از اين زمينه براي ما بسیار مهم است و در اين زمينه با استفاده از نيروهاي متخصص، باتجربه و جوان و امكانات مناسب توانسته ايم فعاليت هاي  خوبي را به سرانجام برسانيم.

براي مثال پژوهشگاه در زمينه مديريت خوردگي پروژه‏اي را به شركت گاز و پروژه‏هايي را نیز به شركت‏هايي مانند POGC و منطقه ويژه ارايه كرده است و اميدواريم سال آينده با اجراي آنها ظرفيت كاري خوبي را براي پژوهشكده حفاظت صنعتي فراهم كنيم.

 

در زمينه انرژي، پژوهشگاه چه فعاليت‏هايي در سال گذشته داشته است؟

دو طرح مهم mini CHP( توليد همزمان برق و حرارت در مقياس كوچك) و ديگ و مشعل مورد تصويب قرار گرفت و طرح mini CHP در سال 93 اجرايي شد. ولي طرح ديگ و مشعل، علي رغم امضاء قرارداد به دليل مشكلات مالي هنوز اجرايي نشده است؛ اميدواريم اين طرح در سال 94 اجرايي شود.

در زمينه مكانيزم توسعه پاك (CDM) پروژه هاي متعددي در اين پژوهشكده انجام شده است و يكي از دستاوردهاي مهم توسعه متدولوژي CDM انجام يك پروژه در پالايشگاه سرخون و قشم است؛ اين روش به نام پژوهشگاه ثبت شده است.

 

سال گذشته پژوهشگاه بهعنوان آزمايشگاه مرجع سوخت اعلام شد. در اين خصوص كمي توضيح بفرماييد.

در سال گذشته گروهي از مسئولان و كارشناسان سازمان استاندارد از آزمايشگاه‌هاي مختلف پرديس انرژي و محيط زيست بازديد و پس از مميزي كامل اعلام كردند كه اگر چند توصيه اي كه آنها دارند اجرا شود مجوزهاي مرجع بودن را به ما خواهند داد.

خوشبختانه موارد اعلام شده توسط سازمان استاندارد اجرا و مدارك آن براي سازمان ارسال شده است و ما منتظر دريافت قطعي مجوز هستيم.

 

گروه آناليز چه فعاليت‏هايي را در سال گذشته داشته است؟

گروه آناليز در سال گذشته موفق شد براي اولين بار در كشور روش اندازه‌گيري گوگرد عنصري را توسعه دهد که كارفرماي اين كار شرکت پتروپارس بوده است. تا قبل از اين، گوگرد عنصري را كشورهايي چون چين و كانادا اندازه‏گیری می‏کردند.

با كمك دستگاه‏هاي موجود در اين گروه به‏راحتي مي‏توان بايوماركرها را شناسايي كرد. بايوماركرها همان اثر انگشت نفت خام هستند.

در سال گذشته هم‏چنین بيش از 270نمونه بنزين از سراسركشور بررسي و ارزيابي شد.

دو پروژه تصویب‏شده ديگر نیز اوايل سال 1394 به اين گروه ابلاغ خواهد شد. پروژه اول، پيدا كردن منشا آلودگي‌ها در سواحل درياي خزر است که برای اين كار بايد از تمام نفت‏های خام كشورهاي اطراف درياي خزر نمونه‌هايي در دست داشت كه خوش‏بختانه توانستيم اين نمونه‏ها را تهيه كنيم و از اين طريق مي‏توانيم مشخص كنيم که منشا آلودگي درياي خزر چه كشوري است. کارفرمای اين پروژه شركت نفت خزر است. پروژه دیگر که كارفرماي آن شركت ملي پالايش و پخش است، بررسي آلاينده‏هاي خروجي از اگزوزو خودروهاست.

از ديگر پروژه‏هاي اين گروه مي‏توان به ارزيابي كمي و كيفي بنزين توليدي پتروشيمي بندر امام اشاره كرد. این واحد پتروشیمی معتقد است که بنزين توليدي آن استانداردهاي لازم را دارد و ما تصميم داريم طي يك پروژه، بنزين توليدي آنها را به‏صورت جامع بررسي كنيم تا در صورت تاييد به‏عنوان بنزين استاندارد وارد بازار شود.

 

و كلام آخر؟

تصميم داريم در سال 1394 علاوه بر پيگيري فعاليت‏هاي سال 1393 ، فعاليت‌هاي جديدي را با صنعت شروع و تعامل خود را با آن‌ها هرچه بيشتر گسترش دهيم.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت