پژوهشگاه صنعت نفت

اعلام آمادگي پژوهشگاه براي مديريت هزينه هاي ناشي از خوردگي در صنايع نفت

 

 

 

 

پژوهشگاه صنعت نفت، با توجه به سابقه 50 ساله، در زمينه حفاظت صنعتي در خصوص اجراي مديريت خوردگي براي كل صنعت نفت اعلام آمادگي مي كند.

اين مركز با اجراي پروژه هاي متعدد صنعتي در خصوص مديريت خوردگي در 10 سال گذشته، تجربيات بسيار ارزشمندي را كسب كرده است، از جمله اين دستاوردها مي توان به توليد نرم افزارهاي تعيين هزينه هاي خوردگي، مديريت يكپارچه خطوط انتقال از نظر خوردگي، بهينه سازي روش هاي پايش تجهيزات صنعت و مديريت سيستم هاي پوششي نام برد.

علاوه بر اين، با توجه به ابلاغ سند مديريت خوردگي از سوي وزير نفت در خرداد سال 93، پژوهشگاه براي اجراي اين امر مهم اعلام آمادگي مي كند.

اين گزارش حاكي است؛ با توجه به اينكه خوردگي يك پديدة مخرب است و ساليانه صدمات مالي و جاني زيادي به جا مي گذارد؛ از اين رو همواره سعي بر آن بوده تا اثرات مخرب اين پديده كاهش يابد.

بر پايه اين گزارش، در حقيقت مهندسي خوردگي به معناي انتخاب مواد مهندسي، طراحي و بررسي شرايط فرآيندي و كنترل شرايط كاري به منظور كاهش اثرات مخرب خوردگي است و تجربيات كاري ساليان مختلف نشان داده است كه اين امر به تنهايي پاسخ گوي مشكلات ناشي از خوردگي نبوده و در كنار مهندسي خوردگي بايد مديريت خوردگي نيز انجام پذيرد.

گفتني است مديريت خوردگي به معني اجرا، بررسي، به روزرساني و بهبود فرآيند مديريت يكپارچگي سيستم است همچنين وظيفه مديريت خوردگي نظارت بر حسن عملكرد فعاليت هاي تعيين شده در مهندسي خوردگي و ارزيابي بهره وري آن ها و در صورت لزوم ايجاد تغيير در فرآيندهاي سازماني مربوطه در جهت بهره ور كردن روش هاي كنترل خوردگي است.

بر اساس اين گزارش براي انجام مديريت خوردگي بايد در ابتدا با بررسي وضعيت موجود هر واحد صنعتي، شناخت صحيح از آن مجموعه به عمل آمده و بعد از آن با بررسي روش هاي مربوط به پايش و كنترل خوردگي و همچنين با ارزيابي هاي مربوط به ريسك كاركرد تجهيزات (RBI)، برنامه مديريت خوردگي تدوين شده و اين برنامه بعد از تامين زيرساخت هاي اجرايي به پرسنل مربوطه آموزش داده شده و در واحد صنعتي اجرا شود.

با توجه به اين كه مديريت خوردگي يك فرآيند است، براي اثرگذاري مناسب بايد همواره ارزيابي شده، دانش ها و درس آموخته هاي مربوطه ثبت شده و درنهايت با به روز رساني مداوم فرآيند چرخه مديريت خوردگي كامل شود.

براساس اين گزارش پژوهشكده حفاظت صنعتي پژوهشگاه صنعت، با تجربه بيش از پنجاه سال در زمينه مهندسي خوردگي، در چند سال اخير همگام با تجربيات روز دنيا در زمينه مديريت خوردگي سعي نموده تا با انجام پروژه هاي مختلف زمينه اجراي اين فرآيند را در ايران اسلامي پديد آورد.

گفتني است تا كنون پروژه هاي مختلفي در زمينه تعيين هزينه هاي خوردگي، بازرسي بر مبناي ريسك براي پالايشگاه هاي نفت و خطوط لوله انتقال نفت و گاز، پايش خوردگي در واحدهاي مختلف صنعتي و مديريت سيستم هاي پوشش انجام شده و در جهت مكانيزه كردن پروژه ها، نرم افزارهايي نيز تهيه شده است.

خاطر نشان مي شود با توجه به ايجاد اين زير ساخت ها اميد است تا بتوان با توجه به ابلاغ سند راهبردي مديريت خوردگي توسط وزير محترم نفت، پروژه هاي مديريت خوردگي براي واحدهاي زير مجموعه وزارت نفت در مرحله اول و براي ساير واحدهاي صنعتي در مراحل بعدي تعريف و اجرايي شده تا به اين ترتيب اثرات مخرب خوردگي كاهش يافته و بهره وري سيستم به شكل چشمگيري افزايش يابد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت