پژوهشگاه صنعت نفت

 

21 ژوئن 2017 – شرکت سهامی عام "روس نفت" با مطالعات جامع زمین شناسی، بزرگترین گمانه اکتشافی را در فلات قاره بخش شرقی قطب شمال حفر کرد. در جریان حفاری "اولگینسکی مرکزی1" از ساحل شبه جزیره "حَرا-توموس" در فلات قاره خلیج خاتانگا دریای لاپتف، در عمق 2305 تا 2363 متری سه نمونه مغزه بدست آمد، که نشان دهنده اشباع نفت همراه با ترکیبات روغنی سبک می باشد. براساس مطالعات اولیه، میتوان کشف یک میدان نفتی جدید را انتظار داشت، که با ادامه حفاری های اکتشافی حجم بالاتری از ذخایر نفتی را میتوان پیش بینی نمود. در حال حاضر نیز مغزه گیری ها ادامه دارد.

وجود مواد هیدروکربنی در مغزه ها، اثبات کننده مدل زمین شناسی متخصصان "روس نفت" می باشد. شرکت روس نفت با نتایج بدست آمده در حفاری مجاز منطقه دارای مجوز خاتانگا، پیشگام اکتشافات فلات قاره شرقی قطب شمال شده است.

"روس نفت" مجوز حفاری در منطقه خاتانگا را در نوامبر 2015 دریافت کرد و علیرغم محدودیت های شدید آب و هوایی، در اسرع وقت اقدام به آماده سازی کارگاه و تجهیزات مورد نیاز حفاری کرد. در 3 آپریل 2017 با مدیریت ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه، حفاری گمانه اکتشافی "اولگینسکی مرکزی1" آغاز شد. رییس جمهور در کنفرانس تلفنی در زمان آغاز حفاری بر اهمیت این پروژه تاکید کرد و اظهار داشت: "حفاری نفت و گاز در منطقه ای آغاز شده که بر اساس مطالعات اولیه میلیونها تن سوخت در اختیار ما قرار می دهد. این عملیات پیچیده با تکنولوژی پیشرفته ای انجام می شود و حفاری به صورت افقی می باشد. این اولین گمانه اکتشافی در پروژه مذکور خواهد بود و راه بسیاری در پیش است. برای شما آرزوی موفقیت می کنم و امیدوارم این آغازی موفقیت آمیز باشد."

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت