پژوهشگاه صنعت نفت

 

هیدرات های گازی بزرگترین منابع بالقوه و غیرمتعارف گازمی باشند، اما امروزه استخراج آنها بسیار پرهزینه و نیازمند بررسی و تحقیقات گسترده ای می باشد.

چین به تازگی اعلام کرده که پروژه اخیر استخراج ذخایر هیدرات متان از اعماق آب ها موفقیت آمیز بوده است. لازم به ذکر است که استخراج هیدرات های گازی بسیار پرهزینه و نیازمند بررسی و تحقیقات گسترده ای می باشد، لذا موفقیت هرکشوری در این زمینه نشان دهنده توان علمی و فنی بالای آن کشور است و می تواند باعث افزایش فشار بر بازار و کاهش قیمت مواد خام هیدروکربنی شود.

هیدرات گازی یا کلاترات (برگرفته از کلمه لاتین clathratus به معنی ترکیب قفسی) یک ماده کریستالی جامد است و هر مترمکعب از هیدرات شامل ۱۸۰ - ۱۶۰ مترمکعب از گاز طبیعی می‌باشد و در دمای پایین و فشار بالا ساخته می شود. این فرایند به دمای نزدیک به صفر درجه سانتی‌گراد و فشار حدود 25 اتمسفر نیاز دارد تا بلورهای یخ بتوانند گاز تولیدشده را درون ساختار چند ضلعی‌شان حبس کنند. هر چه دما بالاتر رود، به همان نسبت باید فشار افزایش یابد تا کلاترات ها ساخته شوند. در عمل، این شرایط بیشتر در اعماق دریاها و اقیانوس‌ها و در عمق 300 تا 1200 متری آب، و عمدتا در مناطق قطبی فراهم می‌شود.

در ماه مه سال 2017، چین اعلام کرد که برای اولین بار استخراج گاز از "آذریَخ" (یخی که قابل اشتعال است) آغاز شده است. شبکه تلویزیونی دولتی CCTV گزارش داد که از عمق 1266 متر در جنوب دریای چین در 285 کیلومتری هنگ کنگ "آذریخ" استخراج شده است. در کمتر از یک ماه چینی ها 120 هزار متر مکعب متان خالص 99.5 درصدی استخراج کرده اند. چین پس از 20 سال تحقیق، توسعه فن آوری و ایجاد تجهیزات خاص، امروز به یک "موفقیت بزرگ تاریخی" دست یافته است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت