پژوهشگاه صنعت نفت

 

سوختن گاز فلر یکی از مشکلاتی می باشد که امروزه در استخراج نفت با آن مواجه هستیم. این مساله نه تنها آسیب های زیست محیطی بسیاری وارد می کند، بلکه با بیهوده سوختن گازی که همراه با نفت خارج می شود، در عصری که بشر نگران اتمام منابع نفت و گاز است، گاز زیادی هدر می رود و از نظر اقتصادی نیز به صرفه نیست.

گاز APG که به گاز فلر معروف است، ترکیبی از هیدورکربنهای حل شده در نفت است و به هنگام استخراج نفت آزاد می شود. گاز فلر با گاز طبیعی LNG تفاوت دارد، بدین ترتیب که علاوه بر گاز متان از گازهای بوتان، پروپان، اتان و هیدروکربن های سنگین دیگری تشکیل شده است و همچنین عناصر غیرهیدروکربنی مانند هلیم، آرگون، هیدروژن سولفید، نیتروژن و دی اکسید کربن نیز دارد.

این گاز می تواند به عنوان ماده اولیه بسیار ارزشمندی در صنایع شیمیایی بکار رود. متان و اتان موجود در آن در صنایع پلاستیک و لاستیک سازی کاربرد دارند و ترکیبات دیگر آن را نیز میتوان به عنوان افزودنی به سوختهای باکیفیت و گاز مایع اضافه کرد.

شرکت آلمانی GEA با ارایه یک تکنولوژی جدید، گامی بزرگ در این زمینه برداشته است. کمپرسورهای ویژه ای با فشرده کردن گاز فلر و کاهش دمای آن، مانع از هدررفتن این بخش از انرژی می شوند. هرچند نصب و راه اندازی این کمپرسورها هزینه بر است، اما در دراز مدت بسیار مقرون به صرفه می باشند.

http://neftegaz.ru/science/view/1372

 

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت