پژوهشگاه صنعت نفت

استفاده از آلیاژهای مستحکم برای لوله ها و اتصالات چاه های پرفشار و پرحرارت HPHT wells

 

در چاه های پرفشار و پرحرارت HPHT، عملکرد لوله های حفاری از لحاظ متالورژی و اتصالات با محدودیت همراه است. فشار و درجه حرارت بسیار بالا تنها بخشی از مشکلات و محدودیت هاست. فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ نَوَرد گرم برپایه کروم (عنصر کروم عامل اصلی مقاومت در برابر زنگ زدن فولاد می باشد) و فولاد سردکار، باید در نظر گرفته شود تا عملکرد چاه های HPHT از نظر اقتصادی به صرفه باشد.

از لحاظ تاریخی، چاه های HPHT به چاه هایی گفته می شود که عملیات حفاری در فشار بین 10.000 پی اس آی (پوند بر اینچ مربع) تا 15.000 psi و درجه حرارت بیش از 300 درجه فارنهایت انجام می شود. اما بسیاری از اپراتورهای حفاری یا برنامه ریزی، در چاه هایی با فشار بیش از 20.000 psi و درجه حرارت بیش از 400 درجه فارنهایت، به منظور حصول اطمینان از اثر بخشی کامل تجهیزات و مسایل سلامت و امنیت کاری HSE، مواد و اتصالات قبلی دیگر قابل استفاده نیست.

راه حل ساده برای حل مشکل فشار و دمای بالا، استفاده از لوله های ضخیم تر و سنگین تر است، اما ملاحظات دیگری نیز وجود دارد. اثرات تخریب دما بر خواص فیزیکی مواد، محیط های تهاجمی چاه و ملاحظات اقتصادی محدودیت هایی برای انتخاب مواد فراهم می کند. علاوه بر این، هنگامی که لوله مناسب تهیه می شود، اتصالات مناسب نیز مورد نیاز است تا با بدنه لوله متناسب باشد، و قابلیت اعتبار سنجی و اطمینان برای نصب داشته باشد.

استفاده از آلیاژهای سخت و سردکار، باعث افزایش مقاومت محیط پایین چاه در برابر سولفید هیدروژن H2S و دی اکسید کربن CO2 می شود، اما این آلیاژها گران هستند و زمان طولانی نیاز دارند. آنها همچنین نسبت به محصولات فولادی گرم کار بسیار بیشتر تحت تأثیر دما و آنیزوتروپی می باشند. یکی از مزایای آلیاژهای سخت سردکار عبارتست از توانایی عمکرد در فشار بالاتر از 140 ksi (کیلو پوند بر اینچ مربع). در بسیاری از موارد، استفاده از فولادهای گرم کار پرکروم پرکربن می تواند باعث کاهش هزینه ها و تخریب کمتر در دمای بالاتر شود.

منبع

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت