پژوهشگاه صنعت نفت

دومين همايش بين المللي فرصت هاي فناورانه نفت و گاز؛

سرآغاز نقش آفريني بازيگران اصلي حوزه ازدياد برداشت در كشور است

 

 

كشور بايد از فضاي پسا تحريم استفاده بهينه كرده و دومين همايش بين‌المللي فرصت‌هاي فناورانه نفت و گاز فرصت مناسبي است تا بازيگران اصلي اين حوزه يعني صنعت، دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي فعاليت‌هاي خود را به خوبي تبيين و در زمينه هاي همكاري‌هاي بين‌المللي مشاركت كنند.

دكتر محمد علي عمادي، سرپرست پژوهشكده ازدياد برداشت با بيان اين‌كه كشور ما از نظر مجموع و معادل ذخاير نفت و گاز داراي رتبه اول در دنيا است، گفت: با توجه به جايگاه ايران در منطقه و دنيا مي‌بايست مديريت منابع و توليد ثروت از اين منابع به منظور رفاه ملي، تقويت اقتصاد و بهبود آينده كشور در سرلوحه‌ فعاليت‌ها قرار گيرد.

عمادي با تاكيد بر اينكه مديريت منابع نيروي انساني، سخت افزار، محيط زيست و مخازن كشور بايد به درستي انجام شود، اظهار داشت: اين امر باعث كاهش ريسك‌هاي اين حوزه و هزينه‌ها خواهد شد و از سوي ديگر شاهد قابليت‌ رقابت‌پذيري در دنيا و همچنين افزايش كيفيت و بهره‌وري در اين حوزه باشيم.

اين مقام مسئول با اشاره به اين‌كه فناوري‌هاي روز دنيا دادني و حتي خريدني نيست بلكه بايد آنها را گرفت و كسب كرد گفت: براي دستيابي به اين فناوري‌ها بايد راه مناسب را يافت و در حوزه ازدياد برداشت نيز بايد خودمان تلاش كنيم و اين فناوري‌ها را به دست آوريم و در اين راه همكاري بين‌المللي و برون نگر و درون زا عمل نماييم.

وي با بيان اين‌كه صنعت همواره بايد از متخصصان و نيروهاي دانشگاهي براي رسيدن به اهداف خود استفاده كند، گفت: براي بهبود وارتقا شرايط فناورانه كشور تمركز بر روي مواردي همچون ارتقاء منابع انساني، ‌مهارت‌ها، آموزش‌ها، سخت افزارها، آزمايشگاه‌ها و نرم افزارها از مهم ترين مسايل است.

عمادي با اشاره به واگذاري مطالعات ميادين مهم كشور به دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي از سوي وزير نفت، گفت: تمامي دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌هاي كشور مي‌بايست به منظور كسب اهداف تعيين شده به هم افزايي رسيده و با ايجاد يك شبكه موفق و همكاري بين‌المللي در خصوص اين ميادين گام‌هاي موثري بردارند.

اين مقام مسئول با بيان اين‌كه منابع نفت و گاز در اختيار وزارت نفت و همچنين صيانت از آن به عهده شركت ملي نفت است، اظهار داشت: با توجه به قوانين مجلس شوراي اسلامي، مجموعه‌اي از مسئولين كشور موظف هستند كه بر اين ثروت ملي ناظر بوده و از لحاظ قانوني صيانت از اين سرمايه ملي بسيار حايز اهميت است.

وي در ادامه تصريح كرد: براي اجرايي كردن اين سياست‌ها تمركز بر حوزه فناوري و فني بسيار مهم بوده و تمركز بر مسايل زيست محيطي، فني و همچنين مديريت منابع از موضوعات مهم اين حوزه به شمار مي‌رود.

وي افزود: از طريق اين همايش مي‌توان مجموعه‌هاي تحقيقاتي و قانون‌گذار كشور را شناسايي كرد و در حوزه‌هاي فناورانه، فناوري‌هاي مورد نياز خود را كسب و يا خريداري كنيم.

عمادي با تاكيد بر برگزاري دومين همايش فرصت هاي فناورانه در صنعت نفت و گاز اظهار داشت: بايد تجارب مثبت و منفي ديگر شركت‌ها را از طريق اين همايش كسب كرد تا از انجام تجارب منفي جلوگيري و تجارب مثبت را افزايش داد.

عمادي با اشاره به مزيت‌هاي مديريت مخزن در كشور بيان داشت: اين امر باعث افزايش توليد شده و مي‌توان در فرصت‌هاي بازار نفت خود را به بالاترين قيمت ممكن به فروش رساند و در موضوع ازدياد برداشت، فناوري ايجاد شده لزوما در صنعت نفت كاربرد نداشته و داراي اثر بخشي بيشتري است و به دليل گستردگي در ديگر صنايع نيز كاربرد دارد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت