پژوهشگاه صنعت نفت

به ميزباني پژوهشگاه صنعت نفت؛

دومين دوره آموزشي كنوانسيون منع سلاح‌هاي شيميايي افتتاح شد

 

 

 

افراد بايد از سطح دانش و اطلاعات خوبي برخوردار بوده تا بتوانند عناصر موثري در بحث كنوانسيون منع گسترش سلاح های شیمیایی باشند و برگزاري دوره‌هاي آموزشي  باعث افزايش سطح مهارت‌ها، دانش سياسي و كلامي و فنون مذاكره با هدف كمك به كنواسيون خواهد شد.

دكتر حميد‌رضا كاتوزيان، رييس پژوهشگاه صنعت نفت در مراسم افتتاحيه دوره آموزشي كنوانسيون منع سلاح‌هاي شيميايي كه در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار مي‌شود با بيان اين‌كه توسعه و رشد تمدن در جهان با توسعه فناوري همراه بوده است، گفت: امروزه توسعه فناوري كمك شاياني به بهبود وضعيت رفاهي جامعه بشري كرده است اما اين توسعه رفاه متاسفانه با ساخت و توليد سلاح‌ها كه در جنگ‌ها مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد همراه بوده است.

وي با اشاره به اينكه اينگونه سلاح‌هاي شيميايي باعث زيان بسياري به بشر شده است گفت: سلاح‌هاي كشتار جمعي از جمله اين مجموعه سلاح ها است كه توسط بشر ساخته و پرداخته شده‌اند و مورد بهره‌برداري قرار گرفته اند كه معروف‌ترين‌ آنها سلاح‌هاي اتمي است.

كاتوزيان با اشاره به نمونه‌هاي ديگر سلاح‌هاي كشتار جمعي افزود: سلاح‌هاي ميكروبي و بيولوژيكي و سلاح‌هاي شيميايي از اين موارد به حساب مي آيند و اين سلاح ها علاوه بر اينكه آثار زيان‌باري براي بشر دارند مي‌توانند تمدن بشر را به نقطه صفر بازگردانند.

اين مقام مسئول در همين راستا تصريح كرد: برخي از اين سلاح‌ها زيرساخت‌ها را از بين نمي‌برد بلكه بشر را هدف قرار مي‌دهد و برخي از آن‌ها همانند بمب‌هاي اتمي در كسري از ثانيه عمل كرده و برخي ديگر همانند سلاح‌هاي شيميايي در زمان طولاني تري عمل مي كند ولي آثار مخرب بسياري دارد.

كاتوزيان با بيان اينكه در چند دهه اخير تلاش‌هاي بسيار خوبي صورت گرفته است گفت: هم اكنون با ايجاد كنوانسيون منع گسترش سلاح های شیمیایی، بكارگيري، توليد، نگه داري و حمل آن ممنوع شده و جامعه بشري به‌طور نسبي در حاشيه امن قرار گرفته‌اند.

رييس پژوهشگاه صنعت نفت، با بيان اينكه در سال 1992 متن كنوانسيون با عنوان كنوانسيون منع توسعه، توليد، ذخيره و استفاده از سلاح‌هاي شيميايي و انهدام آن مي باشد به تصويب رسيد گفت: در سال 1193 طي مراسم ويژه‌اي در پاريس امضاء كنوانسيون آغاز شد كه در دو روز اول اين مراسم 130 كشور اين كنواسيون را امضا كردند و اين كنوانسيون در سال 1997 لازم الاجرا شد و همچنين مجلس شوراي اسلامي ايران نيز در سال 1376 الحاق به كنوانسيون را تصويب كرد.

رييس پژوهشگاه صنعت نفت، با تاكيد بر اينكه تلاش‌ها و فداكاري‌هاي متخصصان داخلي باعث شده كه در صحنه رقابت بين‌المللي حضور داشته باشيم گفت: گاهي اوقات در فضاي بين‌المللي دچار چالش‌هايي هستيم كه اگر با ابزار توسعه منابع انساني به مبارزه با آن نپردازيم در مسير سير نزولي و انزواي بين‌المللي قرار خواهيم گرفت؛ از اين رو بايد نيروي انساني خود را به مهارت‌هاي فني، سياسي و كلامي و فنون مذاكره مجهز كنيم.

كاتوزيان با بيان اينكه چنين همايش‌ها و دوره‌هايي بايستي ارزشمند تلقي شود گفت: اينگونه دوره هاي آموزشي به عنوان فرصت‌هاي كمياب بايد شناخته بشوند تا بالاترين بهره‌وري را در مسير تعالي ما داشته باشند.

وي در ادامه افزود: سرعت تغيير در جهان امروز به ما اجازه غفلت نمي دهد از اين رو ما نيز بايد تغيير كرده و نمود اين تغيير در رشد و تعالي و توسعه منابع انساني متخصص نهفته است.

اين مقام مسئول با اشاره به اينكه يكي از چالش‌هاي پيش رو در اين زمينه عدم وجود اطلاعات كامل در حوزه واردات و صادرات است ،گفت: عدم پذيرش نمايندگان معرفي شده به كنوانسيون به بهانه‌هاي واهي از يكسو و عدم معرفي افراد مناسب و متناسب با استنانداردهاي كنوانسيون از سوي ديگر موجب تنزل جايگاه كشور در كنوانسيون خواهد شد.

كاتوزيان افزود: در سال‌هاي اخير ما شاهد كاهش تعداد نيروهاي ايراني در بخش بازرسي و اداري كنوانسيون بوده‌ايم و اميدواريم با آسيب شناسي بتوانيم به جايگاه حقيقي خود دست يابيم.

وي با بيان اينكه پژوهشگاه صنعت نفت با هدف ارتقاء جايگاه بين‌المللي جمهوري اسلامي ايران در كنوانسيون منع سلاح‌هاي شيميايي از هيچ تلاشي فرو گذار نكرده است، گفت: اين دومين دوره آموزشي است كه به ميزباني پژوهشگاه برگزار مي شود و ما در آينده نيز هر كمكي كه بتوانيم در اين زمينه ارايه خواهيم كرد.

رييس پژوهشگاه با اشاره به قدمت پژوهشگاه افزود: اين مجموعه در كنار قابليت‌ها و توانمندي‌هايي كه دارد مي تواند به ساير سازمان‌ها نيز در زمينه هاي مختلفي ارايه خدمات نمايد.

خاطر نشان مي شود دوره آموزشي كنوانسيون سلاح‌هاي شيميايي با حضور دكتر هادي فرجوند، دبير و رييس اداره مرجع ملي معاهدات خلع سلاح ، دكتر حميد رضا كاتوزيان، رييس پژوهشگاه صنعت نفت و يكصد نفر از كارشناسان وزارتخانه‌ها، نهادها و موسسات مرتبط از 19 تا 22 مهر ماه در مركز همايش‌هاي بين‌المللي پژوهشگاه صنعت نفت  برگزار مي‌شود. 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت