پژوهشگاه صنعت نفت

استخراج دانش خبرگان در پژوهشگاه صنعت نفت اجرايي مي‌شود

 

 

فرآيند استخراج دانش ضمني خبرگان پژوهشگاه صنعت نفت براي اولين بار وارد فاز اجرايي مي شود و با استمرار اين فعاليت و استقرار مديريت دانش، دانش موجود در ذهن خبرگان مستند شده و در حافظه سازماني ثبت و قابل استفاده براي ديگران خواهد بود

محمد حميد ايجازي، معاون برنامه ريزي پژوهشگاه صنعت نفت با بيان اينكه پژوهشگاه با بيش از نيم قرن سابقه فعاليت علمي- پژوهشي داراي نيروي انساني متخصص،  باتجربه و خبرگان منحصر به فرد در حوزه‌هاي مديريتي و تخصصي است، گفت: يكي از اولويت‌هاي راهبردي اين مجموعه، استقرار نظام جامع مديريت است از اين رو فعاليت استخراج دانش ضمني و ثبت تجارب خبرگان و نيروهاي دانشي پژوهشگاه به عنوان يكي از محورهاي اصلي چرخه مديريت دانش در اولويت قرار گرفت.

اين مقام مسئول با بيان اينكه كاركنان در شرف بازنشستگي، گنجينه‌هاي دانش و منبع انتقال تجربه پژوهشگاه صنعت نفت هستند گفت: اين مجموعه آمادگي دارد تا نتايج، فرآيند و تجارب حاصل از استخراج دانش ضمني خبرگان را در اختيار ساير مديريت‌ها و واحدهاي مشابه و متقاضي براي استفاده بهينه قرار دهد.

ايجازي با اشاره به بازنشستگي بسياري از كاركنان اين مجموعه در 5 سال آينده اظهار داشت: اين افراد جزو خبرگان و صاحبان دانش مي باشند بر همين اساس در راستاي استخراج دانش خبرگان، تمهيداتي به منظور اجرايي نمودن اين طرح انجام شده است.

وي در ادمه با بيان اين‌كه فاز اول اين طرح به صورت نمونه طي 4 ماه در واحد مديريت دانش انجام شده است بيان داشت: تهيه حوزه‌هاي دانش و ترسيم نقشه دانش واحد، برگزاري جلسات متعدد و مصاحبه‌هاي مقدماتي و تكميل پرسشنامه دانش شخصي از مهم‌ترين فعاليت‌هاي صورت گرفته در اين راستا است.

معاون برنامه ريزي پژوهشگاه در ادامه افزود: استخراج و ثبت تعداد 35 بسته دانش از مطالب پرسش‌نامه و مصاحبه‌ها و تهيه كتابچه دانشي از دانش و تجارب استخراج شده از ديگر كارهاي انجام شده با هدف مديريت دانش بوده است.

اين مقام مسئول با تاكيد بر ارزيابي‌هاي انجام شده ادامه داد: پايلوت مديريت دانش مورد ارزيابي قرار گرفت و براي اجرايي شدن اين مقوله 5 نفر از افراد پژوهشگاه كه در شرف بازنشستگي هستند از سه پرديس مختلف اين مجموعه انتخاب شدند.

وي با اشاره به ديگر فعاليت‌هاي انجام شده از سوي تيم مديريت دانش پژوهشگاه صنعت نفت گفت: مطالعه و بررسي فعاليت‌هاي مراكز نفتي، صنعتي، دانشگاهي و شركت‌هاي مشاور در زمينه استخراج دانش خبرگان، طراحي فرآيند استخراج دانش خبرگان و تهيه راهنماي مصاحبه با اين افراد از مهم ‌ترين فعاليت‌هاي اين حوزه به شمار مي رود.

ايجازي تهيه اقلام فرهنگ سازي در زمينه استخراج دانش،‌ تهيه جزوه انگيزش و پاداش دهي،  تهيه ملاك‌هاي مختلف اولويت‌بندي خبرگان براي انجام فعاليت‌هاي استخراج دانش و تهيه پيشنهاد اوليه پياده سازي طرح جامع مديريت دانش پژوهشگاه صنعت نفت را از ديگر فعاليت‌هاي تيم ارزياب مديريت دانش دانست.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت