پژوهشگاه صنعت نفت

دكتر كاتوزيان، رييس پژوهشگاه صنعت نفت:

الزام اجراي قانون اصلاح الگوي مصرف توسط دستگاه‌هاي ذيربط

 

 

ملزم كردن دستگاه‌هاي دولتي به اجراي قانون اصلاح الگوي مصرف بايد در دستور كار قرار گيرد تا از اين طريق بتوانيم مصرف بهينه‌اي از انرژي داشته باشيم.

دكتر حميد رضا كاتوزيان، رييس پژوهشگاه صنعت نفت در دومين همايش حقوق انرژي كه در روزهاي 20 و 21 مهر ماه در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد با اشاره به اينكه بسياري از قوانين در كشور اجرا نمي‌شوند گفت: اكثر قوانين كشور بسيار مناسب بوده و از لحاظ حقوقي شرايط خوبي دارند اما از منظر اجرايي به دليل عدم التزام دستگاه‌هاي ذيربط، اجرايي نمي‌شوند.

وي با بيان اينكه يكي از بارزترين قوانين در كشور، قانون اصلاح الگوي مصرف انرژي است؛ گفت: از فرمايشات مقام معظم رهبري در خصوص اين مهم استفاده و سياست‌هاي ‌كلي اصلاح الگوي مصرف كه در مجمع تشخيص مصلحت نظام در حال بررسي بود، قانون مربوط به آن در دستور كار كميسيون انرژي قرار داده شد.

كاتوزيان تصريح كرد: اين قانون پس از تصويب مجلس شوراي اسلامي و شوراي نگهبان به منظور اجرايي شدن به رييس جمهوري وقت نيز ابلاغ شد ولي تاكنون اكثر آيين نامه‌هاي آن تدوين و اجرايي نشده است.

رييس پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به اينكه اين مسايل جز مواردي است كه باعث چالش براي كشور مي‌شود گفت: دست‌اندركاران و ذينفعان اين عرصه همواره بايد براي تدوين آيين نامه‌هاي اجرايي اينگونه قوانين تلاش كرده و دستگاه هاي ذيربط را ملزم به اجرا كنند.

وي با اشاره به بالا بودن شدت انرژي در كشور افزود: با آهنگ رشد مصرف گاز در كشور، در افق 1404 مصرف گاز در كشور ما به 5/2 ميليارد متر مكعب در روز خواهد رسيد و اين امر گواه اين است كه در صورت عدم تغيير الگو و شيوه‌هاي مصرف در سال 1404 ما به عنوان يكي از بزرگترين وارد كنندگان انرژي خواهيم بود.

اين مقام مسئول همچنين با اشاره به اين‌كه حركت به سمت اقتصاد دانش بنيان ضامن اقتصاد و خودكفايي ملي كشورها است افزود: همواره اقتصاد دانش بينان به توسعه و فناوري از يكسو و تبديل اين فناوري‌ها به محصولات و خدمات صنعتي و در واقع تجاري سازي دانش از سوي ديگر وابسته است.

كاتوزيان تصريح كرد: براي اين‌كه اين اتفاق رخ دهد بايد شركت‌هاي دانش بنيان فناوري را به سطح جامعه و صنعت تسري دهند اگرچه اين شركت‌ها نيز داراي چالش‌هايي هستند.

وي با اشاره به مشكلات شركت‌هاي دانش بنيان افزود: عدم شناخت كافي نسبت به ابعاد فعاليت اين شركت ها و همچنين ابعاد حقوقي آنها از مهم ترين چالش‌هاي پيش رو است.

كاتوزيان با بيان اين‌كه آمار جهاني نشان مي‌دهد در جهان از هر 10 شركت دانش بنيان،‌ 9 شركت با شكست مواجه مي شود، افزود: با وجود اينكه بيش از 30 سال از عمر اين شركت ها در جهان مي‌گذرد كماكان اين شركت ها با چالش‌هاي بسياري مواجه هستند و بايد تلاش كنيم كه در كشور ما از هر 10 شركت تاسيس شده همه آنها با شكست مواجه نشوند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت