پژوهشگاه صنعت نفت

رييس واحد مهندسي و خدمات فني پژوهشگاه صنعت نفت:

ساخت واحد نيمه صنعتي كك نفتي، نماد توانمندي متخصصان اين مركز است

 

پژوهشگاه صنعت نفت با همکاری مشترک سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) از اولین فناوری ایرانی کک نفتی واحد نيمه صنعتي آن در اواخر شهريور ماه رونمایی كرد و در اين راستا واحد مهندسي و خدمات فني پژوهشگاه نقش بسزايي در ساخت پايلوت ككينگ داشته و براي به ثمر رسيدن اين مهم شاهد تلاش‌هاي شبانه روزي كارشناسان و متخصصان اين واحد بوده‌ايم.

مهندس محمد هژبر مهدوي رييس واحد مهندسي و خدمات فني پژوهشگاه با اشاره به هدف از طراحي پايلوت كك نفتي (ككينگ) در پژوهشگاه صنعت نفت، گفت: اجرای طرح نيمه‏صنعتي كك نفتي، در قالب تفاهم‏نامه‏ای بين معاونت پشتيباني و پرديس پايين‏دستي پژوهشگاه، آغاز شد و براساس اولويت‌هاي پژوهشگاه مبني بر استفاده حداكثري از توان داخلي سازمان براي انجام پروژه‌ها، مقرر شد اين كار توسط واحد مهندسي و خدمات فني به انجام رسد.

مهدوي در ادامه افزود: در مجموعه مهندسي خدمات فني كارهاي فراوان انجام شده‏اند ولي اين كار با طرح زمان‌بندي و مهندسي ساخت با كيفيت بالا و در مدت زمان نسبتا كوتاه داراي ويژگي برتري نسبت به كارهاي قبلي بوده ‌است و از ديگر اولويت‌هاي اين واحد نيمه صنعتي عدم برون سپاري چنين فعاليت‌هايي است كه توانستيم در اين آزمون بزرگ موفق باشيم.

وي در خصوص برنامه زمان‌بندي اين پروژه افزود: اين پروژه كه به‏تازگی‏ انجام‏شد طبق برنامه زمان‌بندي شده و بسيار منظم پيش رفت. ساخت مخازن اين طرح حدود شش ماه طول كشيد و ساختار كلي آن نيز به موازات آن کار در حدود يك ماه برپا شد و بخشي از آزمایش‏هاي اين پروژه، همانند آزمایش هيدرواستاتيك، نيز در داخل مجموعه به انجام رسید.

رييس واحد مهندسي و خدمات فني پژوهشگاه با اشاره به وسعت و ابعاد اين واحد نيمه صنعتي كه براي اولين بار در پژوهشگاه انجام شد اظهار داشت: تيم‏هاي مختلف به‏صورت شبانه‏روزي در اين پروژه فعال بودند و گاهي بالغ بر بیست نفر هم‏زمان از كارگاه‌هاي مختلف فعاليت مي‏كردند و با اين كه اين كار انرژي بسيار از مجموعه خدمات فنی گرفت، به نتايجی مثبتی منجر شد و در رسيدن به اين مهم حمایت رياست پژوهشگاه و همچنین معاونت پشتیبانی از ساخت پروژه ککینگ بسیار حائز اهمیت بوده است.

مهدوي با بيان اين‌كه در آينده نيز طرح‌هاي مشابهي در دستور كار اين واحد قرار دارد بيان داشت: اين طرح عظيم كه در مقياس كوچك‏تر با موفقيت در پژوهشگاه اجرايي شد قرار است در صنعت نيز اجرا شود و پاسخگوي نياز بخش‏های مختلف باشد و با توجه به نتايج آزمايش‏ها و همچنين اظهارات كارفرما، توقعات از اين پروژه عظيم برآورده شد. طرح نيمه‏صنعتي ككينگ تجربه‏اي تازه براي پژوهشگاه بود كه اميد است در آينده بتوان كارهايی مشابه را انجام داد كه از جمله مي‏توان به ساخت پايلوت جذب و DMD اشاره كرد.

رييس واحد مهندسي و خدمات فني پژوهشگاه با بيان اينكه اين واحد برای خدمات‏دهي به مجموعه آزمايشگاه‌ها و پژوهشگران صنعت نفت همواره در حال فعاليت بوده و داراي بخش‌هايي مانند مكانيك، ‌برق، ساختمان، ‌الكترونيك و ‌شيشه‌گري است گفت: واحد مهندسي و خدمات فني پژوهشگاه داراي نيروي انساني كارآمد است که همواره در طول سال‏ها خدمت آموزش‌هاي لازم را براي پيشبرد اهداف سازمان ديده‌اند و شاهد اين مدعي پايلوت ساخته‏شده به دست توانمند اين افراد است.

وي تصريح كرد: اخيرا نیز سفارش‏ کارهایی برای ساخت دستگاه و پايلوت به اين مجموعه ارجاع شده كه مي‏توان به ساخت دستگاه پونا، كه يك آناليزور است، اشاره كرد اين در حالي است كه هم اكنون سازنده‏ای مشخص براي اين دستگاه در داخل كشور وجود ندارد و به‏صورت سفارشي تهيه مي‏شود، اما مجموعه خدمات فنی توان ساخت آن را داشته و قرار است اين كار در آينده انجام شود.

مهدوي با بيان اينكه در سال‌هاي اخير سعي شده با جهت دهي مناسب از خدمات آزمايشگاهي كه در گذشته ارايه مي‏شدند به سمت كارهاي مهندسي و پروژه‌اي استفاده شود گفت: تمام مراحل اين پروژه برعهده واحد خدمات فنی بوده و اين كار به‏عنوان يك پروژه براي این واحد تعريفی جديد به حساب مي‏‌آمد و هم‏چنین در اين پروژه پژوهشكده توسعه، مسئوليت نظارت بر فعاليت‌هاي بخش خدمات فنی را برعهده داشت.

رييس واحد مهندسي و خدمات فني پژوهشگاه در خاتمه افزود: بخش شيشه‏گري پژوهشگاه مشتريان بسياري از خارج اين مجموعه دارد و سفارش‏های بسياري را انجام مي‏دهد. در بخش تجهيزات آزمايشگاهي سازنده‏ای مشخص در كل ايران وجود ندارد ولي واحد مهندسي و خدمات فنی مي‏تواند سفارش‏های بيروني را به‏نحوی شايسته انجام دهد و با در اختيار داشتن نيروي انساني كارآمد و تجهيزات مي‏تواند فعاليت‌هاي خود را گسترش دهد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت