پژوهشگاه صنعت نفت

سرپرست مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت ايران:

سطح توقع ما از پژوهشگاه صنعت نفت به دليل قابليت هاي انساني، تجربه طولاني و تجهيزات آن بالاست

 

 

 

 

علاقه شركت ها و دانشگاه هاي معتبر فعال در حوزه نفت و گاز جهان به افزايش تعامل با ايران در زمينه فناوري به ويژه فناوري هاي مهم حوزه ازدياد برداشت و تجهيزات مرتبط، به دليل وجود مخازن بزرگ نفت و گاز در ايران و قابليت هاي ويژه ميادين نفتي كشورمان است.

ابراهيم طالقاني، سرپرست مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت ايران با اشاره به برپايي رويداد پژوهشي كاربردي دومين همايش بين المللي فرصت هاي فناورانه نفت و گاز كشور، این همایش را فرصت مناسبی براي جذب سرمايه گذاري به منظور توسعه و صنعتي سازي پژوهشهایفناورانه در حوزه ازدياد برداشت خواند و گفت: در دوره اي از بلوغ و تكامل فعاليت هاي پژوهشي و فناوري، نياز به توانمند سازي و ارتقاء اين قابليت ها به سطوح تجاري سازي و صادرات خدمات فني داريم تا به اين ترتيب همکاری های بين المللي و بهره برداري دوسويه از فناوري هاي نوين در ازدياد برداشت توسعه یابد.

طالقاني تصريح كرد: شركت‌هاي بزرگ بين المللي فعال در حوزه نفت و گاز و دانشگاه هاي معتبر جهان،‌ علاوه بر مشاركت در بخش هاي عملياتي و توسعه ميدان هاي نفتي،‌ نسبت به گسترش همكاري با ايران در حوزه فناوری هاي نفت و گاز ابراز علاقه مندي مي نمایند.

وي ضمن بيان اين نكته كه مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت ايران زمينه جلب توانمندي ها وفناوري هاي شركت ها و دانشگاه هاي بين المللي مطرح جهان را از طريق الزام همكاري مشترك با حداقل يك شركت خارجي معتبر در قراردادهاي واگذاري توسعه فناوري ميدان هاي نفتي به 9 دانشگاه و مركز تحقيقاتي داخل كشور، فراهم كرده است ، از حضور شركت هايي مانندOMV اتريش ، SYNERGY انگليس، WEL-EQUIP فنلاند، كنسرسيوم DUBII با عضويت دانشگاه Delft و دانشگاه هاي اوترخت هلند، ايمپريال كالج انگليس و موسسه ملي IMPA برزيل در دومين دوره اين همايش استقبال كرد.    

به گفته سرپرست مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت ايران، طی دو يا 3 سال گذشته این شرکت از هيات مديره مصوبه اي را اخذ كرده است كه بر اساس آن 11 حوزه به عنوان حوزه هاي فناوري هدف براي شركت ملي نفت ايران تصويب شده و شرکت یاد شده موظف است كه سطح فناوري در اين 11 حوزه را ارتقاء دهد. از سوي ديگر با توجه به اهميت موضوع منابع انساني در حوزه صنعت نفت و گاز ، فرآيند جذب نیروی انسانی در حوزه نگهداشت و حمايت از افراد متخصص نفتي نیز بخشي از حوزه ماموريتي این شرکت به شمار می رود.

طالقانی با تاکید بر جهت گیری همسوی مدیریت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت با رويكرد وزارت نفت درصنايع بالادستي، گفت: شركت ملی نفت ایران مجري سياستهاي وزارت نفت است و اهداف فناوري ما خارج از اهداف فناوري این وزارتخانه نيست به نحوی که می توان دغدغه دو طرف را افزايش ازدياد برداشت و توانايي هاي مراكز ازدياد برداشت عنوان کرد با اين تفاوت كه در شركت ملي نفت ايران به عنوان يك بنگاه اقتصادي، توجه خاصي به مقوله ازدياد برداشت از مخازن داريم و وزارت نفت به عنوان يك جايگاه دولتي و حكومتي به كل كشور توجه دارد.

بر اساس این گزارش، مدیر پژوهش و فناوري شركت ملي نفت ضمن تاکید بر نقش موثر پژوهشگاه صنعت نفت در مرتفع شدن مشکلات صنعت نفت و گاز کشور به ویژه در حوزه ازدیاد برداشت، افزود: مرکز فناوری پژوهشگاه صنعت نفت باید توانایی آن را داشته باشد که نیازهای فناورانه نفت را به لیسانس های فناوری تبدیل کرده و در قدم بعدی این لیسانس ها را به صدور خدمات فنی ارتقا دهد به نحوی که دامنه فعالیت های پژوهشگاه به صدور دانش فنی به کشورهای منطقه نیز گسترش یابدکه این موضوع منوط به قدرت تشخیص وتعیین علت و رفع مشکل از طریق فناوری و با نگاه کاربردی است.

وی با اشاره به عملکرد موفق و رضایت بخش پژوهشگاه در انجام پروژه ها، ادامه داد: سطح توقع ما از پژوهشگاه به دليل قابليت هاي انساني، تجربه طولاني و تجهيزات آن بسيار بالاست كه البته این سازمان تاكنون پروه هاي بسيار خوبي را ارائه داده است. اما توقع ما باز هم بيش از اين هاست. اگر هم درجايي پروژه اي متوقف شده است ممكن است دليل آن پژوهشگاه نباشد. دلايل متفاوتي از جمله، خوب تعريف نشدن پروژه ها، شرح خدمت نامناسب پروژه، طولاني شدن زمان تصويب پروژه، طولاني شدن فرآيند پرداخت همگي از عواملي است كه موجب تغيير نگرش در ادامه روند پروژه مي شود.

طالقانی با تقسیم بندی مشکلات حوزه ازدیاد برداشت به سه بخش زيرزمين، رابط ( چاه) و تاسيسات سطح الارضي، راهکار برطرف كردن این مشکلات را بهره گیری از فناوری های روز متناسب با هر مورد بیان کرد و گفت: با توجه به عمر کوتاه به روز رسانی فناوری در جهان به ویژه حوزه صنعت نفت، اين بينش بايد در همه سطوح صنعت ما به وجود آيد كه فناوري مورد استفاده ما ممكن است آخرين فناوري امروز دنیا نباشد. تاثير اين نگاه در قيمت، زمان و ميزان فزايش توليد بسیار موثر خواهد بود.

وی همچنین ايجاد ارزش افزوده ، اشتغال زايي، خودباوري و صدور خدمات فني را از جمله مزاياي ديگر كسب دانش فني برشمرد و از پژوهشگاه به عنوان مهمترين مركز فناوري شرکت ملی نفت در گذشته، حال و آينده یاد کرد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت