پژوهشگاه صنعت نفت

به گزارش کانون پتنت ایران؛

پژوهشگاه صنعت نفت حايز رتبه اول ثبت اختراع در ايران شد

 

 

به استناد بررسی انجام شده توسط کانون پتنت ایران كه بازوی مالکیت فکری معاونت علمي و فناوري نهاد رياست جمهوري اسلامی ایران است، پژوهشگاه صنعت نفت با 23 مورد اختراع گرنت شده خارجي صرفا در ادارات ثبت اختراع ایالات متحده و اروپا با فاصله بسيار زياد در بين41 دانشگاه و موسسه پژوهشي صاحب نام حايز رتبه اول ثبت اختراع در ايران شد.

طبق اعلام کانون پتنت ایران در گزارشی با عنوان " اختراعات ثبت شده دانشگاهيان ايران،" با توجه به بررسي‌هاي انجام شده توسط این کانون در بانك اطلاعاتی معتبر Questel ORBIT، تا شهريور ماه 1394 تعداد 105 مورد پتنت توسط دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌هاي ايراني در ادارات ثبت اختراع ایالات متحده و اروپابه مرحله اعطاء (گرنت) رسيده است.

 اين گزارش حاكي است در 87 مورد از این پتنت‌ها مالکیت تنها در اختیار يك دانشگاه يا پژوهشگاه است در حالی‌که در 18 مورد نيز مالکیت پتنت‌ها بين چند دانشگاه و يا پژوهشگاه مشترک است. در این میان پژوهشگاه صنعت نفت با در اختیار داشتن 22 پتنت اختصاصي و 1 پتنت مشترك در مجموع داراي 23 پتنت در مالکیت خود دارد.

طبق اعلام واحد خبر ارتباطات پژوهشگاه صنعت نفت، نکته شایان توجه این است که در گزارش فوق صرفا اختراعات اعطاء شده توسط ادارات ثبت اختراعات ایالات متحده و اروپا مورد استناد قرار گرفته اند و این درحالی است که با توجه به جذابیت بازارهای دیگر نظیر کشورهای آمریکای جنوبی، چین، کانادا، ترکیه، سوریه و کشورهای حوزه خلج فارس برای فعالان تحقیق و توسعه در بخش نفت و گاز، پژوهشگاه صنعت نفت اختراعات متعددی را در این کشورها نیز به ثبت رسانده است كه از این میان تا کنون تعداد زیادی از آن‌ها نیز به مرحله اعطاء رسیده‌اند و با احتساب این موارد تا این تاریخ در واقع تعداد 40 پتنت گرنت شده خارجی در مالکیت پژوهشگاه صنعت نفت قرار دارد. در عین حال شایان توجه است که پژوهشگاه صنعت نفت 130 پرونده جاری ثبت اختراع خارجی و 136 اختراع ثبت شده داخلی  نیز در کارنامه خود دارد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت